Hea sõber!
Kuu on möödunud linnulennul ning pea ootamatult on kätte jõudnud oktoobrikuu kolmas kolmapäev, mis tähendab Eesti Inimõiguste Keskuse kuukirja ilmumist. Nagu ka kõikides eelnevates kuukirjades, anname ka sel korral ülevaate sellest, mida oleme viimasel kuul korda saatnud ja ka sellest, mis toimumas.
Kergitame kardinat vähem kui kuu pärast toimuva Pimedate Ööde Filmifestivali inimõiguste eriprogrammi osas ja vestleme ka kuupersooniga, kelleks sel korral on Iivi Anna Masso, üks esimesi inimõiguste keskuse nõukogu liikmeid.
Mõnusat lugemist!
|
|
Iivi Anna Masso keskusest ja inimõiguste olukorrast Eestis ja Soomes
Iivi Anna Masso on tuntud ühiskonnateadlane, ajakirja Diplomaatia peatoimetaja, aga ka Eesti Inimõiguste Keskuse esimese nõukogu koosseisu liige. Vestleme Iiviga tema nägemusest inimõiguste keskusest ja inimõiguste olukorrast Eestis ja Soomes
Loe pikemat lugu Iivi Anna Massoga…
|
Ajakirjanikud tutvusid Rootsi varjupaigataotlejate olukorraga
Inimõiguste keskuse rahvusvahelise sundrände teemalise avaliku teavitamise projekti käigus kutsusid projektijuht Egert Rünne ja kommunikatsioonijuht Kristin Rammus 15 Eesti tegevajakirjanikku õppereisile Rootsi. Tegu oli tiheda programmiga, mille käigus külastati ka Rootsi Migratsiooniametit, Märsta väljasaatmiskeskust kui ka UNHCRi kontorit. Loe kokkuvõtet õppereisist ja vaata külastusest pilte.
Seminar meedia- ja sõnavabadusest Valgevenes
Täna, 17. oktoobril, toimub Eesti Inimõiguste Keskuse eestvedamisel ajakirjanikele ja varjupaigataotlejatega ning pagulastega tegelevatele organisatsioonidele suunatud seminar meedia- ja sõnavabadusest (ja selle puudumisest) Valgevenes. Jätka lugemist…
PÖFFi inimõiguste eriprogramm on sel aastal sundrände teemaline
Juba vähem, kui kuu pärast algab 16. Pimedate Ööde Filmifestival, mille kavas on ka seitsmes inimõiguste eriprogramm “Vabadus olla vaba”. Sel aastal on programm eelnevatest märksa konsentreeritum – avame rahvusvahelise sundrä∂nde, st varjupaigataotlejate, pagulaste, inimkaubanduse ohvrite ja inimeste põgenemise põhjuste, teemat. Loe lähemalt…
Pagulaste õiguskliinikus alustavad tööd uued tudengid
12.-13. septembril toimus TTÜs uute pagulaste õiguskliiniku tudengite koolitus. Koolitusel tutvustas Politsei ja Piirivalveametit rahvusvaheilse kaitse talituse peaspetsialist Anneli Viks üldist varjupaigamenetlust, doktor Lehte Roots rääkis Euroopa Liidu varjupaigaõigusest, samuti kõnelesid TTÜ lektor ja õiguskliiniku vanemõigusekspert Anne Veerpalu ning projektijuht Kristi Toodo. Lahendati ka mõned praktilised kaasused ning viidi läbi test, et valida sügissemestri praktikandid.
Kristi Toodo külastas projektikoosolekut Londonis
24.-26. septembrini toimus Londonis projekti “varajases staadiumis õigusabi andmine varjupaigataotlejatele” avakoosolek, kus esmakordselt kohtusid kõik neli projektipartnerit, et jagada õigusabi andmise kogemusi ja arutada projektiga seotud tegevuste ajakava. Lähiajal on plaanis intervjueerida varajase õigusabi vajalikkuse ja kasulikkuse teemal varjupaigamenetluse- ning otsustamisega kokku puutuvaid ametnikke ning ka sihtrühma liikmeid, mis on oluliseks infoallikaks valmivale raportile.
Projekt “Vaata, osale, muuda!” sai avapaugu
Inimõiguste keskus koostöös MTÜ Mondoga ühendasid jõud, et koos aktiivsete Eesti koolinoortega vaadata dokumentaalfilme ja arutleda teemadel nagu tolerantsus, inimõigused, võrdne kohtlemine, kodanikuks olemine jms. Esimene filmiõhtu toimus 29. septembril. Loe nähtust lähemalt…
Igal kolmapäeval toimub tasuta nõustamine
Meeldetuletusena rõhutame, et inimõiguste keskus pakub jätkuvalt igal kolmapäeval kell 10.00 – 15.00 tasuta võrdse kohtlemise nõustamist eesti, vene ja inglise keeles. Loe lähemalt ja vajadusel võta meiega ühendust.
Inimõiguste keskus kommenteeris karistusseadustiku muutmise seadust ja kooseluseaduse kontseptsiooni
Tutvu Eesti Inimõiguste Keskuse arvamusega karistusseadustiku muutmise seaduse viha õhutamist puudutavate sätete ja ka kooseluseaduse kontseptsiooni kohta.
Kristi Toodo külastas projektikoosolekut Brüsselis
15.-16. oktoobrini toimus Brüsselis projekti “Varajases staadiumis õigusabi andmine varjupaigataotlejatele” ja teiste migratsiooni ning pagulasteemaliste projektide läbiviijate workshop, milles osales ligi 20 erinevat organisatsiooni vähemalt 20 erinevast Euroopa riigist. Kahe päeva jooksul saadi põhjalik ülevaade erinevate projektide tegevustest, vahetati kogemusi ning räägiti parimatest praktikatest, leiti ühiseid koostööpunkte ning uusi potentsiaalseid partnereid üle Euroopa..
• Tsivilisatsioonide Allianss kutsub noori ja noorteorganisatsioonide esindajaid kõrgetasemelisele kohtumisele ja noorte foorumile Viinis 26. – 28. veebruarini, mis sel korral keskendub mitmekesisusele ja inimõigustele.
• Keskuse nõukogu esimees Evhen Tsybulenko kommenteeris BNSile inimõiguste olukorda Eestis.
• Loe Eesti Inimõiguste Keskuse arvamust karistusseadustiku muutmise seaduse viha õhutamist puudutavate sätete kohta.
• Loe Eesti Inimõiguste Keskuse arvamust kooseluseaduse kontseptsiooni kohta.
• Inimõiguste keskus soovib samasoolistele ka vaimulikke abielusid (ERR)
• Rait Maruste kirjutab Eesti Päevalehe arvamusartiklis vajadusest ühtse ja vähem jäiga asüülipoliitika järele Euroopas ja Eestis.
• Inimõiguste keskus viib koostöös ÜRO Pagulaste Ülemkomissari Ametiga 16 Eesti ajakirjanikku õppereisile Rootsi, et anda ülevaade Eesti ja Rootsi varjupaigataotlemise süsteemist ja paljust muust.
• Utrechtis avas uksed Madalmaade inimõiguste instituut, mis on Hollandi riiklik inimõiguste institutsioon. Instituudi mandaat on anda õigusaktide eelnõude ning rakendamise kohta arvamusi ning monitoorida riigis rahvusvaheliste organisatsioonide soovituste täitmist ning esitada raporteid ÜRO organitele ja teistele institutsioonidele.
• Misasi on vihakõne? Mil moel võidelda ksenofoobsete, rassistlike, antisemiitlike ning teiste sallimatute seisukohtadega? Ning kuidas teha selles internetist oma abimees? Kui oled terava sule ning taibuga inimõigustest huvituv noor, kes tahaks midagi internetiavarustes levivate vihasõnumite vastu ette võtta, siis kandideeri koolitusele Budapestis. .
• Kel lähemalt huvi teada saada, millega ajakirjanikele suunatud õppereisil tutvusime, keda külastasime ja kellega kohtusime, siis lühikese kokkuvõttega õppereisist on võimalik tutvuda inimõiguste keskuse kodulehel.
• Loe Kristina Kallase artiklit asüüli- ja sisserändepoliitika eristamise vajadusest.
• Venekeelne Delfi viis ajakirjanikele suunatud õppereisil läbi intervjuu Andrei Arjupiniga, kes töötab UNHCR’is. Sellst saab Delfis ka lugeda.
• Pagulaste teema käsitlemine venekeelses Delfis jätkub – Kristi Toodo selgitab olukorda Eestis.
• …ja ühtlasi võrdleb Delfi ka Harku ja Märsta väljasaatmiskeskuste olukordi.
• Pärnu Postimehe ajakirjaniku Asso Puideti jaoks oli õppereis Stockholmi kindlasti teistest märksa seiklusterohkem. Loe täismahus artiklit.
• Delfi ajakirjanik Margarita Kornõševa, kes osales inimõiguste keskuse poolt korraldatud ajakirjanike õppereisil Stockholmis, rääkis Kuku raadio saates “Delfi kiirtund” asüülipoliitikast Rootsis ja Eestis. Tasub kuulata!
• Korraldame ajakirjanikele seminari meedia- ja sõnavabadusest (ning selle puudumisest) Valgevenes. Seminaril arutlevad Belsat TV ajakirjanik Dzmitry Jahorau ja Eestis elav Valgevene poliitpõgenik Andrei Abozau. Semianri juhatab politoloog Karmo Tüür.
|
|
• Arvamus karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu viha õhutamist puudutavate sätete kohta
• Arvamus kooseluseaduse kontseptsiooni kohta
• Ajakirjanikud tutvusid Rootsi varjupaigataotlejate olukorraga
•Toimub seminar meedia- ja sõnavabadusest Valgevenes
• Iivi Anna Masso keskusest ja inimõiguste olukorrast Eestis ja Soomes
• PÖFFi inimõiguste eriprogramm on sel aastal sundrände teemaline
• Projekt “Vaata, osale, muuda!” sai avapaugu
|