Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 22/04/2015
Hea toetaja!
Selle nädala uudiskirjas peame kahjuks pöörama tähelepanu Vahemerel toimunud rängale tragöödiale, kus kaotasid oma elu sajad paadipõgenikud. Nii Eesti kui Euroopa Liit peaksid kindluse ehitamise asemel keskenduma ohu eest eluga riskides põgenevate inimeste aitamisele.
Teiste teemade seas on eile tähistatud võrdse palga päev, Praxise uuring Eesti ettevõtete mitmekesisusest, võrdse kohtlemise koolitused avalikule sektorile ning ÜRO Nelson Mandela auhind. Samuti leiab uudiskirjast Eesti Pagulasabi tööpakkumise, ülevaate pagulasorganisatsioonide ümarlauast ning mõned lugemissoovitused.
Head lugemist!
|
|
|
Euroopa ja Eesti peavad tegema põgenike aitamiseks rohkem
Selle aasta esimese nelja kuuga on Vahemerel hukkunud rohkem kui 1600 inimest. Kahjuks on hukkunute arvud olnud ennustatavad ja ka meie riik jagab nende surmade eest vastutust. Euroopa Liidu valitsusjuhtide otsus lõpetada Vahemerelpaadipõgenike päästmise operatsioon Mare Nostrum ning loobuda inimelude päästmisest, on toonud kaasa 30 korda rohkem hukkunuid kui samal ajal eelmisel aastal.
Süürias, Sudaanis ja teistes maailma kriisikolletes toimuv on kompleksne probleem, mille lahendamine on rahvusvahelise kogukonna küsimus. Kannatajateks on kodusõja eest põgenevad tsiviilisikud, kelle valik liiga tihti on kas surra või põgeneda.
Enam kui kolmest miljonist Süüria pagulasest on Euroopas varjupaika saanud vaid mõnisada tuhat. Euroopa on oma uksed pagulastele sulgenud ega paku turvalisi ja seaduslikke võimalusi varjupaika küsida. EL välispiiridelt, sealhulgas Eestist tulevad teated pagulaste ebaseadusliku tagasisaatmise kohta ning transiitriike survestatakse üha tugevamalt pagulasi EL piirini mitte lubamagi. Pagulaskriis on Euroopa kollektiivne moraalne väljakutse, mis on võrreldav genotsiidile reageerimata jätmisega.
Loe ka ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti hinnangut.
|
|
Eile tähistati Eestis võrdse palga päeva
Eile tähistati Eestis võrdse palga päeva, juhtimaks tähelepanu naiste ja meeste keskmiste palkade suurele erinevusele. Sooline palgalõhe, mis on meil Euroopa Liidu suurim, tähendab, et Eesti naised saavad meestest ligi 30% vähem palka.
Võrdse palga päeva puhul tegi võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepper pöördumise, kus kutsus valitsust üles panema paika tegevuskava, milles nähakse ette konkreetsed abinõud palgalõhe kahandamiseks ning vahendid riigieelarvest kavandatud tegevusteks.
Loe võrdõigusvoliniku pöördumist. |
|
Eelmisel nädalal avaldati uuring mitmekesisusest Eesti ettevõtetes
Möödunud nädalal tähistati mitmekesisuse päeva, mille puhul esitles Poliitikauuringute Keskus Praxis uuringut, kust selgus, et Eesti ettevõtete juhatused ei peegelda ühiskonnas eksisteerivat mitmekesisust. Siiski annab oskuslikult juhitud mitmekesisus ettevõttele konkurentsieelise.
Uuringus analüüsiti kokku ligi 25 000 ettevõtte juhatuse andmeid, kõrvutades need 2011. aasta rahva ja eluruumide loenduse andmetega. Mitmekesisust ettevõtetes vaadeldi viie tunnuse alusel: sugu, rahvus, vanus, tervis ning usuline seisund.
Uuringutulemustest selgus, et mida suurem on ettevõte, seda mitmekesisem on erinevate tunnuste alusel ka selle juhatus. Vaid soo tunnuse puhul on seos vastupidine – suurte ettevõtete juhatused on oluliselt homogeensemad kui mikroettevõtete juhatused. Analüütikud rõhutavad veel, et mitmekesisus mõjub ettevõttele positiivselt vaid siis, kui seda soosib organisatsioonikultuur ja seda teadlikult juhitakse.
Uuring on täismahus leitav “Erinevus rikastab” veebilehel. |
|
Mitmekesisuse ja võrdse kohtlemise koolitused avalikule sektorile
Eesti Inimõiguste Keskus ja “Erinevus rikastab” korraldavad 24. ja 29. aprillil koolituspäevad avalikule sektorile. Koolituste eesmärgiks on anda ülevaade võrdse kohtlemise põhimõttest ning rääkida mitmekesisuse juhtimise spetsiifikast avalikus sektoris. Koolitusel tutvustame valdkonda puudutavaid seadusi, kohtulahendeid ning häid praktikaid nii Eestist kui maailmast. Samuti näitame uuringutele ja rahvusvahelise praktikale tuginedes kasu ja võimalusi, mida toob mitmekesisuse teadlik juhtimine avalikule sektorile. Näiteks aitab mitmekesisus avaliku sektori puhul kujundada paremaid poliitikaid ning pakkuda avalikke teenuseid kvaliteetsemal viisil.
Loe koolitustest pikemalt ja vaata registreerimisinfot “Erinevus rikastab” lehelt. |
|
ÜRO ootab kandidaate Nelson Rolihlahla Mandela auhinnale
ÜRO ootab 18. maini kandidaate esimesele Nelson Rolihlahla Mandela auhinnale, millega tunnustatakse inimeste saavutusi, kes on pühendanud oma elu inimkonna teenimisele. Auhind antakse Ühendatud Rahvaste Organisatsiooni eesmärkide ja põhimõtetega kooskõlas oleva tegevuse eest leppimise ja ühiskondliku arengu edendamisel ning sotsiaalse sidususe parandamisel.
Auhinda hakatakse välja andma iga viie aasta tagant, austusavaldusena silmapaistvate saavutuste ja panuse eest. Selle saavad kaks inimest, mees ja naine, keda ei valita samast regioonist. Võitjad tehakse teatavaks juunis ning auhind antakse ÜRO peakorteris üle 18. juulil tähistatava rahvusvahelise Nelson Mandela päeva mälestusürituste käigus.
Loe auhinna kohta lähemalt ÜRO lehelt. |
|
Eesti Pagulasabi otsib kommunikatsioonispetsialisti
Eesti Pagulasabi otsib endale osalise koormusega kommunikatsioonispetsialisti, kes planeeriks ja teostaks organisatsiooni teavitustegevusi, haldaks ja arendaks veebikanaleid ning tegeleks kommunikatsioonistrateegiaga. Kandidaatidelt oodatakse hiljemalt 1. maiks elulookirjeldust ja motivatsioonikirja aadressile eero@pagulasabi.ee.
Eesti Pagulasabi on Tartus baseeruv mittetulundusühing, mille eesmärkideks on pagulaste abistamine nii Eestis kui väljaspool ning inimeste teadlikkuse tõstmine pagulusest.
Loe tööpakkumisest pikemalt Eesti Pabulasabi veebilehelt. |
|
Pagulasorganisatsioonid pidasid järekordse kohtumise
15. aprillil toimus Tartus pagulasorganisatsioonide ümarlaud, kus osales ka Eesti Inimõiguste Keskus. Nagu juba traditsiooniks saanud, andsid kõik osalenud organisatsioonid ülevaate viimase poole aasta tegemistest ning tulevikuplaanidest. Samuti räägiti suurematest probleemidest oma tegevuses ning üritati koos leida samme lahenduste suunas.
Uue osalejana oli kohal riigi õigusabi korras varjupaigataotlejatele abi osutava RASK Advokaadibüroo esindaja. Samuti osales ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) esindaja, kes rääkis nende plaanidest just Eestit puudutavate tegevuste osas. Lisaks arutati ühisprojektide võimalusi ümarlaua ning selle tegevuste arendamiseks, rahvusvahelise pagulaspäeva tähtistamist 20. juunil ning juba pikemat aega päevakorras olnud humanitaarsetel kaalutlustel kaitse andmise vajadusega seonduvat. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi:
- Võid toetada keskust rahaliselt või aidata meid vabatahtliku tööga. Vaata lisa meie annetusportaalist anneta.humanrights.ee
- Võid tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid. Täpsem teave telefonil 644 5148 või e-postilinfo@inimoigused.ee
|
|
|
|
|