|
Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 11/09/2014
Hea toetaja!
Nädala alguses avaldati “Erinevus rikastab” uuring eestimaalaste suhtumisest LGBT inimestesse ja teemadesse. Tutvustame infokirjas uuringu nüanssi, mis puudutab kokkupuudet sallimatusele õhutavate kampaaniatega.
Veel teeme juttu keskuse esitatud arvamusest karistusseadustiku muutmise osas, Saksamaa mitmekesisuse kokkuleppest ja diskrimineerimise alasest koolitusest.
Head lugemist!
|
|
|
Uuring näitab, et sallimatusele õhutavad kampaaniad pole muutnud ühiskonna hoiakud LGBT inimeste suhtes
Projekti “Erinevus rikastab” raames Turu-Uuringute AS poolt läbi viidud uuringust selgub, et kahe aastaga on toimunud eesti elanike suhtumises LGBT teemade osas küll väike nihe negatiivsema poole, aga see on vea piires. Viimaste aastate jooksul on homoseksuaalide suhtes sallimatusele õhutavate kampaaniatega kokku puutunud 18% üle 14-aastasest Eesti elanikkonnast (eestikeelsest elanikkonnast 21% ja muukeelsetest 10%). Sallimatuskampaaniad ei ole aga põhjuseks, miks tagasiminek toimus, kuna pigem puutusid nendega kokku just LGBT temaatikasse soosivamalt suhtuvad elanikkonnagrupid.
Suurim muutus toimus suhtumises samasooliste kooselu registreerimise võimaluse osas: kahe aastaga vähenes toetus sellele kuus protsenti (46-lt 40-le %). Eriti vähenes toetus vene keelt kõnelevate vastanute hulgas. Surve hoiakute halvenemiseks tuleb arvatavasti Venemaa meedias levivast homofoobsest propagandast, mis selle jälgijaid mõjutab. Samas leiab 64% Eesti elanikest, et geid ja lesbid peavad olema diskrimineerimise eest seadusega kaitstud ka väljaspool töövaldkonda – vastu on sellele vaid 26%. Arvudest võib järeldada, et inimesed on kooseluseaduse vastu pigem just siis, kui nad ei tea selle tegelikku sisu.
Avaliku arvamuse uuringu tulemused näitavad veelkord, et sallivuse edendamiseks peavad riik ja ühiskond enam panustama, sest ilma ühiste pingutusteta olukord ei parane.
Tutvu uuringu ja selle järeldustega projekti “Erinevus rikastab” kodulehel. |
|
EIK esitas Justiitsministeeriumile arvamuse karistusseadustiku ja väärteomenetluse seadustiku muutmise eelnõu kohta
Justiitsministeerium küsis vaenu õhutamist puudutavate karistusõiguse muudatuste ümarlaual osalenud huvigruppide esindajatelt arvamusi karistusseadustiku ja väärteomenetluse seadustiku muutmise eelnõu kohta. Oma arvamuse esitas ministeeriumile ka Eesti Inimõiguste Keskus.
Keskus tõi oma arvamuses välja, et seaduse täiendamiseks on tungiv ühiskondlik vajadus ja seega pole eelnõu vastuvõtmine oluline mitte ainult Eesti rahvusvaheliste kohustuste täitmiseks. Nädala alguses avaldatud LGBT inimestega seotud hoiakuid uurinud küsitluse tulemuste kohaselt toetab suur osa avalikkusest konkreetseid karistusõiguslikke meetmeid vaenu õhutamise vastu. Vaenu õhutamine ja vihakuriteod puudutavad paljusid Eesti inimesi ning seaduste muutmine on oluline eeldus, et paremini kaitsta vähemuse hulka kuulujaid vägivalla ja diskrimineerimise eest.
Loe Justiitsministeeriumile esitatud arvamust pikemalt meie kodulehelt |
|
Saksamaa tööandjad väärtustavad töötajaskonna mitmekesisust
Septembri alguses viibisid Kari Käsper, Marianne Meiorg ja Kelly Grossthal Saksamaa mitmekesisuse kokkuleppe Die Charta der Vielfalt küllakutsel Berliinis, et tutvuda Saksamaa ettevõtete praktikatega mitmekesisuse edendamisel. Sealne mitmekesisuse kokkuleppe sai alguse aastal 2006 ja selle patrooniks on liidukantsler Angela Merkel.
Saksamaal on paljud ettevõtted selgelt mõistnud, et mitmekesisust ja võrdset kohtlemist hindav äriühing on majanduslikult edukas ja tööturul atraktiivne. See on samuti oluline avaliku sektori jaoks, kel on küll kohati keeruline pakkuda ärisektoriga võrreldavad palgavõimalusi, kuid seda olulisema tähtsuse omandavad meeldiv tööõhkkond ja kõigile avatud karjäärivõimalused.
Loe Kelly Grossthali ülevaadet külastusest meie kodulehelt |
|
Mis así on diskrimineerimine?
Eesti Inimõiguste Keskus jätkab koolitusi võrdse kohtlemise teemadel – mis see on, milleks see on, kas ja kuidas see mõjutab ühe organisatsiooni tööd. Järgmisena külastame Viljandit. Kõik huvilised on oodatud 2. oktoobril kell 12 Viljandi Maavalitsuse II saali, aadressil Vabaduse plats 6, Viljandi.
Loe koolituse kohta pikemalt meie kodulehelt. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi. Võid toetada keskust rahaliselt, aidata meid vabatahtliku tööga või tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid.
Vaata lisa meie kodulehelt. |
|
|
|
|
|
Anneta inimõiguste heaks!
Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!
Annetan
Liitu uudiskirjaga
Igal kolmapäeval ilmub Eesti Inimõiguste Keskuse uudiskiri. Uudiskirjaga liitumiseks täida allolev vorm.