Vaenukõnest, moorapeast ja vabast sõnast

Kuupäev: 26. oktoober 2021
Algusaeg: 12:00

Vaenukõnest, moorapeast ja vabast sõnast

Seminar ajakirjanikele, kommunikatsiooniinimestele, juristidele ja vabaühendustele.
Üritus toimub Zoomis ja vajalik on registreerumine.

26. oktoober 2021

Õigusteadlane Katrin Nyman-Metcalf on kirjutanud, et sõnavabadus on inimõigus nii iseseisvalt kui ka teiste õiguste ja vabaduste teostamise ja demokraatia toimimise eeldusena. Samas on pea kõik demokraatlikud riigid seadnud väljendusvabadusele piire. Nii saab teatud olukordades ja tingimustel piirata sõnavabadust teiste õiguste, näiteks privaatsuse, kaitseks, julgeolekukaalutlustel, aga ka vaenu õhutamise puhul. Piirangud vaenukõnele seavad tõesti ka piire sõnavabusele, kuid nagu enamik inimõigusi, nii ei ole ka sõnavabadus absoluutne. Vaenukõne  regulatsioon puudutab kõikide inimeste kaitset, mitte ainult vähemuste, ja lähtub võrdsete võimaluste printsiibist. Lisaks on tegu nüansirikka nähtusega, mis on hoopis midagi muud, kui mõne jäätise nimi või debatt moorapea koogist.

Teisipäeval, 26. oktoobril toimuval seminaril tutvustame Eesti Inimõiguste Keskuse erinevaid tegevusi, nagu OpCode projekt ja selle tulemused ning lisaks kuulame ettekannet, kus avab õigusteadlane ja Eesti Inimõiguste Keskuse nõukogu esinaine Katrin Nyman-Metcalf põhjalikumalt vaenukõne teema erinevaid tahke nii õiguslikust kui ühiskondlikust vaatest. Eraldi keskendub ta oma ettekandes sõnavabaduse ja vaenukõne piiridele, mis võiksid huvi pakkuda kõigile, kes kasutavad oma töös sõna jõudu, ajakirjanikest juristideni ja vabaühendustest suunamudijateni.

Päevakava:

12.00 Registreerimine, liitumine Zoomiga
12.30–12.35 Moderaatori avasõnad
Peep Ehasalu, Eesti Noorsooteatri kommunikatsioonijuht
12.35–13.00 Keskuse tegevuste tutvustus (OpCode, egiid)
Kelly Grossthal, Eesti Inimõiguste Keskuse programmijuht
13.00–13.30 Vaenukõnest, moorapeast ja vabast sõnast
Ettekanne ja arutelu
Katrin Nyman-Metcalf, õigusteadlane ja EIKi nõukogu esinaine
13.30–14.00 Arutelu

Õigusteadlane Katrin Nyman-Metcalf on Tallinna Tehnikaülikooli õiguste instituudi kaasatud professor. Doktorikraadi kaitses ta 1999. aastal Rootsis Uppsala Ülikoolis avakosmose õiguse teemal ja tema peamiseks teemavaldkonnaks on kommunikatsiooniõigus laiemalt. Nyman-Metcalf on rahvusvahelise nõustajana seotud erinevate kommunikatsiooniprojektidega ja töötanud enam kui 40 riigis. Ta on mitmesuguste õiguslike analüüside autor erinevatele rahvusvahelistele organisatsioonidele, näiteks OSCE meediavabaduse esindajale.

Lisainfo: Kelly Grossthal, kelly.grossthal@humanrights.ee
Registreerumine siin.

Seminar on osa projektist OpCode – online vaenukõne vastu, mida kaasrahastavad Euroopa Komisjon õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programmi (2014–2020) kaudu, Kodanikuühiskonna Sihtkapital 9000 euro ulatuses ning Sotsiaalministeerium.

Anneta inimõiguste heaks!

Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!

Annetan
Ostukorv