Euroopa Liidu põhiõiguste harta – olulisus ja võimalused

Kuupäev: 30. september 2024
Algusaeg: 12:00

Kutsume advokaate ja juriste koolitusele, kus Riigikohtu halduskolleegiumi ja põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi kohtunik Julia Laffranque avab Euroopa Liidu põhiõiguste harta olemust ja jõustamisvõimalusi Eesti õiguskorras. Varasemalt on Julia Laffranque olnud Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik ja Euroopa Liidu Põhiõiguste Ameti (FRA) teaduskomitee liige.

Eesti on juba 20 aastat Euroopa Liidu liige, mis tähendab muuhulgas liidu õigusega arvestamist ja selle rakendamist. Kui aastakümneid vaadeldi põhiõigusi kui Euroopa Liidu õiguse üldpõhimõtteid, siis Lissaboni lepingu jõustumisega 1. detsembril 2009 tunnistati Euroopa Liidu põhiõiguste harta õiguslikult siduvaks dokumendiks, millel on aluslepingutega samaväärne õigusjõud. Hartas on sätestatud peamised põhiõigused, mida Euroopa Liit ja liikmesriigid peavad EL-i õiguse rakendamisel järgima.

Samas näitavad Eesti Inimõiguste Keskuse uuringud, et harta leiab kohtutes ja juristkonnas tagasihoidlikku kasutust. 2024. aasta kevadel läbi viidud intervjuudest advokaatidega selgus, et teadmised harta kohta on pigem tagasihoidlikud, kuid samas on huvi harta kohta rohkem infot saada. Koolituse eesmärgiks on panustada nende kitsaskohtade ületamisse ja tuua harta kasutamisvõimaluste teema Eesti advokaatidele lähemale.

Koolituse päevakava

12.00 – 12.30 Registreerimine ja toekas kohvipaus
12.30 – 15.30 Harta olulisus ja eripärad EL-i õigusruumis
15.30 – 16.30 Küsimused ja arutelu

Üritus on kutsetega. Kutse saamiseks saada palun e-kiri koos põhjendusega, miks soovid koolitusel osaleda, aadressile kelly.grossthal@humanrights.ee.

Projekti kaasrahastab Euroopa Põhivabaduste Ühendus läbi Euroopa Liidu vahendite.

Anneta inimõiguste heaks!

Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!

Annetan
Ostukorv