
Kelly Grossthal
Võrdse kohtlemise ja väljendusvabaduse ekspert
kelly.grossthal@humanrights.eeMitmekesisuse kuu toimub Eestis ja Euroopas iga aasta maikuus. 2025. aasta Euroopa mitmekesisuse kuu keskendub vaimse tervise ja üldise heaolu edendamisele töökeskkonnas.
Mitmekesisuse päeva tähistame Eestis maikuu teisel kolmapäeval ehk sel aastal 14. mail. Päeva ja kuu eesmärgiks on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Tähistamist veab eest Eesti Inimõiguste Keskus koos mitmekesisuse võrgustikuga, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama on oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid.
Igal aastal tähistab mitmekesisuse päeva ja kuud mitukümmend organisatsiooni üle Eesti ja Euroopas kokku tuhanded tööandjad. Vaata ka, mis toimus mitmekesisuse päeva raames Eestis 2017., 2018., 2019., 2021., 2022. ja 2023. aastal.
Mida on sel aastal oodata?
Eesti ettevõtted ja organisatsioonid korraldavad terve kuu jooksul põnevaid üritusi, nendega tutvumiseks vali selle lehe menüüst Sündmused.
9. aprillil 2025 toimus selle aasta mitmekesisuse kuu ja päeva ideeseminar. Keskuse poolt tutvustasid plaane valdkonnajuht Kelly Grossthal (slaidid leiad siit) ja kommunikatsioonijuht Ave Anniste (slaidid). Lisaks jagasid oma kogemusi mitmekesisuse kuu ürituste korraldamisel Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, DHL Logistics Estonia OÜ ja Tervisearengu Instituudi esindajad. Aitäh!
Aga mida korraldada?
Tööriistad mitmekesisuse kuu tähistamiseks:
Väärt põhimõtted sündmuste korraldamisel mitmekesisuse kuul:
Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on kättesaadavad Google Drive keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo, plakatid, mitmekesisuse bingo ning muud sotsiaalmeedia kujundused kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor).
Loe, millised tegevused mitmekesisuse päeval ja kuul toimuvad ning mida põnevat korraldavad sel puhul mitmekesisuse kokkuleppe liikmed!
Miks on oluline sekkuda ja kuidas seda teha? Nädala raames pakutakse nii mõtteainet kui konkreetseid näpunäiteid, kuidas ülikooli keskkonnas töökiusule, väärkohtlemisele ja/või ebavõrdsele kohtlemisele reageerida ning arutatakse, milline on ülikoolide ja teadust rahastavate organisatsioonide roll turvalise õpi- ja töökeskkonna tagamisel. Vaata kõiki mitmekesisuse nädala tegevusi.
Mitmekesisuse kuu keskendub sel aastal vaimsele tervisele ja üldisele heaolu edendamisele töökeskkonnas. Mis oleks aga parem vaimse tervise vitamiin kui naer? Osana mitmekesisuse kuu tähistamisest kutsub inimõiguste keskus kõiki mitmekesisuse võrgustiku liikmeid 7. mail toimuvale vaimse tervise improle, kus ka mitmekesisuse teemad sees. Loe lähemalt.
Vahetuspereks olemine on võimalus tuua maailm omale otse koju kätte ja õppida tundma teist kultuuri, vaadata harjumuspäraseid asju uue nurga alt ning tutvustada Eesti eluolu. Programm kestab ühe õppeaasta ehk augustist kuni juunini.
Kui tunned huvi vahetuspereks saamise vastu, siis registreeru YFU infotundi mitmekesisuse päeval, 14. mail kell 18 veebis. Räägime, kuidas vahetuspereks olemine välja näeb, jagame kogemuslugusid ja vastame kõikidele küsimustele.
Rushmore Technology OÜ tähistab mitmekesisuse kuud esimest korda. Sel aastal on kavas väiksed sammud ja (hetkel veel) ettevõtte siseselt:
14.05 liitume mitmekesisuse kokkuleppega
14.05-31.05 on kontoris valge tahvel, kuhu on märgitud kõik ettevõttes töötavad rahvused. Üleskutse töötajatele: lisa siia pühad ja tähtpäevad, mida oma kultuuris tähistad!
21.05 DEI seminar kultuuridevahelisest suhtlemisest nii juhtidele kui töötajatele/ DEI session “Cross-Cultural Clarity”
Kindlasti mängime ka viktoriini, sööme midagi head ja kajastame ka kõike sotsiaalmeedias.
Töötukassa on mitmekesisuse päevaks aegsasti valmistunud, kogudes töötajatelt sisendit. 14. mail tehakse tagasiside põhjal siseveebi (ja arvatavasti ka sotsiaalmeediasse) postitus, kus on peategelasteks töötajate erinevad raamaturiiulid!
Häirekeskus kombineerib mitmekesisuse kuu tegevusi liikumiskuuga. Valikus on
5-8.05 keskendutakse ABB-s sisemisele karjäärinädalale ehk kutsutakse erinevas vanuses inimesi üles järjepidevalt panustama enda arengusse. Kuidas koostada CVd ja ennast tööintervjuuks ette valmistada? Kuidas AI saab meid igapäevastes toimingutes aidata? Töötoad toimuvad kolmes keeles.
19-23.05 korraldatakse tervise ja ohutusenädal, kus lisaks töökoha ohutusele keskendutakse ka emotsionaalsele toimetulekule konfliktiolukorras, inimeste mõttemustritele. Jaan Aru esineb ettekandega „Produktiivsus ja väljalülitamine tehisaru ajastul“. Lisaks on plaanis palju muid, füüsilise tervise parandamisele suunatud tegevusi.
ABB globaalsed koolitused/töötoad puudutavad selliseid teemasid nagu AI, kaugtöö mõjud, inimestevaheline kommunikatsioon ning emotsionaalne intelligentsus.
Bolt pakub mitmekesisuse kuul oma töötajatel võimalust osaleda põnevatel ingliskeelsetel aruteludel, mille teemade ring varieerub põlvkondlikest eripäradest karjäärimudelini (vt pilt).
Lisaks lükatakse mitmekesisuse kuul hoog sisse Global D&I Councilile ehk 10 töötajast koosnevale mitmekesisuse ja kaasatuse valdkonna nõukogule.
Mitmekesisuse kuu lõpuürituseks on debatt, mis vaatleb tehisaru rolli sotsiaalse ebavõrdsuse suurendajana.
SMITis avati mitmekesisuse kuu siseveebis avaldatud artikliga mitmekesisusest oma organisatsioonis ning sellest, miks mitmekesisuse ja kaasatusega tegelemine oluline on.
Tulemas:
Mitmekesisuse päeval liitub Integratsiooni Sihtasutusega Teamsi kaudu Natalia Ermakov (PhD, Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur, Eestimaa Rahvuste Ühenduse esinaine) ja viib läbi loengu “Naise hindamatu jõud ja rikkus kultuuris ersa-mokša näitel”.
Kodanikuühiskonna Sihtkapital jagab oma töötajatele teadmisi võrdsest kohtlemisest ja kutsub kõiki üles osalema viktoriinil.
Kodanikuühiskonna Sihtkapital on liitunud mitmekesisuse võrgustikuga ning kannab alates 2018. aastast märgist “Austame erinevusi”.
Eolane Tallinn AS tõstab teadlikkust ja väärtustab mitmekesisust töökeskkonnas erinevate ettevõtmistega:
Utilitas tähistab mitmekesisuse kuud kolmandat aastat. Kui kahel eelneval aastal koguti ja jagati lugusid oma töötajate hobidest, siis tänavu – eesti raamatu aastal – kogutakse ja jagatakse töötajate lugusid selle kohta, mida raamatud nende elus tähendavad, mis raamatuid nad tahaksid ka teistele soovitada, mis on neid mõjutanud või neile hinge pugenud. Lugusid jagatakse nii siseveebis kui ka sotsiaalmeedias.
Aasta alguses ellu kutsutud Utilitase raamatuklubis valiti ühislugemiseks välja Urmas Vadi teos “Kuu teine pool”. Nüüd jagatakse kohvinurgas emotsioone, äratundmisi. Mitmekesisuse kuu lõpus, 27. mail, kohtutakse kirjanik Urmas Vadiga, et ühiselt raamatu üle arutleda.
Mai alguses avatud uues siseveebis on suurt rõhku pööratud mitmekesisusele ja oma inimeste lugude jagamisele. Uhke, et Utilitases töötab inimesi lausa viiest põlvkonnast!
Nordea mitmekesisuse kuu sündmused on planeeritud nii, et kaetud oleksid kõik valdkonnad, millega mitmekesisuse teema raames tegeletakse. Enamik sündmusi (vt all) toimuvad hübriidformaadis, et Nordea Eesti töötajad saaksid osa nii grupi kui kohalikest sündmustest – ükskõik, kas nad on sel päeval kontoris või kaugtööl.
Mitmekesisuse kuu lõpetab Tallinna Pride, mille peatoetajana võtab Nordea osa erinevatest sündmustest.
Lisaks oleme jaganud infot Eesti Inimõiguste Keskuse viktoriini, bingo, raamatute nimekirja ja sündmuste kohta, nii et kindlasti leiab iga Nordea töötaja enda jaoks huvipakkuva viisi, kuidas mitmekesisuse kuust osa saada.
IPA (Interconnect Product Assembly AS) on mitmendat aastat maikuus aktiivselt mitmekesisuse lainel. Mõned tegevused aastal 2025:
Lidlis tähistatakse mitmekesisuse kuud igal aastal. Nimekiri selle aasta tegevustest:
Mitmekesisuse kuu raames korraldab Kaubamaja mitmeid erinevaid tegevusi, mis toetavad vaimset tervist loovtegevuste ja üksteisega koos olemise kaudu.
Võrdse kohtlemise ja väljendusvabaduse ekspert
kelly.grossthal@humanrights.ee