Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 29/05/2014
Hea toetaja!
Seekordses nädalakirjas viitame alustuseks Tudengi TV hooaja viimasele arutelusaatele, kus seekord vaieldi kooseluseaduse üle. Lisaks tuletame meelde, et juba sel nädalavahetusel toimub taas Maailmapäev ning järgmisel nädalal Erinevus rikastab filminädal.
Samuti teatame, et inimõiguste keskus saab ÜRO Majandus- ja Sotsiaalnõukogu konsultatiivliikmeks ning astus kuriteo ohvrite õiguste kaitsega tegelevasse JUSTICIA võrgustikku. Neist ja veel mõnest teisestki asjast saab teada altpoolt.
Head lugemist!
|
|
|
Tudengi TV hooaja viimases arutelusaates oli jutuks kooseluseadus
Tudengi TV saade “Fookus” lõpetas kevadise hooaja eriti tulise teemaga. Eile avaldatud viies saade käsitles sooneutraaset kooseluseadust, mille üle arutlesid stuudios Varro Vooglaid, Kari Käsper, Andrus Kivirähk ja Ruuben Kaalep.
Tudengi TV on vabatahtliku koostöö tulemusel loodud veebipõhine kanal, mis toodab uudistesadet ning arutelusaadet “Fookus”. See on päevakajaline saade, mis käsitleb Eesti ühiskonnale olulisi teemasid. Saates kohtuvad arvamusliidrid, poliitikud, tudengid ja teised ühiskondlikult ärksad kaasamõtlejad.
Vaata saadet Tudengi TV lehelt. |
|
EIK saab ÜRO Majandus- ja Sotsiaalnõukogu konsultatiivstaatuse
ÜRO vabaühenduste komitee soovitas teisipäeval anda Eesti Inimõiguste Keskusele ÜRO Majandus- ja Sotsiaalnõukogu (ECOSOC) konsultatiivstaatuse. Otsuse peab juulis veel kinnitama ka nõukogu ise.
ECOSOC-i ülesandeks on edendada majandusarengut, inimõiguste kaitset ja rahvusvahelist koostööd sotsiaalvallas ja koordineerida ÜRO eriagentuuride, programmide ning fondide tegevust. Konsultatiivstaatus annab Eesti Inimõiguste Keskusele lisaks nõukogule juurdepääsu ka selle inimõigustega tegelevatele allasutustele.
Loe ÜRO vabaühenduste komitee kohta täpsemalt. |
|
Erinevus rikastab filminädal 2014
Erinevus rikastab filminädalal 4.-8. juunini saab vaadata tasuta filme, mis räägivad lugusid inimestest, kes on lesbid, geid, biseksuaalid või transsoolised. See on kõrge tasemega ja mitmekesine valik filmidest, mis avardavad igaüks omal moel meie maailma. Tuletame filmiprogrammiga meelde, et arutelud kooseluseaduse või teiste LGBT inimesi puudutavate küsimuste üle ei ole abstraktsed juriidilised küsimused, vaid need puudutavad iga päev Eestis paljusid tavalisi inimesi.
Erinevus rikastab filmiprogramm on osa Oma Maailma Avardamise Festivalist. Avardagem läbi heade filmide, mis räägivad elulisi lugusid, koos oma maailma. Tule ise ja kutsu tasuta filmiseansile kaasa ka elukaaslane, sõber või sugulane!
Filminädala kohta leiad rohkem infot Erinevus rikastab kodulehel. |
|
Eesti Inimõiguste Keskus nüüd JUSTICIA võrgustiku liige
Eelmise nädala reedel, 23. mail, astus Eesti Inimõiguste keskus JUSTICIA võrgustiku liikmeks. Võrgustik tegeleb kuriteoohvrite õiguste arendamisega ja nende eest seismisega nii siseriiklikul kui Euroopa tasandil. Koos soovitakse edendada Euroopa standardite järgimist ohvrite menetluslike ja teiste õiguste osas ning lüüa kaasa õigustepõhistes reformides.
JUSTICIA koondab oluliseimaid inimõiguste organisatsioone üle Euroopa, sealhulgas Iiri Põhiõiguste Nõukogu (eestvedaja), Ungari Põhiõiguste Ühingut, Läti Inimõiguste Keskust, Poola Helsingi Inimõiguste Sihtasutust. Kokku on võrgustikus 16 organisatsiooni, millest kaks on üle-Euroopalised ja ülejäänud katavad 14 Euroopa Liidu liikmesriiki.
Tutvu JUSTICIA ja selle tegevustega kodulehel. |
|
Võrdse kohtlemise koolitus vabaühendustele
Mis on võrdne kohtlemine? Mida tähendab diskrimineerimine? Kas kõiki inimesi peab sallima? Kuidas puutub võrdse kohtlemise temaatika ühe kodanikuühenduse tegevusse? Tule koolitusele ja saa teada!
EIK korraldab 19. juunil Haapsalus Promenaadi hotellis kodanikuühenduste esindajatele koolituse võrdse kohtlemise teooriast ja praktikast. Koolitusel antakse ülevaade võrdse kohtlemise põhimõttest, teemat reguleerivatest seadustest, õiguskaitsevõimalustest ning arutletakse reaalsete kaasuste teemal.
Loe lisa meie kodulehelt. |
|
Nädalavahetusel toimub Maailmapäev
Laupäeval, 31. mail toimub Tallinnas, Vabaduse väljakul Maailmapäev. Sel aastal on Maailmapäeva teema “Kriisid ei tunne riigipiire”. Platsil on 30 erinevat organisatsiooni, kes tegelevad humanitaarabi andmise, pagulaste ja arengukoostööga.
Esmakordselt on Eestis võimalik kogeda, kuidas pagulased Zaatari pagulaslaagris elavad. Soovijad registreeritakse ja antakse pagulase tunnistus, neist tehakse foto, viiakse pagulastelki ning antakse täpselt sama toitu, mida söövad Zaatari pagulaslaagri elanikud. Kogemuse korraldab ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet.
Loe seekordse Maailmapäeva kohta lähemalt nende kodulehelt. |
|
Mais toimus taas inimõiguste ümarlaua kohtumine
8. mail toimus Lastekaitse Liidu ruumides järjekordne Inimõiguste ümarlaud. Kohtumisel arutati menetletavaid kooselu- ja perekonnaseaduse eelnõusid, anti ülevaade ilmunud inimõiguste aastaraamatust ja loodud puuetega inimeste õiguste komiteest ning laste õiguste õppemooduli käivitamisest Tartu Ülikoolis.
Inimõiguste ümarlaud koondab Eesti inimõiguste valdkonnas tegutsevaid vabaühendusi. Ümarlaua eesmärk on inimõiguste valdkonna arengule kaasa aidata, soodustada vastastikust infovahetust ning leida võimalusi koostööks ja ühiseks huvikaitsetegevuseks.
Vaata kohtumiste protokolle ja osalenud organisatsioone EIK-i kodulehelt. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi. Võid toetada keskust rahaliselt, aidata meid vabatahtliku tööga või tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid.
Vaata lisa meie kodulehelt. |
|
|
|
|