Mitmekesisuse kuu

Mitmekesisuse kuu toimub Eestis ja Euroopas iga aasta maikuus. 2025. aasta Euroopa mitmekesisuse kuu keskendub vaimse tervise ja üldise heaolu edendamisele töökeskkonnas.

Mitmekesisuse päeva tähistame Eestis maikuu teisel kolmapäeval ehk sel aastal 14. mail. Päeva ja kuu eesmärgiks on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Tähistamist veab eest Eesti Inimõiguste Keskus koos mitmekesisuse võrgustikuga, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama on oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid.

Igal aastal tähistab mitmekesisuse päeva ja kuud mitukümmend organisatsiooni üle Eesti ja Euroopas kokku tuhanded tööandjad. Vaata ka, mis toimus mitmekesisuse päeva raames Eestis 2017., 2018., 2019., 2021., 2022. ja 2023. aastal.

Mida on sel aastal oodata? 

Eesti ettevõtted ja organisatsioonid korraldavad terve kuu jooksul põnevaid üritusi, nendega tutvumiseks vali selle lehe menüüst Sündmused.

9. aprillil 2025 toimus selle aasta mitmekesisuse kuu ja päeva ideeseminar. Keskuse poolt tutvustasid plaane valdkonnajuht Kelly Grossthal (slaidid leiad siit) ja kommunikatsioonijuht Ave Anniste (slaidid). Lisaks jagasid oma kogemusi mitmekesisuse kuu ürituste korraldamisel Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, DHL Logistics Estonia OÜ ja Tervisearengu Instituudi esindajad. Aitäh!

Aga mida korraldada?

  • Teemad, mida võiks käsitleda: töötajate heaolu ja tööõnn, vaimne tervis, mõtteviiside mitmekesisus, sooline võrdsus, erivajadused ja puuetega inimesed töökeskkonnas ja ühiskonnas, paindlik töö, vanuseline mitmekesisus ja eri põlvkonnad, vähemusrahvused Eestis, erinevad kultuuriruumid, pagulaste kogemused, LGBT+ inimesed töökeskkonnas, võrdne kohtlemine/diskrimineerimine, mikroagressioonid, eelarvamused jpm
  • sõnavõtud, arutelud, seminarid, töötoad mitmekesisuse teemal
  • fotokonkurss töötajatele-õpilastele-partneritele mitmekesisuse teemal, temaatiline viktoriin või filmivaatamine
  • ühine erinevate rahvustoitude valmistamine või tavapärasest mitmekesisem valik töökoha kohvikus
  • mitmekesisuse-teemalise infohommiku või seminari korraldamine koostööpartneritele
  • koolitus võrdse kohtlemise, mitmekesisuse, inimõiguste teemal
  • positiivsed sõnumid seinal – miks mitmekesisus tore, miks hea siin töötada
  • eelmistel aastatel on kutsutud näiteks ettevõttesse pimemassööre, Ladina-Ameerika tantsude õpetajaid, õpitud valmistama korea toitu, tutvutud pagulaste eluga Eestis, mängitud pimelauatennist
  • üks organisatsioon kutsus ühislõunale oma büroohoones asuvad teised rentnikud, et koos mitmekesisuse teemat arutada
  • kutsuge julgelt külla esinejaid ja valdkonna eksperte – nõu võid alati küsida meilt: võta ühendust Kellyga, kelly.grossthal@humanrights.ee.

Tööriistad mitmekesisuse kuu tähistamiseks:

Väärt põhimõtted sündmuste korraldamisel mitmekesisuse kuul:

  • Otsi võimalusi dialoogi loomiseks ja ühisosa leidmiseks, teise inimese vaatenurga kogemiseks ja mõistmiseks.
  • Kaasa ideede ja tegevuste loomise protsessi algusest peale võimalikult palju inimesi oma organisatsioonis, nii on päevast osavõtjate hulk kindlasti suurem.
  • Mõtle läbi, kuidas see, mida korraldad, paneks inimesi omavahel rääkima, üksteist tundma õppima ja tunnustama.
  • Veendu, et lood turvalise ruumi, kus osalejad on hoitud ja austatud.
  • Veendu, et su tegevus oleks ligipääsetav võimalikult paljudele ning et saaksid kaasa lüüa ka need, kes kodukontoris/kaugtööl/kaugel või töötavad vahetustega.
  • Mõtle läbi, kuidas oma organisatsiooni sees ja väljapoolgi mitmekesisuse kuu tähistamisest räägid.

Tööriistad

Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on kättesaadavad Google Drive keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo, plakatid, mitmekesisuse bingo ning muud sotsiaalmeedia kujundused kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor).

Ava Google Drive kaust

Sündmused

Loe, millised tegevused mitmekesisuse päeval ja kuul toimuvad ning mida põnevat korraldavad sel puhul mitmekesisuse kokkuleppe liikmed!

Miks on oluline sekkuda ja kuidas seda teha? Nädala raames pakutakse nii mõtteainet kui konkreetseid näpunäiteid, kuidas ülikooli keskkonnas töökiusule, väärkohtlemisele ja/või ebavõrdsele kohtlemisele reageerida ning arutatakse, milline on ülikoolide ja teadust rahastavate organisatsioonide roll turvalise õpi- ja töökeskkonna tagamisel. Vaata kõiki mitmekesisuse nädala tegevusi. 

Mitmekesisuse kuu keskendub sel aastal vaimsele tervisele ja üldisele heaolu edendamisele töökeskkonnas. Mis oleks aga parem vaimse tervise vitamiin kui naer? Osana mitmekesisuse kuu tähistamisest kutsub inimõiguste keskus kõiki mitmekesisuse võrgustiku liikmeid 7. mail toimuvale vaimse tervise improle, kus ka mitmekesisuse teemad sees. Loe lähemalt.

Traditsiooniliselt on otsuseid teinud need, kellel on kõige rohkem nähtavust, autoriteeti või „õigeid“ oskusi. Kuid see laud, mille taga otsuseid tehakse, ei ole neutraalne – juurdepääsu sellele kujundavad sageli normid, eelarvamused ja sotsiaalsed konstruktsioonid. Teemat arutavad 14. mail Milda Autukaitė (LT), Even Bolstad (NOR), Edgars Pilips (LV) ja Merike Kim (EE). Kuulama ja kaasa mõtlema on oodatud kõik huvilised, veebiseminar on tasuta, kuid eelnevalt tuleb PARE kodulehel registreeruda.

Vahetuspereks olemine on võimalus tuua maailm omale otse koju kätte ja õppida tundma teist kultuuri, vaadata harjumuspäraseid asju uue nurga alt ning tutvustada Eesti eluolu. Programm kestab ühe õppeaasta ehk augustist kuni juunini.

Kui tunned huvi vahetuspereks saamise vastu, siis registreeru YFU infotundi mitmekesisuse päeval, 14. mail kell 18 veebis. Räägime, kuidas vahetuspereks olemine välja näeb, jagame kogemuslugusid ja vastame kõikidele küsimustele.

Rushmore Technology OÜ tähistab mitmekesisuse kuud esimest korda. Sel aastal on kavas väiksed sammud ja (hetkel veel) ettevõtte siseselt:

14.05 liitume mitmekesisuse kokkuleppega
14.05-31.05 on kontoris valge tahvel, kuhu on märgitud kõik ettevõttes töötavad rahvused. Üleskutse töötajatele: lisa siia pühad ja tähtpäevad, mida oma kultuuris tähistad!
21.05 DEI seminar kultuuridevahelisest suhtlemisest nii juhtidele kui töötajatele/ DEI session “Cross-Cultural Clarity”

Kindlasti mängime ka viktoriini, sööme midagi head ja kajastame ka kõike sotsiaalmeedias.

Töötukassa on mitmekesisuse päevaks aegsasti valmistunud, kogudes töötajatelt sisendit. 14. mail tehakse tagasiside põhjal siseveebi (ja arvatavasti ka sotsiaalmeediasse) postitus, kus on peategelasteks töötajate erinevad raamaturiiulid!

Häirekeskus kombineerib mitmekesisuse kuu tegevusi liikumiskuuga. Valikus on

  •  25 ülesandega bingo-ruudustik, mille tegevused põimivad endas nii mitmekesisuse kui ka aktiivse liikumise olulisust;
  • siseveebis teemaplokk töötajate mitmekesistest ja põnevatest treeningaladest – näiteks lukumaadlus, jooksusilmad, taipoks, sulgpall jpm -, et üksteist tundma õppida ning leida uusi jututeemasid, millest kolleegiga lõunapausil rääkida;
  • postitus sotsiaalmeedias mitmekesisuse päeva – 14. mai – tähistamiseks.

5-8.05 keskendutakse ABB-s sisemisele karjäärinädalale ehk kutsutakse erinevas vanuses inimesi üles järjepidevalt panustama enda arengusse. Kuidas koostada CVd ja ennast tööintervjuuks ette valmistada? Kuidas AI saab meid igapäevastes toimingutes aidata? Töötoad toimuvad kolmes keeles.

19-23.05 korraldatakse tervise ja ohutusenädal, kus lisaks töökoha ohutusele keskendutakse ka emotsionaalsele toimetulekule konfliktiolukorras, inimeste mõttemustritele. Jaan Aru esineb ettekandega „Produktiivsus ja väljalülitamine tehisaru ajastul“. Lisaks on plaanis palju muid, füüsilise tervise parandamisele suunatud tegevusi.

ABB globaalsed koolitused/töötoad puudutavad selliseid teemasid nagu AI, kaugtöö mõjud, inimestevaheline kommunikatsioon ning emotsionaalne intelligentsus.

Bolt pakub mitmekesisuse kuul oma töötajatel võimalust osaleda põnevatel ingliskeelsetel aruteludel, mille teemade ring varieerub põlvkondlikest eripäradest karjäärimudelini (vt pilt).

Lisaks lükatakse mitmekesisuse kuul hoog sisse Global D&I Councilile ehk 10 töötajast koosnevale mitmekesisuse ja kaasatuse valdkonna nõukogule.

Mitmekesisuse kuu lõpuürituseks on debatt, mis vaatleb tehisaru rolli sotsiaalse ebavõrdsuse suurendajana.

SMITis avati mitmekesisuse kuu siseveebis avaldatud artikliga mitmekesisusest oma organisatsioonis ning sellest, miks mitmekesisuse ja kaasatusega tegelemine oluline on.

Tulemas:

  • ATH-teemaline loeng, mida viib läbi Eesti ATH Seltsi juhatuse liige Tanel Peets;
  • mitmekesisuse märkamist ergutav bingomäng;
  • intervjuu vanuselise mitmekesisuse teemal kahe kolleegiga, kelle vanusevahe on ca 40 aastat;
  • võimalus teha isiksusetüübi testi, mille põhjal ennast ja oma kolleege lähemalt tundma õppida + ühe osakonna kogemus, kuidas see on aidanud paremini ülesandeid jagada ja üksteise eripäradega arvestada.

Mitmekesisuse päeval liitub Integratsiooni Sihtasutusega Teamsi kaudu Natalia Ermakov (PhD, Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur, Eestimaa Rahvuste Ühenduse esinaine) ja viib läbi loengu “Naise hindamatu jõud ja rikkus kultuuris ersa-mokša näitel”.

Kodanikuühiskonna Sihtkapital jagab oma töötajatele teadmisi võrdsest kohtlemisest ja kutsub kõiki üles osalema viktoriinil.

  • 7. mail toimub arutelu mitmekesisuse ja võrdsete võimaluste üle. Arutelu keskendub mõttevahetusele parimatest praktikatest ja näidetest elust, mis aitavad mitmekesisust kui väärtust paremini mõtestada ja anda sellele tihedam sisu.
  • 9. mail tuleb SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali inimestega kohtuma Greta Roosaar — MTÜ Feministeeriumi värske huvikaitsja ja tõeline võrdõiguslikkuse fänn. Greta räägib teemal “Huvikaitse väljakutsed: mis on (ja ei ole) nõusolek?” Millised müüdid levivad “nõusoleku” teemal ja kuidas neid murda?
  • 12.–16. mail toimub Kodanikuühiskonna Sihtkapitali sotsiaalmeediakanalites ( vt https://www.facebook.com/KodanikuyhiskonnaSihtkapital ja https://www.instagram.com/kysk_eesti/) mitmekesisuse teemaline viktoriin, mis pakub võimaluse panna oma teadmised proovile mitmekesisuse, kaasamise ja võrdsete võimaluste valdkonnas. Osalejate vahel loositakse välja ka auhindu!

Kodanikuühiskonna Sihtkapital on liitunud mitmekesisuse võrgustikuga ning kannab alates 2018. aastast märgist “Austame erinevusi”.

Eolane Tallinn AS tõstab teadlikkust ja väärtustab mitmekesisust töökeskkonnas erinevate ettevõtmistega:

  • Igal nädalal jagatakse intranetis põnevat sisu erinevatel mitmekesisuse teemadel, näiteks käsitletakse neuromitmekesisust, korraldatakse „müüt või tõde“ väljakutse vaimse tervise teemadel, tuuakse välja erinevate põlvkondade eripärad ja sarnasused.
  • Pakutakse töötajatele võimalust osaleda Taiji treeningutes – ideaalne viis tunnetada sisemist rahu ja tasakaalu.
  • Korraldatakse teetseremooniaid, et leida hetk zen’iks ka kõige tegusamal tööpäeval.
  • Pakutakse tööajast ja töötajatele soodsalt lõõgastavat klassikalist või Tai massaaži mitmel päeval.
  • Samuti saavad töötajad võtta osa Töötukassa korraldatud vaimse tervise töötubadest eesti ja vene keeles.

Utilitas tähistab mitmekesisuse kuud kolmandat aastat. Kui kahel eelneval aastal koguti ja jagati lugusid oma töötajate hobidest, siis tänavu – eesti raamatu aastal – kogutakse ja jagatakse töötajate lugusid selle kohta, mida raamatud nende elus tähendavad, mis raamatuid nad tahaksid ka teistele soovitada, mis on neid mõjutanud või neile hinge pugenud. Lugusid jagatakse nii siseveebis kui ka sotsiaalmeedias.

Aasta alguses ellu kutsutud Utilitase raamatuklubis valiti ühislugemiseks välja Urmas Vadi teos “Kuu teine pool”. Nüüd jagatakse kohvinurgas emotsioone, äratundmisi. Mitmekesisuse kuu lõpus, 27. mail, kohtutakse kirjanik Urmas Vadiga, et ühiselt raamatu üle arutleda.

Mai alguses avatud uues siseveebis on suurt rõhku pööratud mitmekesisusele ja oma inimeste lugude jagamisele. Uhke, et Utilitases töötab inimesi lausa viiest põlvkonnast!

Nordea mitmekesisuse kuu sündmused on planeeritud nii, et kaetud oleksid kõik valdkonnad, millega mitmekesisuse teema raames tegeletakse. Enamik sündmusi (vt all) toimuvad hübriidformaadis, et Nordea Eesti töötajad saaksid osa nii grupi kui kohalikest sündmustest – ükskõik, kas nad on sel päeval kontoris või kaugtööl.

Mitmekesisuse kuu lõpetab Tallinna Pride, mille peatoetajana võtab Nordea osa erinevatest sündmustest.

Lisaks oleme jaganud infot Eesti Inimõiguste Keskuse viktoriini, bingo, raamatute nimekirja ja sündmuste kohta, nii et kindlasti leiab iga Nordea töötaja enda jaoks huvipakkuva viisi, kuidas mitmekesisuse kuust osa saada.

  • Estonian Language Café – open to all Nordea employees who want to learn or teach Estonian
  • „How to make an impact in 16 hours“ (Cross-Employee Resource Group event)
  • Acknowledging IDAHOT (International Day Against Homophobia, (Biphobia) and Transphobia): Minority stress
  • World Day for Cultural Diversity – „Wear your country“ – wear something that represents your country, culture, or identity. Whether it’s traditional clothing, a sports jersey, a colour, a small accessory, or even a pin—choose what feels right for you!
  • Who are the Abilitypreneur of the Year finalists
  • Pride flag hoisting in Ülemiste campus
  • Allyship Training – what does it mean to be an ally?
  • Meet and Learn. Nordea Estonia employees introduce their home country and culture
  • Rainbow Heroes Gala – an external celebration of rainbow heroes who with their actions and words have contributed to increasing the rights, well-being and visibility of the LGBT+ community in Estonia
  • Tallinn Pride – an external event in Tallinn old town and Tornide Väljak park where Nordea is the main sponsor, participating in Pride parade, concert and picnic

 

IPA (Interconnect Product Assembly AS) on mitmendat aastat maikuus aktiivselt mitmekesisuse lainel. Mõned tegevused aastal 2025:

  • Eesti Raamatu Aastast inspireeritud lemmiktsitaatide kogumine. Kuna IPAs töötab erinevate rahvuste esindajaid, siis julgustati kirjutama oma emakeeles (Guava siseveebi keskkond võimaldab kenasti ka tõlkida). Varem on maikuus toimunud fotokonkursid teemal „Lapsepõlve mitmekesisus“ ja „Mina liigun“.
  • Ettevõtte juhi intervjuu siseveebis.
  • Väikeseks traditsiooniks on kujunenud kõiki töötajaid mitmekesisuse päeval väikese terviseampsuga turgutada- sel aastal porgandipakk (varem olnud füüsalid, granaatõunad, apelsinid)
  • Toitlustajaga on kokku lepitud, et käesoleval nädalal on iga päev menüüs supp+ üks põhiroog erineva rahvuse köögist. Lisaks tutvustatakse seda rahvust ja kööki lähemalt. Vaata näidet: Rahvusköökide nädal 2025 esmaspäev
  • Intervjuu kõige vanema ja noorema töötajaga, kelle vanusevahe on täpselt 60 (!) aastat.
  • Läheme koos kinno vaatama filmi “Vooluga kaasa”.

Lidlis tähistatakse mitmekesisuse kuud igal aastal. Nimekiri selle aasta tegevustest:

  • Mitmekesisuse audit ehk mitmekesisuse teemaline uuring Eestis, Lätis ja Leedus koostöös PWC-ga. Uuring on aktiivne 08.05-29.05, pärast uuringut toimuvad töötoad. Uuringu tulemuste põhjal koostab PWC  juhise/plaani järgnevateks aastateks, et tagada mitmekesisuse ja kaasatuse teemas edasiminekut.
  • Iga nädal artikkel siseveebis mitmekesisuse erinevatest aspektidest.
  • Loeng/seminar kolme riigi juhtidele ning HR osakonna töötajatele – 2,5 tundi tuunustatud eksperdi Agnese Cimdinaga.
  • Lidl on liitunud Kersti Kaljulaidi Fondi tööandjatele suunatud tegevusega Vägivallavabaks ning mitmekesisuse kuu raames saavad Lidl Eesti kontori töötajad kuulata loengut lähisuhtevägivallast.
  • Maikuus avaldatakse Intranetis ja äpis kaheosaline mitmekesisuse koolitus, kuhu on lisatud ka interaktiivne element – koolituse põhjal küsitakse osalenutelt küsimusi ning jagatakse õigesti vastanute vahel välja auhindu.
  • Artikkel “Kommunikatsioon ning meeldetuletus Lidlis kehtiva võrdse kohtlemise protsessi osas” Intranetis ja äpis ning pabermaterjalid poodidesse.
  • Terve kuu vältel on aktiivne fotokonkurss „Diversity through Our Eyes”.

Mitmekesisuse kuu raames korraldab Kaubamaja mitmeid erinevaid tegevusi, mis toetavad vaimset tervist loovtegevuste ja üksteisega koos olemise kaudu.

  • Maikuu jooksul on võimalus osaleda töötubades ja põnevates projektides: proovida kätt maalimises, tutvuda eksklusiivsete parfüümide maailmaga, osaleda jalutuskäikudel Tallinna või Tartu vanalinnas, saades teadlikumaks oma kodulinnast.
  • Mitmekesisuse päeva hommikul, 14. mail, olid kõik töötajad oodatud hommikukohvile. Hommikukohvi kõrvale pakkusime maitsvaid pirukaid Kaubamaja Toidumaailmast, mis peegeldasid mitmekesisuse eri maitseid ja nüansse.
  • Lisaks on võimalus osa võtta “Heade mõtete puu” loomises – sinna saab jätta oma head mõtted, inspiratsiooni või soovid, mida jagada kolleegidega Kaubamaja juubeliaastal. Ilusad mõtted saab kirjutada südame sisse ja ehtena riputada puule.
  • Uue ja lõbusa lisana saavad Kaubamaja töötajad mängida BINGO-mängu, mille kaudu saavad kolleegid omavahel paremini tuttavaks. BINGO-mäng julgustab märkama, kuulama ja jagama – see on lihtne ja lõbus viis avardada silmaringi ning aitab saada teadlikumaks kolleegidest ja nende huvidest. Bingo on Kaubamaja töötajate seas väga populaarne!

Kontakt

Ostukorv