Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 13/05/2015
Hea toetaja!
Selle nädala uudiskirjas pöörame tähelepanu 17. mail tähistatavale IDAHOT päevale, mille puhul andis keskuse võrdse kohtlemise programmi juht ülevaate viimasel ajal Euroopa Liidu ja Nõukogu tasandil toimunud LGBTI inimeste õigusi puudutavatest sündmustest. Lisaks kirjutame ENAR-i vihakuritegusid puudutanud variraportist ja JUSTICIA töövõidust tasuta õigusabi tagamise vallas. Mõlema mainitud võrgustiku liige on ka Eesti Inimõiguste Keskus. Lõpetuseks anname eelinfo uuringu esitlemise kohta, milles käsitleti laste õigusi kohtumenetluses ning muidugi ka mõned lugemissoovitused.
Head lugemist!
|
|
|
Viimase aja arengud Euroopas LGBTI inimeste õigustes
17. mail tähistatakse mitmel pool maailmas rahvusvahelist homofoobia, transfoobia ja bifoobia vastast IDAHOT päeva, mille puhul andis keskuse võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg meie kodulehel ülevaate viimasel ajal Euroopa Liidu ja Nõukogu tasandil toimunud sündmustest seoses LGBTI inimeste õigustega. Loe ülevaadet siit.
|
|
ENAR avaldas variraporti vihakuritegudest Euroopas
6. mail avaldas Euroopa Rassismivastane Võrgustik (ENAR) variraporti rassismikuritegudest Euroopas. Raport näitab vihakuritegude arvu tõusu Euroopas, eriti mustanahaliste ja Aasia päritolu inimeste, romade, juutide ning moslemite vastu. 2013. aastal teatati 26 Euroopa riigis kokku 47 210 vihakuriteost, kuid see on tõenäoliselt üksnes jäämäe tipp. Variraporti üks murekohti ongi jätkuvalt madal vihakuritegudest teatamiste arv võrreldes tegelikult toimunud kuritegudega.
Kriitika Eesti suunal kordab seda, mida on erinevad rahvusvahelised organisatsioonid järjekindlalt meile ette heitnud juba aastaid: Eesti seadusandlus on puudulik, kuna ei kohusta uurima kuriteo rassistlikku ja muud taolist motiivi. Samuti ei võimalda Eesti seadusandlus sellise motiivi olemasolul raskendatud karistust. Seetõttu puudub meil ka vastav statistika. Pole teada, kas see näitab vihakuritegude vähesust ja nendest mitteteatamist või nendest küll teatamist, kuid kuritegude mitteregistreerimist ja -uurimist vihakuriteona.
Variraport on inglise keeles täies mahus saadaval ENAR-i kodulehel.
Vaata ka videot. |
|
Euroopa Liidu tasuta õigusabi direktiivi eelnõu kohaldusala laienes
6. mail hääletas Euroopa Parlamendi LIBE komitee eelnõu staadiumis oleva tasuta õigusabi direktiivi kohaldusala laiendamise poolt. Eelnõu esialgse versiooni kohaselt oleks tasuta õigusabi tagatud üksnes süüdistatavatele, kes viibivad eelvangistuses.
JUSTICIA võrgustik ning Open Society Justice Initiative asusid aktiivselt toetama eelnõu eest vastutava raportööri seisukohta, et väljapakutud direktiiv peaks peegeldama 2013. aastal vastu võetud advokaadile juurdepääsu direktiivi ning tagama tasuta õigusabi ka neile süüdistatavatele, kes eelvangistuses ei viibi. Vastasel juhul oleks nende juurdepääs advokaadile tagatud üksnes piisavate vahendite olemasolul.
JUSTICIA ja Open Society Justice Initiative’i ning LIBE raportööri ühised jõupingutused aitasid kaasa üleeuroopalisele inimõiguste paremale kaitsele. Direktiiv paneb jõustumisel paika miinimumnõuded, aga kui EL-i liikmesriik on juba rakendanud kõrgemad standardid, siis need jäävad kehtima.
Loe lisa Euroopa Parlamendi veebilehelt. |
|
Eelinfo uuringu esitluse kohta lastest kohtumenetluses
12. juunil esitletakse Tallinnas uuringut, mis käsitleb laste õigusi ja nende kohtlemist kohtu- ja kohtueelses menetluses. 2012. aastal küsitlesid Balti Uuringute Instituudi, Eesti Inimõiguste Keskuse ja Poliitikauuringute Keskuse Praxis eksperdid viitekümmet praktikut (kohtunikud, prokurörid, advokaadid, politseiametnikud, sotsiaal- ja lastekaitsetöötajad, kohtutõlgid), et uurida nende kogemusi ja tähelepanekuid laste olukorrast ja kohtlemisest neid puudutavate menetluste käigus.
Teemast huvitatutel tasub märkida oma kalendrisse 12. juuni, kuna siis esitletakse uuringut, mis kirjeldab praktikute kogemusi Eestis ning ka uuringut, mis võtab kokku praktikute kogemuse üle Euroopa. Üleeuroopalise uuringu avaldas EL-i Põhiõiguste Amet juba 5. mail, mille kohta tehti ka eestikeelne pressiteade. Uuringu kokkuvõte ja täisaruanne on inglise keeles kättesaadavad FRA kodulehelt. Vaata ka lastele mõeldud videot laste õigusest olla ära kuulatud. Rohkem infot ürituse kohta tuleb lähiajal. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi:
- Võid toetada keskust rahaliselt või aidata meid vabatahtliku tööga. Vaata lisa meie annetusportaalist anneta.humanrights.ee
- Võid tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid. Täpsem teave telefonil 644 5148 või e-postilinfo@inimoigused.ee
|
|
|
|
|