Inimõigused Eestis 2014-2015
Avaldatud: 6. detsember 2015Aruande “Inimõigused Eestis 2014-2015” peatükkide kokkuvõtteks esitasid eksperdid soovitusi, kuidas käsitletud inimõiguste olukorda Eestis parandada:
- Hooldekodudes viibivate isikute inimväärikuse tagamiseks tuleb hinnata hooldekodu tingimusi nende kogumis ja seal viibivatele isikutele tuleb tagada inimväärikus, vajadusel tuleb muudatusi teha seaduse tasemel.
- Kinnipeetavatele mõistetavate hüvitiste suurused peavad olema proportsionaalsed ja kohased arvestades isikute rikutud õiguste ulatust.
- Pöörata tähelepanu vähemusrahvuste õigusteadlikkuse tõstmisele, informeerides neid ka nende emakeeles.
- Keelata seksuaalteenuste reklaamimine meedias.
- Tõsta tasuta õigusnõustamise kättesaadavust, sealhulgas vähemusgruppidele ja varjupaigataotlejatele.
- Luua selged reeglid võrdõigusvoliniku ametisse nimetamiseks ja viia voliniku rahastamine vastavusse tema ülesannetega.
- Vaadata kriitiliselt üle elektroonilise side metaandmete säilitamise kord.
- Viimase paari aasta avalikud arutelud vastuolulistel teemadel, nagu kooseluseadus ning pagulased, on näidanud vajadust selgemate vaenu õhutamise vastaste reeglite järele.
- Võtta vastu aruandes kajastatud võrdse kohtlemise seaduse täiendused, neist olulisimana ühtlustada diskrimineerimise kaitset kõikide tunnuste puhul.
- Tagada riiklik rahastus tõenduspõhiste kiusamisvastaste meetmete rakendamiseks lasteaiast gümnaasiumini.
- Kaotada vanglakaristust kandvate inimeste valimistel osalemise lauskeeld. Muuta asjakohaseid seadusi nii, et valimiskeeld oleks vaid vangidel, kellele see on määratud täiendava karistusena.
- Teemade raamistamisele meedias tuleb senisest rohkem tähelepanu pöörata. Liigagi sageli luuakse uudise kajastamisel – kas teadlikult või tahtmatult – omavahelisi seoseid konflikti, vägivalla ja terrorismi ning konkreetsete rahvusrühmade või religiooni vahel.
- Kuigi mitmikkodakondsus on nüüdsest alaealistele seadustatud, on vajalik algatada aruteluvõimaldamaks mitmikkodakondsust ka peale täisealiseks saamist.
- Võtta vastu kooseluseaduse rakendusseadus, mis tagab kooseluseaduse täies mahus jõustumise 2016. aasta 1. jaanuarist.
- Säilitada võrdse kohtlemise ja sallivuse edendamise alaeesmärk heaolu arengukavas, et tagada teadlikkuse tõstmine võrdse kohtlemise teemadel, ja sallivuse suurenemine ühiskonnas tervikuna.
- Mitte paigutada varjupaigataotlejaid Harku kinnipidamiskeskusesse eeldusel, et isik põgeneb, kuna ta on riiki sisenenud ebaregulaarselt.
- Parandada erivajadustega õpilaste hariduse kättesaadavust ja kvaliteeti kõigil haridustasanditel, luua toetussüsteem koolist sujuvalt tööellu suundumiseks.
Sisukord
- Eessõna Eessõna
- 1. peatükk Piinamise, ebainimlikult või alandavalt kohtlemise ja karistamise keeld
- 2. peatükk Orjuse ja sunniviisilise töötamise keeld
- 3. peatükk Õigus õiglasele kohtupidamisele
- 4. peatükk Õigus austusele perekonna- ja eraelu vastu
- 5. peatükk Sõnavabadus
- 6. peatükk Kogunemis- ja ühinemisvabadus
- 7. peatükk Diskrimineerimise keeld
- 8. peatükk Õigus haridusele
- 9. peatükk Õigus vabadele valimistele
- 10. peatükk Rahvusvähemused ja lõimumispoliitika
- 11. peatükk LGBT inimeste olukord
- 12. peatükk Pagulaste ja varjupaigataotlejate õigused
- 13. peatükk Lapse õigused
- 14. peatükk Puuetega inimeste olukord