2025. aastal oli nii Euroopas kui ka Eestis mitmekesisuse kuu teemafookuses töötajate vaimse tervise hoidmine. Seega olid paljud tänavu korraldatud sündmused üht või teistpidi selle teemaga seotud.

Inimõiguste keskuse olulisemad tegevused mitmekesisuse kuul olid järgmised:

  • Mitmekesisuse kokkuleppe allkirjastamine uute liitujatega
  • Vaimse tervise töötuba võrgustiku liikmetele
  • Koostöös Euroopa Parlamendi Bürooga Eestis seminar ühiskondlikest hoiakutes töökeskkonnas
  • Koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning võrdse kohtlemise voliniku kantseleiga seminar soolisest mitmekesisusest
  • Mitmekesisuse viktoriin

Mitmekesisuse päeval, 14. mail, liitusid mitmekesisuse kokkuleppega seitse uut organisatsiooni. Inimõiguste keskuses toimunud pidulikul sündmusel allkirjastasid kokkuleppe Eesti Maaülikooli, Mõttekoda Praxise, Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse, Keskkonnainvesteeringute Keskuse, Estravel Groupi, Alexela ja Rushmore Technology esindajad. Hoolivate ja teadlike tööandjate võrgustikku kuulub nüüdsest ligi 230 tööandjat üle Eesti.

12. mail kutsusime kokku mitmekesisuse võrgustiku liikmed, et koostöös Peaasi.ee ja improteatriga Ruutu 10 vaadata otsa vaimse tervise teemadele töökeskkonnas. Humoorikas võtmes lahendatud töötuba julgustas tooma naeru ja mängulisust töökeskkonda.

15. mail korraldasime rahvusvahelise homo-, bi-, inter- ja transfoobia vastase päeva (IDAHOBIT) puhul koostöös Euroopa Parlamendi Bürooga Eestis seminari “Ühiskondlikest hoiakutest töökeskkonnani: LGBTI+ inimeste kogemus ja võimalikud lahendused”. Arutasime, kuidas ühiskondlikud hoiakud ja organisatsioonikultuur mõjutavad töötajate vaimset tervist, kuuluvustunnet ja töörahulolu. Jagasime ka näiteid, kuidas mitmekesisust toetav töökultuur saab olla organisatsiooni tugevus. Arutelupaneelis osalesid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi töö- ja võrdsuspoliitika asekantsler Ulla Saar, juhtimis- ja arendusprojektide agentuuri COPI asutaja ja juht Hanno Ahonen ning Swedbanki brändi, kommunikatsiooni ja jätkusuutlikkuse divisjoni juht Katri Link. LGBTI+ kogemuslugusid kandis ette näitleja Sander Rebane.

27. mail majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis toimunud seminaril tutvustas soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik äsja valminud juhendit, mis pakub tööandjale tuge transsoolisi inimesi arvestava töökeskkonna loomisel.

Terve kuu vältel tõstsime oma sotsiaalmeedia kanalite jälgijate teadlikkust ja teadmisi mitmekesisuse kuu viktoriini abil. Viktoriini kõikidele küsimustele vastas 1085 inimest, kelle vahel loosisime igal reedel välja mitmekesisuse võrgustiku liikmete poolt välja pandud auhindu.

Lisaks andsime välja kaks numbrit mitmekesisuse infokirja ning kutsusime üles lugema maailma mitmekesisust eri tahkude alt avavaid raamatuid.

Lisaks inimõiguste keskusele korraldasid erinevaid üritusi – peaasjalikult oma töötajatele – ka mitmekesisuse võrgustikku kuuluvad organisatsioonid.

Avalik-õiguslikud ülikoolid tähistasid mitmekesisuse nädalat, tuues fookusesse sekkumiskultuuri. PARE korraldas veebiseminari “Who Gets a Seat at the Table – and How Is That Decided?”. YFU Eesti viis läbi infotunni inimestele, kes kaaluvad mõtet avada oma koduuksed vahetusõpilasele. Rushmore Technology OÜ liitus mitmekesisuse kokkuleppega, pööras tähelepanu nende kontoris töötavate inimeste rahvuslikele tähtpäevadele ja pühadele ning korraldas seminari kultuuridevahelisest suhtlemisest nii juhtidele kui töötajatele.

Töötukassa tähistas mitmekesisust inspireerituna raamatuaastast, postitades sotsiaalmeediasse oma töötajate mitmekesiseid raamaturiiuleid. Häirekeskus kombineeris mitmekesisuse kuu tegevusi liikumiskuuga, kutsudes töötajaid üles mängima 25 ülesande-ruuduga bingot, mille tegevused põimisid endas nii mitmekesisuse kui ka aktiivse liikumise olulisust ning avaldades siseveebis teemaploki töötajate mitmekesistest ja põnevatest treeningaladest – näiteks lukumaadlus, jooksusilmad, taipoks, sulgpall jpm -, et üksteist tundma õppida ning leida uusi jututeemasid, millest kolleegiga lõunapausil rääkida.

ABB korraldas kõigepealt sisemise karjäärinädala, kutsudes erinevas vanuses inimesi üles järjepidevalt panustama enda arengusse. Sellele järgnes tervise ja ohutuse nädal, kus lisaks töökoha ohutusele keskenduti ka emotsionaalsele toimetulekule konfliktiolukorras, inimeste mõttemustritele. ABB globaalsed koolitused/töötoad puudutasid selliseid teemasid nagu AI, kaugtöö mõjud, inimestevaheline kommunikatsioon ning emotsionaalne intelligentsus. Bolt pakkus mitmekesisuse kuul oma töötajatele võimalust osaleda põnevatel ingliskeelsetel aruteludel, mille teemade ring varieerub põlvkondlikest eripäradest karjäärimudelini. Lisaks lükati mitmekesisuse kuul hoog sisse Global D&I Councilile ehk 10 töötajast koosnevale mitmekesisuse ja kaasatuse valdkonna nõukogule. Mitmekesisuse kuu lõpuürituseks oli debatt, mis vaatleb tehisaru rolli sotsiaalse ebavõrdsuse suurendajana.

Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuses (SMIT) avati mitmekesisuse kuu siseveebis avaldatud artikliga mitmekesisusest oma organisatsioonis ning sellest, miks mitmekesisuse ja kaasatusega tegelemine oluline on. Veel toimusid ATH-teemaline loeng, mitmekesisuse märkamist ergutav bingo; intervjuu vanuselise mitmekesisuse teemal kahe kolleegiga, kelle vanusevahe on ca 40 aastat; võimalus teha isiksusetüübi testi, mille põhjal ennast ja oma kolleege lähemalt tundma õppida + ühe osakonna kogemus, kuidas see on aidanud paremini ülesandeid jagada ja üksteise eripäradega arvestada. Integratsiooni Sihtasutus korraldas loengu “Naise hindamatu jõud ja rikkus kultuuris ersa-mokša näitel”.

Kodanikuühiskonna Sihtkapital jagas oma töötajatele teadmisi võrdsest kohtlemisest, korraldades arutelu mitmekesisuse ja võrdsete võimaluste teemal ning loengu “Huvikaitse väljakutsed: mis on (ja ei ole) nõusolek?” Lisaks toimus Kodanikuühiskonna Sihtkapitali sotsiaalmeediakanalites mitmekesisuse teemaline viktoriin. ENSTO tõstis esile oma töötajate hobid ja anded.

Eolane Tallinn tõstis teadlikkust ja väärtusta mitmekesisust töökeskkonnas erinevate ettevõtmistega, jagades intranetis sisu erinevatel mitmekesisuse teemadel (nt neuromitmekesisus, „müüt või tõde“ väljakutse vaimse tervise teemadel, erinevate põlvkondade eripärad ja sarnasused), pakkudes töötajatele võimalust osaleda Taiji treeningutes, korraldes teetseremooniaid, pakkudes tööajast ja töötajatele soodsalt lõõgastavat klassikalist või Tai massaaži ning võimalust võtta osa Töötukassa vaimse tervise töötubadest eesti ja vene keeles. Utilitas kogus ja jagas töötajate lugusid selle kohta, mida raamatud nende elus tähendavad, mis raamatuid nad tahaksid ka teistele soovitada, mis on neid mõjutanud või neile hinge pugenud. Uues siseveebis pööratakse suurt rõhku mitmekesisusele ja oma inimeste lugude jagamisele.

Nordea planeeris mitmekesisuse kuu sündmusi nii, et kaetud oleksid kõik valdkonnad, millega mitmekesisuse teema raames tegeletakse. Enamik sündmusi toimus hübriidformaadis, et Nordea Eesti töötajad saaksid osa nii grupi kui ka kohalikest sündmustest – ükskõik, kas nad olid sel päeval kontoris või kaugtööl. Mitmekesisuse kuu lõpetas Tallinna Pride, mille peatoetajana võttis Nordea osa erinevatest sündmustest. Interconnect Product Assembly kogus Eesti Raamatu Aastast inspireerituna lemmiktsitaate, avaldas ettevõtte juhi intervjuu siseveebis, turgutas kõiki töötajaid mitmekesisuse päeval terviseampsuga, tutvustas nädal aega järjest iga päev eri rahvust ja kööki, tegi intervjuu kõige vanema ja noorema töötajaga, kelle vanusevahe on täpselt 60 (!) aastat ning viis töötajad kinno vaatama filmi “Vooluga kaasa”.

Swedbank ja Telia korraldasid mitmekesisuse akadeemia sarjas loengu “Vaimne tervis tänapäeva tööelus”. Lidl tähistas mitmekesisuse kuud järgmiste tegevustega: mitmekesisuse audit ehk mitmekesisuse teemaline uuring Eestis, Lätis ja Leedus koostöös PWC-ga, mille tulemuste põhjal koostab PWC juhise/plaani järgnevateks aastateks, et tagada mitmekesisuse ja kaasatuse teemas edasiminekut; iga nädal artikkel siseveebis mitmekesisuse erinevatest aspektidest; loeng/seminar kolme riigi juhtidele ning HR osakonna töötajatele, loeng lähisuhtevägivallast; Intranetis ja äpis kaheosaline mitmekesisuse koolitus, kuhu on lisatud ka interaktiivne element; artikkel “Kommunikatsioon ning meeldetuletus Lidlis kehtiva võrdse kohtlemise protsessi osas”; fotokonkurss „Diversity through Our Eyes”.

Kaubamaja korraldas mitmeid erinevaid tegevusi, mis toetavad vaimset tervist loovtegevuste ja üksteisega koos olemise kaudu. Maikuu jooksul sai proovida kätt maalimises, tutvuda eksklusiivsete parfüümide maailmaga, osaleda jalutuskäikudel Tallinna või Tartu vanalinnas.Mitmekesisuse päeva hommikul olid kõik töötajad oodatud hommikukohvile. Lisaks said kõik töötajad osa võtta “Heade mõtete puu” loomises – sinna sai jätta oma head mõtted, inspiratsiooni või soovid, mida jagada kolleegidega Kaubamaja juubeliaastal. Ilusad mõtted sai kirjutada südame sisse ja ehtena riputada puule. Lisaks mängisid Kaubamaja töötajad bingot, mille kaudu said omavahel paremini tuttavaks.

Ostukorv