Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 18/09/2014
Hea toetaja!
Seekordses nädalakirjas on peatähelepanu Ungaris aset leidvatel ebademokraatlikel arengutel, mille käigus survestatakse Norra fondidest rahastatavaid vabaühendusi. Inimõiguste keskus on sealsetele kodanikuühendustele juba oma toetust avaldanud ning seda saavad ühispöördumisega liitudes teha ka kõik teised vabaühendused.
Veel teeme juttu Euroopa ja Eesti ohvriabist, kooseluseadusest, võrdse kohtlemise koolitustest ning toimunud vaimse tervise konverentsist.
Head lugemist!
|
|
|
Ungari vabaühendustel on riigi tegevuse tõttu rasked ajad
Juba kevadest saati on Ungari kodanikuühendused olnud oma oleviku ja tuleviku pärast mures, kuna riik on mitmed inimõiguste ja demokraatia eest seisvad ühendused luubi alla võtnud. Suvel algul otsiti läbi kolme mittetulundusühingu kontorid, mis olid saanud toetust Norra valitsuse poolt eraldatud fondist. Ungari peaminister Viktor Orbán pole rahul Norra riigi seatud prioriteetidega rahajagamisel ja nõuab vahendite valitsemise õigust endale.
Lisaks lekkis mais info, et riigil on nn must nimekiri kodanikuühendustest, kellel hoitakse eraldi silma peal ning keda võivad samuti tabada läbiotsimised ja tegevuste piirangud. Pärast septembri alguses toimunud uusi äkilisi eriüksuste haaranguid tunnistas nimekirja olemasolu ka juhtivprokurör. Nimekirja on kantud 13 kodanikuühendust, kes on nüüd pöördunud Euroopa avalikkuse poole, et juhtida tähelepanu Ungaris aset leidvatele demokraatia vähisammudele.
Mida siis saame meie teha? Loodud on informatiivne koduleht Ungaris toimuva teemal ja informeerimiseks on kasutusele võetud sotsiaalmeedia teemaviide #ListMeToo. Igaüks saab anda toimuvast teada oma sõpradele, tuttavatele poliitikutele ja ajakirjanikele, et Euroopa Liidu riigid mõistaks toimuva üheselt hukka.
Eesti Inimõiguste Keskus liitus samuti Euroopa vabasektori organisatsioonide ühispöördumisega Euroopa Komisjonile, Parlamendile ja Nõukogule, millega allakirjutanud avaldavad toetust Ungari vabasektori organisatsioonidele võitluses legitiimsuse ja iseseisvuse eest. Pöördumisega on võimalik liituda kõigil kodanikuühendustel, kel Ungaris toimuv südamel. Täisteksti ja liitumisvormi leiab siit. |
|
Tutvu Euroopa ja Eesti ohvriabi süsteemiga
Eelmise nädala lõpus käivitas Euroopa konstitutsioonilise õiguse keskus kodulehe ohvriabi süsteemi ja teenuste kohta Euroopa Liidus. Kodulehel saab tutvuda võrdleva analüüsiga kogu EL ohvriabi süsteemi kohta ja iga liikmesriigi kohta eraldi, kaasa arvatud Eesti ohvriabi süsteem. Lühidalt saab projekti ja analüüside tulemuste kohta lugeda nende uudiskirjast, mis on avaldatud ka eesti keeles.
Analüüsid näitasid, et riikidel on võtnud aega kohanemine ohvri uue rolliga kriminaalmenetluses. Endise passiivse osalise asemel nähakse ohvril nüüd aktiivsetrolli. Ta peaks olema menetlusse kaasatud, tema arvamust peaks kuulda võtma ning tal on õigused igakülgsele toele ja kaitsele, lähtuvalt tema individuaalsest olukorrast. Eesti on asunud juba seadusandlust muutma, et viia see EL nõuetega kooskõlla, kuid vaja on muuta ka kõigi asjaosaliste hoiakuid ja suuremat rahastust. Kui on huvi ohvriabi vastu, siis soovitame kindlasti kodulehte külastada.
Vaata lisa inimõiguste keskuse kodulehelt. |
|
Kooseluseadus on samasooliste vanematega peredes kasvavate laste huvides
Eelmisel reedel, 12. septembril, edastas Eesti Inimõiguste Keskus Riigikogu õiguskomisjonile oma täiendava arvamuse kooseluseaduse eelnõule. Arvamuses pöörame erilist tähelepanu perekonna mõistele ning selle koosluse ja laste huvide kaitsele. Samuti esitame soovitusi, kuidas kooseluseaduse eelnõud muuta nii, et see kaitse võimalikult selge ja tõhus oleks. Juunis Riigikogule esitatud arvamust ja eelmisel nädalal esitatud täiendavat arvamust käis 11. septembril õiguskomisjonis tutvustamas ka keskuse võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg. Õiguskomisjoni istungile olid kutsutud kõik organisatsioonid, kes olid esitanud eelnõu kohta oma arvamuse.
Loe inimõiguste keskuse pressiteadet esitatud arvamuse kohta. |
|
Võrdse kohtlemise seminarid
Eesti Inimõiguste Keskus korraldab kodanikuühenduste esindajatele koolitusi võrdse kohtlemise teooriast ja praktikast. Koolitusel antakse ülevaade võrdse kohtlemise põhimõttest, teemat reguleerivatest seadustest, õiguskaitsevõimalustest ning arutletakse reaalsete kaasuste teemal.
Jäänud on veel koolitused 8. oktoobril Jõhvis, 9. oktoobril Rakveres, 20. oktoobril Paides ning 25. novembril Pärnus. Registreerimine ja info meie kodulehel. |
|
Toimus kolmas vaimse tervise konverents
10.-12. septembril toimus Tallinnas kolmas konverents, mis koondas vaimse tervise spetsialiste ja muid huvilisi. Avakõnega esines konverentsil keskuse võrdse kohtlemise ekspert Marianne Meiorg, kes andis lühikese ülevaate Eesti võrdse kohtlemise alasest olukorrast ja seadusnadlusest. Samuti käsitles ta valdkonna tulevikuplaane. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi. Võid toetada keskust rahaliselt, aidata meid vabatahtliku tööga või tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid.
Vaata lisa meie kodulehelt. |
|
|
|
|