Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 10/12/2014
Hea toetaja!
Täna tähistatakse maailmas inimõiguste päeva, mis tuletab meelde, et inimõigused kuuluvad võrdselt kõigile inimestele. Lisaks saab selle nädala infokirjast lugeda mitmekesisuse kokkuleppe uuest laienemisringist, Võrdse kohtlemise võrgustiku tegemistest ja keskuse hinnangust poliitiliste “katuserahade” jagamise kohta.
Head lugemist!
|
|
|
Eesti Inimõiguste Keskus soovib kõigile head inimõiguste päeva
Täna tähistatakse ülemaailmset inimõiguste päeva, mille juhtmõte on “Inimõigused 365”. See tähendab, et iga päev on inimõiguste päev. Iga inimene meie hulgast, igal pool, igal ajal väärib kõiki inimõigusi, inimõigused kuuluvad meile kõigile võrdselt. Need ühendavad meid üleilmseks kogukonnaks, millel on samad ideaalid ja väärtused.
Inimõiguste keskuse jaoks ongi iga päev inimõiguste päev, sest meie töö on seista selle eest, et inimõigusi Eestis ja mujal kaitstaks ning edendataks. Meie töö on mitmetahuline: kogume ja avaldame infot inimõiguste rikkumise kohta, osaleme ekspertidena ühiskondlikus diskussioonis, õigusloomes ja poliitikate kujundamisel, teeme koostööd riigi, vabakonna ja ettevõtetega ning aitame inimestel nende inimõigusi kaitsta. Igaüks saab meie tegevusse ka panustada, tehes regulaarse või ühekordse annetuse või aidates meid vabatahtlikuna.
Head inimõiguste päeva kõigile!
Vaata keskuse juhataja Kari Käsperi inimõiguste päeva puhul tehtud videopöördumist. |
|
Diskrimineerimisvaba töökeskkonda hindavate organisatsioonide võrgustik laienes
Eesti mitmekesisuse kokkuleppega ühinesid eile toimunud allkirjastamisüritusel 21 uut liiget. Liitunute seas oli nii äriettevõtteid kui ka avaliku sektori organisatsioone. Varasemal kahel aastal on kokkuleppega liitunud 32 ettevõtet.
Mitmekesisuse kokkulepe on väärtuspõhine dokument, millega liitudes kinnitab ettevõte või avaliku sektori organisatsioon, et hindab mitmekesisuse ja võrdse kohtlemise põhimõtteid nii oma töötajate, klientide kui koostööpartnerite seas. Kokkulepe on Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Inimõiguste Keskuse ja kokkuleppe liikmete koostööplatvorm, mille kaudu jagatakse parimaid praktikaid, kogemusi, korraldatakse koolitusi ja konverentse.
Loe allkirjastamise ja mitmekesisuse kokkuleppe kohta lähemalt. |
|
Võrdse kohtlemise võrgustik Riigikogus
Kuu aja jooksul kohtusid võrdse kohtlemise võrgustiku esindajad Kadi Viik ja Kari Käsper ja Marianne Meiorg kõikide Riigikogus esindatud erakondadega. Tegemist oli võrgustiku tegevusstrateegias planeeritud kohtumiste seeriaga, et tutvustada võrgustikku ja selle tegutsemise eesmärke.
Kohtumisel rääkisimegi võrgustiku liikmesorganisatsioonide poolt kaardistatud muredest. Esiteks võrdse kohtlemise seaduse ebaühtlasest kaitsest erinevate diskrimineerimistunnuste puhul – näiteks vanuse tõttu diskrimineerimine kaetud ainult tööelus. Lisaks olemasolevate seaduste rakendamise probleemidest, sealhulgas võrdõigusvoliniku institutsiooni vähesest rahastamisest.
Esimene kohtumine toimus juba 12. novembril põhiseaduskomisjoni esimehe Rait Marustega. Teine kohtumine toimus 20. novembril Keskerakonna fraktsiooni aseesimehe Mailis Repsi ja fraktsiooni nõuniku, Maarja Keskpaikiga. IRL fraktsiooniga kohtuti 20. novembril. Kohal olid Liisa Pakosta, peaministrikandidaat ja fraktsiooni aseesimees Juhan Parts, Siim-Valmar Kiisler, Helir-Valdor Seeder, Anneli Akermann, Priit Sibul ja Aivar Riisalo. Viimane kohtumine toimus 3. detsembril SDE fraktsiooniga. Kohtumisest võtsid osa Riigikogu esimees Eiki Nestor, fraktsiooni aseesimees Kalev Kotkas, fraktsioonitu Inara Luigas ning SDE nõunikud Heli Kirt ja Gerd Tarand.
Tutvu faktilehega võrdse kohtlemise võrgustiku kohta. |
|
Võrdse kohtlemise võrgustik arutas kevadisi Riigikogu valimisi
5.detsembril toimus järjekordne võrdse kohtlemise võrgustiku liikmete kokkusaamine, kus arutati seniseid võrgustiku tegevusi ja nende tulemusi. Viimastel kuudel on toimunud võrgustiku kohtumised erinevate Riigikogu liikmetega, kus tutvustatati võrgustikku, võrgustiku tegevusi, põhimõtteid, eesmärke. Lisaks toodi kokkusaamistel välja võrgustiku mure, seoses võrdse kohtlemise seaduse rakendamise probleeemidega ning võrdõigusvoliniku vähesest rahastamisega.
Kuna lähenemas on Riigikogu valimised, siis on oluline, et võrdse kohtlemise teema leiaks laiemat kajastamist ning erakonnad arvestaksid sellega. Lisaks arutati kokkusaamisel võrgustiku jätkusuutlikkust, võimalikku laienemist ja uute liikmete vastuvõtmist. Kuna võrgustik on end oma tegevustes viimase pooleteise aasta jooksul tõestanud ning võrgustiku kompetents on kasvanud, on tekkinud võrgustikuga liitumise vastu huvi erinevate organisatsioonide poolt.
Uuri võrdse kohtlemise võrgustiku kohta lähemalt. |
|
Inimõiguste keskus katuseraha vastu ei võta
Eesti rahva kestlikkuse ja ühiskonna tasakaalustatud arengu huvides peab riik hüppeliselt suurendama investeeringut inimõiguste ja võrdse kohtlemise edendamiseks, sealhulgas koostöös vabaühendustega. Ükskõik kui väike panus on oluline ja leiaks tõhusat kasutust,olenemata sellest, kas see tuleb riigilt või eraisikutelt annetustena. Rahastamine peab samas olema vastutustundlik, läbipaistev ja kõigile avatud ning ei tohi tekida olukorda, kus inimõigusorganisatsiooni sõltumatus satub näiliselt või tegelikult ohtu. Seetõttu ei saa Eesti Inimõiguste Keskus aktsepteerida poliitilist nn “katuseraha”. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi. Võid toetada keskust rahaliselt, aidata meid vabatahtliku tööga või tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid.
Vaata lisa meie kodulehelt. |
|
|
|
|