Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 11/03/2015
Hea toetaja!
Sellest nädalakirjast saab lugeda võrdse kohtlemise võrgustiku soovitustest koalitsioonilepingu koostamiseks. Keskuse tegemistest tuleb jutuks varjupaigataotlejate vastuvõtukeskuse külastus, rassismivastane avalik kiri ja osalemine kaasamiskomisjoni töös. Veel räägime konkursist võrdõigusvoliniku ametikohale, peagi aset leidvast mitmekesisuse päevast ja toimunud mitmekesisuse konverentsist. Lõpetuseks anname lugemissoovitusi.
Head lugemist!
|
|
|
Võrdse kohtlemise võrgustik tegi ettepanekud koalitsioonilepingusse
Võrdse kohtlemise teemadega tegelevaid organisatsioone ühendav võrdse kohtlemise võrgustik tegi koalitsiooniläbirääkimisi pidavate erakondadele kolm konkreetset ettepanekut ühiskonna toimetuleku ja sotsiaalse sidususe parandamiseks. Võrgustik soovitas valitsusleppesse lisada punktid diskrimineerimise kaitse erinevate aluste ühtlustamiseks, Eestis kehtivate diskrimineerimise vastaste seaduste tõhustamiseks ning võrdse kohtlemise edendamise ja diskrimineerimise vastu võitlemisega tegelevatele organisatsioonidele iseseisva kaebeõiguse andmiseks.
Fotol hetk võrdse kohtlemise võrgustiku strateegiaseminarilt.
Loe võrgustiku ettepanekutest lähemalt keskuse kodulehelt.
|
|
Sotsiaalministeerium avas konkursi võrdõigusvoliniku ametikohale
Sotsiaalministeerium kuulutas seoses ametiaja lõppemisega välja konkursi soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku kohale. Voliniku ametiaeg kestab viis aastat.
Võrdõigusvolinik on iseseisvalt tegutsev, sõltumatu ja erapooletu ametiisik, kes jälgib soolise võrdõiguslikkuse seaduse ja võrdse kohtlemise seaduse nõuete täitmist. Tema amet on loodud, et aidata inimestel kaitsta oma õigusi ja hoida ära mis tahes diskrimineerimist. Samuti seisab volinik selle eest, et ühiskonnas väärtustataks mitmekesisust ning naiste ja meeste võrdsust.
Nõuetele vastavalt kandidaadilt oodatakse 5. aprilliks CV-d ning esseed teemal „Minu nägemus soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku institutsioonist minu ametiaja jooksul”.
Vaata tööpakkumist Sotsiaalministeeriumi vabade töökohtade lehelt. |
|
Aprillis toimub üleeestiline mitmekesisuse päev
15. aprillil toimub üleeestiline mitmekesisuse päev, millega pöörame tähelepanu mitmekesisuse väärtustele ning iga inimese tähtsusele ja erakordsusele. Seda nii organisatsioonis kui ühiskonnas laiemalt. Kutsume kõiki ettevõtteid, avaliku sektori organisatsioone ja kodanikuühendusi päeva õnnestumisele kaasa lööma.
Mitmekesisuse päeva korraldavad inimõiguste keskus, Tallinna Tehnikaülikooli projekt “Erinevus rikastab” ja mitmekesisuse kokkulepe. Ideid ja mõtteid, mida sel päeval teha, leiad siit. |
|
Vaata eelarvamusi töökeskkonnas käsitlenud konverentsi salvestust
Märtsi alguses peetud konverents “Väärtustades mitmekesisust: teel kaasava ja eelarvamustevaba töökeskkonna poole” on nüüd järelvaadatav. Ürituse korraldasid Eesti mitmekesisuse kokkulepe, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Inimõiguste Keskus ja Suurbritannia Suursaatkond.
Konverentsi peaesinejaks oli professor Binna Kandola OBE, kes rääkis eelarvamuste ja eduka organisatsiooni seostest. Hispaania mitmekesisuse kokkuleppe tegevdirektor Raquel Santamaria tutvustas sealset kogemust mitmekesisuse ja kaasamisinitsiatiivide arendamisel. Lõpetuseks arutati, kuidas saavad organisatsioonid eelarvamusi oma töökeskkonnas vähendada, mis roll on selles mitmekesisuse juhtimisel ning kuidas rakendada konverentsil saadud teadmisi oma organisatsioonides ja ettevõtetes.
Vaata konverentsi salvestust “Erinevus rikastab” Youtube’i kanalist. |
|
Inimõiguste keskus ühines ENAR-i avaliku kirjaga
Eesti Inimõiguste Keskus liitus Euroopa rassismivastase võrgustiku (ENAR) avaliku kirjaga Itaalia peaministrile ja valitsusesindajatele. Kirjas väljendatakse muret Itaalia senati otsuse pärast mitte karistada senati asepresidenti Roberto Calderolit tema 2013. aastal tehtud rassistliku avalduse pärast. Calderoli nimetas oma sõnavõtus Itaalia endist integratsiooniministrit ja praegust Euroopa Parlamendi liiget Cecile Kyenget orangutaniks.
ENAR kutsub avalikus kirjas koos 39 allakirjutanud Euroopa kodanikuühendusega senatit üles lubama kriminaalmenetluse algatamist ning karistama rassistlike ja ksenofoobsete sõnavõttude eest ka tulevikus.
Vaata avaliku kirja ENAR-i veebilehelt. |
|
Keskuse töötajad külastasid varjupaigataotlejate vastuvõtukeskust
Inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper ja õigusekspert Anni Säär külastasid esmaspäeval Väike-Maarja lähedal Vao külas asuvat varjupaigataotlejate vastuvõtukeskust. Kuigi tingimused on rahuldavad, vajaks keskus siiski renoveerimist ja lisaruumi, sest algselt 35 inimesele mõeldud keskuses elab praegu 60 asukat.
Tavapärasest veidi suurem arv taotlejaid (sh Ukrainast) tunduvad olevat Eesti asüülisüsteemi ummistanud, mis tähendab, et varjupaigataotlejad peavad esimest otsust ootama lausa 7-8 kuud. See suurendab vastuvõtukeskuse täituvust veelgi. Ilmselt võiks panustada otsuse (ükskõik milline see siis on) tegemise kiirusesse, et inimesed saaksid oma eluga edasi minna.
Eriti nördinud olid Sudaani päritolu pagulased, kelle puhul tagasisaatmine pole mõeldav, kuid kellest mõni ootab otsust juba terve aasta. Hea uudisena on varsti jõustumas seadus, mille kohaselt varjupaigataotlejate töötamiskeeld väheneb praeguselt aastalt kuuele kuule. Seadusemuudatus, mille osas keskus koos pagulasorganisatsioonidega lobitööd tegi, võeti Riigikogus vastu 18. veebruaril, aga ootab veel presidendi väljakuulutamist. Seaduse jõustumine tähendab, et varjupaigataotlejatel tekkib kuue kuu möödumisel võimalus tööl käia ja endale ülalpidamist teenida. Seega ei sõltuks nad enam ca 100 eurost, mida riik neile praegu kuutoetusena maksab. |
|
Inimõiguste keskus osaleb Riigikantselei kaasamiskomisjoni töös
Riigikantselei moodustas veebruari lõpus kaasamisalaste tegevuste valikut nõustava komisjoni, kuhu kuuluvad kodanikuühenduste ja ministeeriumite esindajad. Eesti Inimõiguste Keskuse esindajana osaleb komisjonis Kari Käsper. Selle ülesanneteks on Riigikantselei kaasamisalaste tegevuste hindamine, soovituste esitamine ja ideede pakkumine. Komisjoni esimene koosolek toimus 11. märtsil. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi:
- Võid toetada keskust rahaliselt või aidata meid vabatahtliku tööga. Vaata lisa meie annetusportaalist anneta.humanrights.ee
- Võid tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid. Täpsem teave telefonil 644 5148 või e-postilinfo@inimoigused.ee
|
|
|
|
|