|
Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 23/10/2014
Hea toetaja!
Eesti Inimõiguste Keskuse kutsel viibivad praegu Eestis õppereisil kuue Tadžikistani vabaühenduse esindajad. Tegime ühega neist juttu sealsest inimõiguste olukorrast.
Lisaks räägime käesolevas nädalakirjas hiljuti toimunud edukatest juristide võrdse kohtlemise alastest koolitustest ja ilmuma hakanud mitmekesisuse kokkuleppe uudiskirjast. Lõpetuseks anname ülevaate keskuse pagulaste ja kodakondsuseta isikute alasest koostööst rahvusvaheliste organisatsioonidega.
Head lugemist!
|
|
|
Tadžikistani inimõigusorganisatsioonid õpivad Eestis võrdse kohtlemise põhimõtteid
Eesti Inimõiguste Keskuse kutsel külastavad sellel nädalat Eestit kuus Tadžikistani inimõiguslast, kes õpivad võrdse kohtlemise põhimõtteid ning tutvuvad Eesti arenguga selles valdkonnas. Tegu on koostööprojektiga, mille Tadžikistani poolseks partneriks on organisatsioon “Equal Opportunities”. Õppereisi laiem eesmärk on kaardistada sealsete vabaühenduste vajadused, et seeläbi nende võimestamisele kaasa aidata. Projektijuht Egert Rünne kasutas head võimalust ja küsis meie esimese arengukoostöö projekti partnerorganisatsiooni juhilt Kiromiddin Gulovilt viis küsimust.
Loe vastuseid meie kodulehelt. |
|
Keskus koolitas võrdse kohtlemise teemadel juriste
Inimõiguste keskus korraldas 10. ja 14. oktoobril koolitused võrdse kohtlemise ja mitte-diskrimineerimise õiguse teemadel, millest võttis lisaks meie töötajatele osa veel 11 juristi ja advokaati. Esimene koolituspäev keskendus Eesti õigusele ning koolitajaks oli Hille Naaber võrdõiguslikkuse voliniku büroost. Teine koolituspäev keskendus rahvusvahelisele õigusele ning koolitajaks oli Mark Bell Leicester ülikoolist Suurbritanniast.
Kogu päeva kestnud koolitused andsid juristidele ja advokaatidele kiire ülevaate diskrimineerimist reguleerivatest õigusaktidest Eestis ja rahvusvahusvahelises õiguses. Kui Eesti õiguse ülevaade keskendus suuresti soolisele võrdõiguslikkusele, siis rahvusvahelise õiguse ülevaade täiendas seda diskrimineerimise teemaga puude ja seksuaalse sättumuse tunnusel. Koolitajad selgitasid otsese ja kaudse diskrimineerimise ning ahistamise mõisteid. Arutati kuidas diskrimineerimist ja ahistamist tuvastada ja tõendada ning mis piiranguid hetkel seadused Eestis panevad.
Loe koolitustest pikemalt meie kodulehelt. |
|
Ilmus esimene mitmekesisuse kokkuleppe infokiri
Inimõigusi austavas ühiskonnas peaks ka töökohal olema oluliseks väärtuseks erinevuste austamine ja võrdse kohtlemise edendamine. Keskuse partneriks olev mitmekesisuse kokkulepe ning sellega liitunud ettevõtted ja organisatsioonid püüavad erinevate tegevuste kaudu omalt poolt selliste väärtuse kujunemisele kaasa aidata. Et end nende tegemistega kursis hoida, soovitame liituda uue infokirjaga, mis jõuab tellijate postkasti korra kuus.
Loe esimest ilmunud infokirja. |
|
Brüsselis arutati pagulaste ja kodakondsuseta isikute muresid
Keskuse pagulasprogrammi juht Kristi Toodo osales 16. oktoobril Brüsselis ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) ja pagulasorganisatsioonide konsultatsioonil, mis toimus Euroopa Põgenike ja Pagulaste Nõukogu (ECRE) aastakonverentsi raames. UNHCR Euroopa büroo direktor Vincent Cochetel andis kohtumisel ülevaate pagulaste hetkeolukorrast maailmas ning pagulasorganisatsioonide võimalustest ja rollist nende olukorra leevendamisel. Praegu ei pääse paljud pagulased varjupaigasüsteemile turvaliselt ligi, vaid peavad ohu eest põgenedes samuti eluga riskima. Selle käigus võtavad nad ette ohtlikke merereise või kasutavad inimkaubitsejate teenuseid.
Lisaks pagulaste olukorrale oli kohtumisel teravalt üleval ka kodakondsuseta inimeste küsimus, keda on maailmas miljoneid. Nendest teavitamiseks ning olukorra parandamiseks algatab UNHCR projekti, mille eesmärgiks on 10 aasta jooksul lahendada maailmas kodakondsuseta isikute probleem.
Loe lisa UNHCR-i kodulehelt. |
|
Keskus tegi UNHCR-iga koostööplaane
Keskuse juhataja Kari Käsper ning pagulasvaldkonna õigusekspert Kristi Toodo külastasid eelmisel nädalal ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) Stockholmi kontorit, et arutada koostöövõimalusi aastal 2015. UNHCR-i esindaja tutvustas kohtumisel nende organisatsiooni prioriteete ja järgmise aasta kava ning keskuse esindajad selgitasid omalt poolt meie pagulasvaldkonna tegevusplaane. Kohtumisel arutati ka meediaalast koostööd ning ajakirjanike kaasamist ja koolitamist. Täpsem koostöökava ning selle ulatus peaks selguma oktoobri lõpuks. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi. Võid toetada keskust rahaliselt, aidata meid vabatahtliku tööga või tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid.
Vaata lisa meie kodulehelt. |
|
|
|
|
|
Anneta inimõiguste heaks!
Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!
Annetan
Liitu uudiskirjaga
Igal kolmapäeval ilmub Eesti Inimõiguste Keskuse uudiskiri. Uudiskirjaga liitumiseks täida allolev vorm.