Mitmekesisuse kuu

Mitmekesisuse kuu toimub Eestis ja Euroopas iga aasta maikuus. 2025. aasta Euroopa mitmekesisuse kuu keskendub vaimse tervise ja üldise heaolu edendamisele töökeskkonnas.

Mitmekesisuse päeva tähistame Eestis maikuu teisel kolmapäeval ehk sel aastal 14. mail. Päeva ja kuu eesmärgiks on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Tähistamist veab eest Eesti Inimõiguste Keskus koos mitmekesisuse võrgustikuga, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama on oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid.

Igal aastal tähistab mitmekesisuse päeva ja kuud mitukümmend organisatsiooni üle Eesti ja Euroopas kokku tuhanded tööandjad. Vaata ka, mis toimus mitmekesisuse päeva raames Eestis 2017., 2018., 2019., 2021., 2022. ja 2023. aastal.

Mida on sel aastal oodata? 

9. aprillil 2025 toimus selle aasta mitmekesisuse kuu ja päeva ideeseminar. Keskuse poolt tutvustasid plaane valdkonnajuht Kelly Grossthal (slaidid leiad siit) ja kommunikatsioonijuht Ave Anniste (slaidid). Lisaks jagasid oma kogemusi mitmekesisuse kuu ürituste korraldamisel Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, DHL Logistics Estonia OÜ ja Tervisearengu Instituudi esindajad. Aitäh!

Aga mida korraldada?

  • Teemad, mida võiks käsitleda: töötajate heaolu ja tööõnn, vaimne tervis, mõtteviiside mitmekesisus, sooline võrdsus, erivajadused ja puuetega inimesed töökeskkonnas ja ühiskonnas, paindlik töö, vanuseline mitmekesisus ja eri põlvkonnad, vähemusrahvused Eestis, erinevad kultuuriruumid, pagulaste kogemused, LGBT+ inimesed töökeskkonnas, võrdne kohtlemine/diskrimineerimine, mikroagressioonid, eelarvamused jpm
  • sõnavõtud, arutelud, seminarid, töötoad mitmekesisuse teemal
  • fotokonkurss töötajatele-õpilastele-partneritele mitmekesisuse teemal, temaatiline viktoriin või filmivaatamine
  • ühine erinevate rahvustoitude valmistamine või tavapärasest mitmekesisem valik töökoha kohvikus
  • mitmekesisuse-teemalise infohommiku või seminari korraldamine koostööpartneritele
  • koolitus võrdse kohtlemise, mitmekesisuse, inimõiguste teemal
  • positiivsed sõnumid seinal – miks mitmekesisus tore, miks hea siin töötada
  • eelmistel aastatel on kutsutud näiteks ettevõttesse pimemassööre, Ladina-Ameerika tantsude õpetajaid, õpitud valmistama korea toitu, tutvutud pagulaste eluga Eestis, mängitud pimelauatennist
  • üks organisatsioon kutsus ühislõunale oma büroohoones asuvad teised rentnikud, et koos mitmekesisuse teemat arutada
  • kutsuge julgelt külla esinejaid ja valdkonna eksperte – nõu võid alati küsida meilt: võta ühendust Kellyga, kelly.grossthal@humanrights.ee.

Tööriistad mitmekesisuse kuu tähistamiseks:

Väärt põhimõtted sündmuste korraldamisel mitmekesisuse kuul:

  • Otsi võimalusi dialoogi loomiseks ja ühisosa leidmiseks, teise inimese vaatenurga kogemiseks ja mõistmiseks.
  • Kaasa ideede ja tegevuste loomise protsessi algusest peale võimalikult palju inimesi oma organisatsioonis, nii on päevast osavõtjate hulk kindlasti suurem.
  • Mõtle läbi, kuidas see, mida korraldad, paneks inimesi omavahel rääkima, üksteist tundma õppima ja tunnustama.
  • Veendu, et lood turvalise ruumi, kus osalejad on hoitud ja austatud.
  • Veendu, et su tegevus oleks ligipääsetav võimalikult paljudele ning et saaksid kaasa lüüa ka need, kes kodukontoris/kaugtööl/kaugel või töötavad vahetustega.
  • Mõtle läbi, kuidas oma organisatsiooni sees ja väljapoolgi mitmekesisuse kuu tähistamisest räägid.

Tööriistad

Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on kättesaadavad Google Drive keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo, plakatid, mitmekesisuse bingo ning muud sotsiaalmeedia kujundused kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor).

Ava Google Drive kaust

Sündmused

Loe, millised tegevused mitmekesisuse päeval ja kuul toimuvad ning mida põnevat korraldavad sel puhul mitmekesisuse kokkuleppe liikmed!

Miks on oluline sekkuda ja kuidas seda teha? Nädala raames pakutakse nii mõtteainet kui konkreetseid näpunäiteid, kuidas ülikooli keskkonnas töökiusule, väärkohtlemisele ja/või ebavõrdsele kohtlemisele reageerida ning arutatakse, milline on ülikoolide ja teadust rahastavate organisatsioonide roll turvalise õpi- ja töökeskkonna tagamisel. Vaata kõiki mitmekesisuse nädala tegevusi. 

Mitmekesisuse kuu keskendub sel aastal vaimsele tervisele ja üldisele heaolu edendamisele töökeskkonnas. Mis oleks aga parem vaimse tervise vitamiin kui naer? Osana mitmekesisuse kuu tähistamisest kutsub inimõiguste keskus kõiki mitmekesisuse võrgustiku liikmeid 7. mail toimuvale vaimse tervise improle, kus ka mitmekesisuse teemad sees. Loe lähemalt.

Traditsiooniliselt on otsuseid teinud need, kellel on kõige rohkem nähtavust, autoriteeti või „õigeid“ oskusi. Kuid see laud, mille taga otsuseid tehakse, ei ole neutraalne – juurdepääsu sellele kujundavad sageli normid, eelarvamused ja sotsiaalsed konstruktsioonid. Teemat arutavad 14. mail Milda Autukaitė (LT), Even Bolstad (NOR), Edgars Pilips (LV) ja Merike Kim (EE). Kuulama ja kaasa mõtlema on oodatud kõik huvilised, veebiseminar on tasuta, kuid eelnevalt tuleb PARE kodulehel registreeruda.

Vahetuspereks olemine on võimalus tuua maailm omale otse koju kätte ja õppida tundma teist kultuuri, vaadata harjumuspäraseid asju uue nurga alt ning tutvustada Eesti eluolu. Programm kestab ühe õppeaasta ehk augustist kuni juunini.

Kui tunned huvi vahetuspereks saamise vastu, siis registreeru YFU infotundi mitmekesisuse päeval, 14. mail kell 18 veebis. Räägime, kuidas vahetuspereks olemine välja näeb, jagame kogemuslugusid ja vastame kõikidele küsimustele.

Rushmore Technology OÜ tähistab mitmekesisuse kuud esimest korda. Sel aastal on kavas väiksed sammud ja (hetkel veel) ettevõtte siseselt:

14.05 liitume mitmekesisuse kokkuleppega
14.05-31.05 on kontoris valge tahvel, kuhu on märgitud kõik ettevõttes töötavad rahvused. Üleskutse töötajatele: lisa siia pühad ja tähtpäevad, mida oma kultuuris tähistad!
21.05 DEI seminar kultuuridevahelisest suhtlemisest nii juhtidele kui töötajatele/ DEI session “Cross-Cultural Clarity”

Kindlasti mängime ka viktoriini, sööme midagi head ja kajastame ka kõike sotsiaalmeedias.

Töötukassa on mitmekesisuse päevaks aegsasti valmistunud, kogudes töötajatelt sisendit. 14. mail tehakse tagasiside põhjal siseveebi (ja arvatavasti ka sotsiaalmeediasse) postitus, kus on peategelasteks töötajate erinevad raamaturiiulid!

Häirekeskus kombineerib mitmekesisuse kuu tegevusi liikumiskuuga. Valikus on

  •  25 ülesandega bingo-ruudustik, mille tegevused põimivad endas nii mitmekesisuse kui ka aktiivse liikumise olulisust;
  • siseveebis teemaplokk töötajate mitmekesistest ja põnevatest treeningaladest – näiteks lukumaadlus, jooksusilmad, taipoks, sulgpall jpm -, et üksteist tundma õppida ning leida uusi jututeemasid, millest kolleegiga lõunapausil rääkida;
  • postitus sotsiaalmeedias mitmekesisuse päeva – 14. mai – tähistamiseks.

5-8.05 keskendutakse ABB-s sisemisele karjäärinädalale ehk kutsutakse erinevas vanuses inimesi üles järjepidevalt panustama enda arengusse. Kuidas koostada CVd ja ennast tööintervjuuks ette valmistada? Kuidas AI saab meid igapäevastes toimingutes aidata? Töötoad toimuvad kolmes keeles.

19-23.05 korraldatakse tervise ja ohutusenädal, kus lisaks töökoha ohutusele keskendutakse ka emotsionaalsele toimetulekule konfliktiolukorras, inimeste mõttemustritele. Jaan Aru esineb ettekandega „Produktiivsus ja väljalülitamine tehisaru ajastul“. Lisaks on plaanis palju muid, füüsilise tervise parandamisele suunatud tegevusi.

ABB globaalsed koolitused/töötoad puudutavad selliseid teemasid nagu AI, kaugtöö mõjud, inimestevaheline kommunikatsioon ning emotsionaalne intelligentsus.

Kontakt

Ostukorv