Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 05/03/2015
Hea toetaja!
Pühapäeval sai Eesti endale uue parlamendikoosseisu, kus on esindatud kuus erakonda. Üks Riigikokku pääsenud erakond on esinenud sõnavõttudega, mis tõid kaasa vajaduse rääkida rassismist ja inimsusevastastest kuritegudest viisil, millel ei peaks olema kohta poliitilises diskussioonis.
Valimistega seoses räägime veel vangide valimisõigusest ja Riigikogu soolisest tasakaalust. Teiste teemade hulgas on Euroopa Liidu ohvriabiteenused, võrdõiguslikkuse mõõtmise metoodika, võrdse kohtlemise nõustamine ning lugemissoovitused.
Head lugemist!
|
|
|
EKRE liikmete väljaütlemised rõhutavad vajadust võidelda vihakõnega
Eesti sai eelmisel pühapäeval endale uue parlamendikoosseisu, mis on senisest kirjum. Valimistulemustes on nii positiivseid kui negatiivseid külgi; hoiame ennast jätkuvalt kursis nii koalitsiooniläbirääkimiste kulgemise kui parlamendi tööga ning vajadusel anname oma panuse.
Rassismil selle erinevates vormides ei tohi olla kohta Eesti poliitilises diskussioonis. Juba esimestel päevadel pärast valimisi on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindajad silma paistnud mitmete sõnavõttudega, mis pisendavad ja labastavad holokausti ning natsismikuritegusid. Sellised sõnavõtud ja aktiivsed sidemed teistes riikides tegutsevate neonatslike jõududega on murettekitavad. Tuletame meelde, et Riigikogu liige annab ametisse astudes vande, mille kohaselt tõotab jääda ustavaks Eesti Vabariigile ja põhiseaduslikule korrale, mille alusväärtuste hulka kuulub inimõiguste kaitse.
Samuti on põhiseaduse paragrahvi 12 teise lõike kohaselt rahvusliku ja rassilise vihkamise, vägivalla ja diskrimineerimise õhutamine seadusega keelatud ja karistatav. Paraku ei ole seadusandja karistusseadustiku vastavaid sätteid tõhusalt toimivaks teinud, mis tähendab, et rassistlik vaenuõhutamine jääb karistuseta. Eesti Inimõiguste Keskus seisab selle eest, et ükskõik millisel alusel vihkamisele ja diskrimineerimisele õhutamine saaks proportsionaalse ja hoiatava karistuse. Igaüks saab meie tööle kaasa aidata, annetades portaalis https://anneta.humanrights.ee.
|
|
Riigikohus peab otsustama kinnipeetavate valimisõiguse üle
Möödunud Riigikogu valimistel rikuti Eestis taas vanglakaristust kandavate inimeste inimõigust valimistel osaleda. Euroopa inimõiguste kohus on juba 10 aastat tagasi otsustanud, et kuna valimisõigus ei ole privileeg, vaid üks inimõigustest, pole inimeselt koos vanglakaristusega automaatselt ka valimisõiguse äravõtmine inimõiguste konventsiooniga kooskõlas. Kuigi ametnikud ja inimõiguste eksperdid on juba pikka aega üksmeelel, et piirang sellisel kujul tuleks kaotada, ei ole vastavat seadusmuudatuste ikka veel tehtud.
Üks Tallinna vanglas karistust kandev isik vaidlustas kohtus valimisõiguse põhiseadusevastase piiramise ning Tallinna Ringkonnakohus tegigi otsuse, mille kohaselt kohustas selle kinnipeetava valijate nimekirja kandma. Otsusega käivitus ka põhiseaduslikkuse järelevalve menetlus, mis tähendab, et Riigikohus peab tegema otsuse, kas tunnistada piirang põhiseadusega vastuolus olevaks. Sellisel juhul saavad tulevastel valimistel valida juba kõik kinnipeetavad, kellel kohtuotsusega ei ole eraldi valimisõigust piiratud.
Loe ka Tallinna Ringkonnakohtu pressiteadet. |
|
Feministeerium vaatles valitud Riigikogu soolist tasakaalu
Kui eelmistel valimistel pääses Riigikokku 20 naist, siis nendel valimistel esialgsete tulemuste järgi 23. Parem tulemus oli koguni 2007. aastal, kui valituks osutus 24 naist. Vabaerakond ja Reformierakond saavad kiita, kuid mida mõtlesid nimekirju koostades sotsiaaldemokraadid ja IRL?
Kas Eesti areng oli stabiilne või toimus tiigrihüpe? Vaata Feministeeriumi analüüsi ja graafikuid. |
|
Vaata FRA ohvriabiteenuste infograafikut
22. veebruaril, Euroopa kuriteoohvrite päeval, avaldas Euroopa Lliidu Põhiõiguste Amet (FRA) infograafiku ohvriabiteenustest. Sellelt on näha euroliidus olemasolevaid ohvriabiteenuseid ja nende rolli õigusemõistmisele juurdepääsu tagamisel. Graafiku osad on lingitud FRA materjalidele ja asjakohastele veebilehtedele.
Infograafik põhineb jaanuaris avaldatud aruandel ohvrite õigustest EL-is, mille koostamisse panustas ka Eesti Inimõiguste Keskus. |
|
Uus metoodika hakkab mõõtma Eesti ühiskonna võrdõiguslikkust
Võrdõigusvoliniku tellimusel töötab Tartu Ülikooli rakendusuuringute keskus RAKE välja metoodika, millega saab mõõta võrdõiguslikkust või selle puudumist elanikkonnagruppide kaupa. Kavandatava võrdõiguslikkuse mõõtmise mudeli abil saab seadusandja ja poliitikakujundaja teadmisi selle kohta, millised inimgrupid on Eestis ebavõrdsemas olukorras ning vajavad järeleaitamist.
Võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepperi sõnul on eesmärgiks välja töötada ühtne metoodika, mis aitaks kaardistada Eesti ühiskonna võrdõiguslikkust, aga ka esinevat ebavõrdsust. Võrdõiguslikkuse mõõtmise mudel näitab, kuidas erinevatesse elanikkonnagruppidesse kuuluvad inimesed elavad, milline on nende olukord erinevates valdkondades, juurdepääs ressurssidele ning kas teatud gruppide vahel esineb erinevusi ja ebavõrdsust.
Loe lähemalt võrdõigusvoliniku kodulehelt. |
|
Võrdõigusvoliniku kantselei pakub maakonnakeskustes võrdse kohtlemise alast õigusnõustamist
Võrdõigusvolinik võtab õigusnõustamiseks vastu inimesi, kes kahtlustavad, et neid või nende lähedasi on koheldud ebavõrdselt nende soo, lapsevanemaks olemise, rahvuse, rassi või nahavärvuse, usutunnistuse, veendumuste, vanuse, puude, ametiühingu liikmelisuse või seksuaalse sättumuse tõttu.
Ebavõrdne kohtlemine ehk diskrimineerimine on näiteks see, kui inimest koheldakse võrreldes tema kolleegidega halvemini pärast lapsehoolduspuhkuselt naasmist. Samuti on keelatud maksta sama või võrdväärse töö eest naisele madalamat töötasu kui mehele. Tööle värbamisel ei tohi kandideerija rahvus saada takistuseks.
Nõustamised toimuvad:
- 9. märtsil kell 15.15 – 17 Jõgeval
- 13. märtsil kell 13 – 16.30 Rakveres
- 26. märtsil kell 11 – 13 Paides
Vaata lisa võrdõigusvoliniku veebilehelt. |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi:
- Võid toetada keskust rahaliselt või aidata meid vabatahtliku tööga. Vaata lisa meie annetusportaalist anneta.humanrights.ee
- Võid tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid. Täpsem teave telefonil 644 5148 või e-postil info@inimoigused.ee
|
|
|
|
|