Mitmekesisuse kuu

Mitmekesisuse kuu toimub Eestis ja Euroopas iga aasta maikuus. Mitmekesisuse päeva tähistame Eestis maikuu teisel kolmapäeval. Päeva ja kuu eesmärgiks on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Tähistamist veab eest Eesti Inimõiguste Keskus koos mitmekesisuse võrgustikuga, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama on oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid.

2024. aastal keskendume kultuurilise mitmekesisuse võimalustele ja keerukustele töökeskkonnas. Mitmekesisuse päeva tähistame 8. mail. Käime mitmekesisuse kuuga ühte jalga kultuuririkkuse aastaga, et üheskoos paljude teisega pöörata tähelepanu eri kultuuride märkamisele ja väärtustamisele.

8. mail korraldame konverentsi “Kultuurikonfliktist innovatsioonini”, kus oma kogemusi kultuuriliselt mitmekesisest töökeskkonnas jagavad Bolti mobiilsuse juht Liis Valdsalu, Rimi personalijuht Jaanika Raudam, MoveMyTalenti asutaja Laura Sildmäe ja Interconnect Product Assembly personalijuht Kristi Unga. 8. mail allkirjastavad uued liitujad mitmekesisuse kokkuleppe, 29. mail antakse üle mitmekesist tööandjat tunnustavad märgised “Austame erinevusi”.

Soovitame tööriistu mitmekesisuse kuu tähistamiseks:

Pane oma mitmekesisuse kuu tegevus siia kirja, et saaksime sõna edasi levitada ja oleksime kursis, millistes Eesti eri nurkades mitmekesisuse teemadel kaasa mõeldakse.

2024. aasta Euroopa mitmekesisuse kuu keskendub sellele, kuidas mitmekesisusega arvestamine ja kaasava töökeskkonna loomine aitab töömaailma tulevikutrendidega kaasas käia. Euroopa kaardile jõudmiseks pane oma ettevõtmine kirja Euroopa mitmekesisuse kuu lehel – nii moodustub maikuus üks eriti mitmekesine Euroopa kaart!

Igal aastal tähistab mitmekesisuse päeva ja kuud mitukümmend organisatsiooni üle Eesti ja Euroopas kokku tuhanded tööandjad. Vaata ka, mis toimus mitmekesisuse päeva raames Eestis 2017., 2018., 2019., 2021., 2022. ja 2023. aastal.

Aga mida korraldada?

 • Teemad, mida võiks käsitleda: töötajate heaolu ja tööõnn, vaimne tervis, mõtteviiside mitmekesisus, sooline võrdsus, erivajadused ja puuetega inimesed töökeskkonnas ja ühiskonnas, paindlik töö, vanuseline mitmekesisus ja eri põlvkonnad, vähemusrahvused Eestis, erinevad kultuuriruumid, pagulaste kogemused, LGBT+ inimesed töökeskkonnas, võrdne kohtlemine/diskrimineerimine, mikroagressioonid, eelarvamused jpm
 • sõnavõtud, arutelud, seminarid, töötoad mitmekesisuse teemal
 • fotokonkurss töötajatele-õpilastele-partneritele mitmekesisuse teemal, temaatiline viktoriin või filmivaatamine
 • ühine erinevate rahvustoitude valmistamine või tavapärasest mitmekesisem valik töökoha kohvikus
 • mitmekesisuse-teemalise infohommiku või seminari korraldamine koostööpartneritele
 • koolitus võrdse kohtlemise, mitmekesisuse, inimõiguste teemal
 • positiivsed sõnumid seinal – miks mitmekesisus tore, miks hea siin töötada
 • eelmistel aastatel on kutsutud näiteks ettevõttesse pimemassööre, Ladina-Ameerika tantsude õpetajaid, õpitud valmistama korea toitu, tutvutud pagulaste eluga Eestis, mängitud pimelauatennist
 • üks organisatsioon kutsus ühislõunale oma büroohoones asuvad teised rentnikud, et koos mitmekesisuse teemat arutada
 • kutsuge julgelt külla esinejaid ja valdkonna eksperte – nõu võid alati küsida meilt: võta ühendust Heleniga, helen.talalaev@humanrights.ee.

Häid nõuandeid teemade, tegevuste ja kommunikatsiooni kohta leiad ka Euroopa mitmekesisuse kuu tööriistakastist.

Väärt põhimõtted sündmuste korraldamisel mitmekesisuse kuul:

 • Otsi võimalusi dialoogi loomiseks ja ühisosa leidmiseks, teise inimese vaatenurga kogemiseks ja mõistmiseks.
 • Kaasa ideede ja tegevuste loomise protsessi algusest peale võimalikult palju inimesi oma organisatsioonis, nii on päevast osavõtjate hulk kindlasti suurem.
 • Mõtle läbi, kuidas see, mida korraldad, paneks inimesi omavahel rääkima, üksteist tundma õppima ja tunnustama.
 • Veendu, et lood turvalise ruumi, kus osalejad on hoitud ja austatud.
 • Veendu, et su tegevus oleks ligipääsetav kõigile. Ja et saaksid kaasa lüüa ka need, kes kodukontoris/kaugtööl/kaugel või töötavad vahetustega.
 • Mõtle hoolega läbi, kuidas oma organisatsiooni sees ja väljapoolgi mitmekesisuse kuu tähistamisest räägid.

Tööriistad

Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on kättesaadavad Google Drive keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo, plakatid, mitmekesisuse bingo ning muud sotsiaalmeedia kujundused kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor).

Ava Google Drive kaust

Inimesed

Ostukorv