Eesti Inimõiguste Keskuse nädalakiri 04/12/2014
Hea toetaja!
Seekord kirjutas inimõiguste keskuses vabatahtlikuna tegutsenud Kadri Sikk meile infokirja jaoks Tallinnas toimunud üritusest Garage48 Enable. Veel toome teieni keskuse seisukoha SAPTK-i missioonipreemiaga tunnustamise kohta, räägime Euroopa Kohtu olulisest otsusest ning veel mõnest põnevast sündmusest.
Head lugemist!
|
|
|
Tallinnas toimunud Garage48 Enable keskendus puuetega inimestele
Nädalavahetusel toimus Tallinnas järjekordne Garage48 üritus, mis seekord keskendus puuetega inimeste vajadustele. Reedel esitasid visionäärid 23 ideed, millest 10 kogusid arendajatest, turundajatest, disaineritest, projektijuhtidest, inimõiguslastest, sotsiaaltöötajatest ja teistest nupukatest tegelastest koosneva meeskonna kokku. Järgnes 48 tundi intensiivset tööd. Kõik selle nimel, et pühapäeval valmis toodet või prototüüpi esitleda ning peale suurte tööviljade ka võit ehk 2000 eurot auhinnatasu koju tuua.
Loe Kadri Siku ülevaadet toimunust meie kodulehelt. |
|
Eesti Inimõiguste Keskus: missioonipreemia pole enam sama
Eesti Inimõiguste Keskus taunib ühiskonna tasakaalustatud arengu ja elukvaliteedi tõstmise eest välja antava Aadu Luukase missioonipreemia andmist sihtasutusele Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks.
“Auhinna laureaat on mobiliseerinud suure rahvahulga alusetult paanikat ja hirmu külvates“, ütles inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper. “Nende valitud meetodid ei ole aidanud kaasa ühiskondliku debati kvaliteedile ega konsensuse otsimisele. Eesti tasakaalustatud arengule ja inimeste elukvaliteedi tõstmisele aitab kaasa kõigi Eesti inimeste, sealhulgas homo- ja biseksuaalsete inimeste inimõiguste ja inimväärikuse austamine.”
Loe keskuse pikemat seisukohta. |
|
Euroopa kohus keelas liikmesriikidel homoseksuaalsete varjupaigataotlejate orientatsiooni testimise
Euroopa Kohus Luksemburgis otsustas detsembri alguses, et varjupaigataotlejad ei pea oma seksuaalse orientatsiooni tõestamiseks tegema enam erinevaid teste ning iga Euroopa Liidu liikmesriik peab kohtlema varjupaigataotlejaid inimväärikalt, austades nende era- ja pereelu.
Taotlejaid võib seksuaalse orientatsiooni selgitamiseks intervjueerida, kuid isiku praktika kohta ei tohi küsimusi esitada, veel vähem erinevate testidega ütlustele kinnitust otsida. Isiku suutmatus vastata küsimustele oma eraelu kohta ei ole kohtu hinnangul piisav põhjus tema usaldamatuks pidamiseks. Samuti ei saa seada varjupaigataotleja usutavust kahtluse alla, kui isik ei ole kohe esimesel kohtumisel ametnikega oma seksuaalset sättumust maininud.
Juhtum on kogu Euroopa Liidus märkimisväärne, sest igal aastal palub siin varjupaika seksuaalse sättumuse pärast tagakiusamise ohus olevaid isikuid nii Aafrikast, Aasiast kui ka Venemaalt, kus peetakse homoseksuaalsust kuriteoks ning seadusega karistatavaks. |
|
Majanduspsühholoogia professor Spörrle räägib Tallinnas eelarvamuste mõjust töökeskkonnale
Juba kolmandat aastat on kõigil ettevõtetel ja organisatsioonidel võimalik ühineda mitmekesisuse kokkuleppega, millega väärtustatakse töökeskkonnas võrdse kohtlemise põhimõtet. Mitmekesisuse kokkuleppe allkirjastamisüritusel 9. detsembril esineb seekord ettekandega tunnustatud majanduspsühholoogia professor Matthias Spörrle. Tema üheks uurimisvaldkonnaks on eelarvamused, nende mõju ettevõtete edukusele, otsustusprotsessidele, organisatsioonide arengule, töötajate hindamisele ja edutamisele ning värbamisprotsessidele. Miks on meile töökeskkonnas endiselt oluline, mis soost või rahvusest keegi on, kui tegelikult vajame inimesi, kel on sobivad teadmised ja isikuomadused.
Kokkuleppe allkirjastamise ja professor Spörrle esinemise kohta saab Erinevus rikastab kodulehelt. |
|
Keskus võõrustas kodanikuühiskonna foorumil osalejaid
26. novembril külastasid Eesti Inimõiguste Keskust Venemaa vabaühendused, kes olid Eestis, et võtta osa EL-Venemaa Kodanikuühiskonna Foorumist. Sealsed kodanikuaktivistid tundsid huvi Eesti inimõiguste olukorra vastu, samuti küsisid küsimusi konkreetselt EIK-i tegevuste ja nende rahastamiste kohta. Huvi pakkusid neile ka keskuse suhted poliitikute ja riigiametnikega. Venemaa vabaühendustega kohtusid võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg ja pagulasprogrammi jurist Anni Säär.
Loe EL-Venemaa Kodanikuühiskonna Foorumi Tallinna kohtumise kokkuvõtet. |
|
Inimõiguste keskus tänas juriste ja advokaate
Eesti Inimõiguste Keskus alustas jõulukuud kogunemisega, kus avaldasime tänu juristidele ja advokaatidele, kellega oleme koostööd teinud või kes võivad olla meie partneriteks tulevikus. Mitmed juristid on meid abistanud koolitustega, kohtus meie klientide esindamisega või aidanud meid nõu ja jõuga muul viisil. 1. detsembril kogunesid mitmed neist inimõiguste keskusesse. Näitasime omalt poolt EIK ruume, rääkisime oma tööst võrdse kohtlemise- ja pagulasprogrammis ning edasistest koostööplaanidest.
Täname teid veelkord ja loodame koostöö jätkumisele! |
|
Kui soovid Eesti Inimõiguste Keskuse tegevusele ja eesmärkidele kaasa aidata, on selleks mitmeid võimalusi. Võid toetada keskust rahaliselt, aidata meid vabatahtliku tööga või tellida meilt inimõiguste ja võrdse kohtlemise alaseid koolitusi ning teenuseid.
Vaata lisa meie kodulehelt. |
|
|
|
|