Eestis toimuvad Euroopa Parlamendi valimised 9. juunil 2024.

Hääletamisõigus on kõigil Eesti kodanikel ja Eestis elavatel ELi kodanikel alates 18. eluaastast.

Kooskõlas valimiskorralduse reeglitega on võimalik hääletada ka elektrooniliselt või välismaal.

Siit lehelt leiad vastused enam levinud korduma kippuvatele küsimustele.

Mitu liiget Eestist Euroopa Parlamenti valitakse?

  • Eesti valijad valivad 7 Euroopa Parlamendi liiget.

Kuidas valitakse Euroopa Parlamendi liikmed?

  • Vastavalt ELi õigusaktidele peavad kõik riigid kasutama proportsionaalsuse põhimõttele vastavat valimissüsteemi. See tähendab, et mandaadid jaotatakse erakondade ja üksikkandidaatide vahel võrdeliselt saadud häälte arvule. Eestis toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel kasutatakse avatud nimekirju ning valimistulemuste kindlakstegemisel reastatakse erakonna nimekirjas kandidaadid vastavalt igaühele antud häälte arvule. Erakonna nimekirjas saab mandaadi kandidaat, kes on nimekirjas eespool.

Kes on kandidaadid? Mis ajaks see selgub?

  • Erakonnad ja üksikkandidaadid, kes soovivad osaleda Euroopa Parlamendi valimistel, peavad end registreerima riigi valimisteenistuses vähemalt 50 päeva enne valimispäeva. Vabariigi Valimiskomisjon registreerib kõik nõuete kohaselt registreerimiseks esitatud isikud nende registreerimiseks esitamise järjekorras pärast kandidaatide registreerimiseks esitamise tähtaja lõppemist hiljemalt 40. päeval enne valimispäeva. Pärast kandidaatide registreerimist Vabariigi Valimiskomisjonis on kandidaatide nimekiri kättesaadav komisjoni veebilehel. Kandidaatide registreerimiseks esitamine algab 10. aprillil 2024.

Milliste erakondade poolt saan hääletada?

  • Euroopa Parlamendi valimistel võivad oma nime all osaleda kõik erakonnad, kes on mittetulundusühingute ja sihtasutuste registris kandidaatide registreerimiseks esitamise viimasel päeval.

Milline on erakondade valimiskünnis?

  • Valimiskünnis puudub. Mandaadid jaotatakse üleriigiliselt d’Hondti jagajate meetodil jagajate jadadega 1, 2, 3, 4 jne. Kuna jaotatav mandaatide arv on väike, siis puudub vajadus valimiskünnise järgi. Üksikkandidaat osaleb mandaatide jaotamisel kui ühe kandidaadiga erakonna nimekiri.

Kui palju ja millised on valimisringkonnad?

  • Euroopa Parlamendi valimised toimuvad ühes üleriigilises valimisringkonnas, seega saab kõikjal Eestis valida samu kandidaate.

Kas hääletamine on kohustuslik?

  • Eestis ei ole hääletamine kohustuslik.

Kes on hääleõiguslikud?

Teil on õigus hääletada Euroopa Parlamendi valimistel Eestis, kui te olete:

  1. valimispäeval vähemalt 18-aastane,
  2. Eesti kodanik või Eestis alaliselt elav ELi kodanik või alaliselt välisriigis elav Eesti kodanik. Eestis elav ELi kodanik võib hääletada Eestis, kui ta on seda taotlenud.

Kus ma saan hääletada?

  1. Eestis hääletaval Eesti või EL kodanikul on oma hääle andmiseks mitu erinevat võimalust. Seda saab teha kas valimispäeval jaoskonnas või eelhääletada või veebis hääletada järgmistel kuupäevadel:
    • Eelhääletus: 3. – 8. juuni 2024
    • Veebihääletus: 3. juuni 2024 kell 9.00 kuni 8. juuni 2024 kell 20.00
    • Kodust saab hääletada 7. – 9. juunil, sealhulgas ka valimispäeval
    Lisateavet leiate Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehel.
  2. Välismaal hääletaval Eesti kodanikul on hääletamiseks kolm võimalust: hääletada veebis, hääletada isiklikult saatkonnas või konsulaadis või hääletada posti teel. Kirja teel hääletamiseks tuleb esitada avaldus Eesti välisesindusele.
    Lisateavet leiate Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehel.

Kus saab hääletamiseks registreeruda?

Eestis hääletav Eesti kodanik, kellel on elukoha aadress Eestis, ei pea end eelnevalt registreerima. Seda teevad ametiasutused automaatselt. Kui teie kodune aadress on hiljuti muutunud, siis soovitame kontrollida rahvastikuregistrist, kas teie elukoha aadress on õige.
Rohkem infot elukoha registreerimise kohta leiate riigiportaalist eesti.ee.

Eestis hääletaval ELi kodanikul on õigus Eestis hääletada. Kui te ei ole varem Eestis Euroopa Parlamendi valimistel hääletanud, peate esitama rahvastikuregistri volitatud töötlejale taotluse enda valijate registrisse kandmiseks.
Avalduse esitamise vajadusest teavitatakse teid 2024. aasta märtsi lõpuks.

Välismaal hääletav Eesti kodanik ei pea te end eelnevalt registreerima. Seda teevad ametiasutused automaatselt.
Hääletamiseks on kolm võimalust: hääletada veebis, hääletada isiklikult saatkonnas või konsulaadis või hääletada posti teel. Kirja teel hääletamiseks tuleb esitada avaldus Eesti välisesindusele.
Lisateabe saamiseks vaadake seda Vabariigi Valimiskomisjoni lehekülge.

Kui sul on Euroopa Parlamendi valmistel osalemise kohta veel küsimusi, siis võid vastused leida siit.

Sellel leheküljel oleva info allikas on Euroopa valimiste eestikeelne koduleht.

Ostukorv