Head sõbrad!
Juunikuud võib pidada pagulaskuuks, sest suurem töö on käinud justnimelt rahvusvahelise pagulaste päeva ettevalmistustöödega. Homme, 20. juunil, ilmub Postimehe vahel 16-leheküljeline ajalehelisa, mis keskendub ainult sundrände teemadele. Lisaks toimub pagulaste päeval viimane temaatiline online väitlus.
Seekordses kuukirjas anname räägime muuhulgas erinevatest konverentsidest ja üritustest, kus keskuse töötajad viimase kuu jooksul käinud on, tutvume meie hea koostööpartneri – Eesti LGBT Ühinguga ja anname ülevaate muust toimunust ning toimuvast.
Juulis teeb kuukiri aga väikese ilmumispausi, et augustis taas uue hooga jätkata.
Mõnusat lugemist!
|
|
Eesti LGBT Ühing oma tegevustest ja seksuaalvähemuste olukorrast Eestis
Juuni kuukirjas tutvume inimõiguste keskuse pikaajalise koostööpartneri ja hea sõbra Eesti LGBT Ühinguga. Räägime nende senistest tegemistest, tulevikuplaanidest ning LGBT-inimeste üldisest olukorrast Eestis.
Loe lähemalt…
|
Aita edendada vähemuste ja pagulaste huvikaitset
SWEDBANKi ANNETUSKESKKONNAS saab annetada ka Eesti Inimõiguste Keskusele, et aidata edendada huvikaitset vähemuste ja pagulaste valdkonnas ning laiendada võrdse kohtlemise teemalist nõustamist. Annetada saab nii ühekordse annetusega, püsikorraldusega kui ka preemiapunktidega. Vaata lisaks…
Kes, kui mitte Sina? Millal, kui mitte praegu? Kuidas, kui mitte ühiselt?
Sundrände teemalise projekti juht Egert Rünne külastas mai lõpus rassismi vastast konverentsi Leedus. Euroopa võrgustik sisserändajate ja pagulaste toetuseks ning natsionalismi, rassismi ja fašismi vastu võitlemiseks (UNITED) kutsus vabaühenduste esindajaid üle Euroopa arutlema põhjuste üle, miks rassism üha rohkem pead tõstab ning mida ette võtta, et leida lahendusi. Loe pikemat lugu konverentsist siin…
Muljeid esimesest rahvusvahelisest IDAHO konverentsist
Võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg külastas 15.-17. mail esimest IDAHO rahvusvahelist ja kõrgetasemelist konverentsi Haagis. IDAHO on lühend inglisekeelsest nimest International Day Against Homophobia and Transphobia ehk rahvusvaheline homofoobia ja transfoobia vastane päev. Loe lähemalt, mida Marianne konverentsil kuulis ja nägi.
Anni Säär osales inimkaubanduse vastasel platvormil
31. mail toimus esimene Euroopa Liidu kodanikuühiskonna platvorm inimkaubanduse vastu Brüsselis. Varjupaigataotlejate õiguskliiniku nooremõigusekspert Anni Säär külastas platvormi inimõiguste keskuse poolt, lisaks osales Eestist ka Eesti Pagulasabi esindaja. Jätka lugemist…
Kristi Toodo külastas ELENA võrgustiku kohtumist
Pagulasprogrammi juht Kristi Toodo viibis 16. – 17. mail Amsterdamis, kus toimus Elena võrgustiku koordinaatorite selleaastane kohtumine. Loe lähemalt, mida kohtumisel arutati.
Euroopa Põhiõiguste Agentuur avaldas oma iga-aastase raporti
Euroopa Põhiõiguste Agentuur (FRA) avaldas 18. juunil oma iga-aastase raporti, kust leiab ka põhjalikku infot Eesti olukorra kohta. FRANET liikmetena panustas raporti valmimisse ka Eesti Inimõiguste Keskus. Tutvu raportiga siin.
Rahvusvahelisel pagulaspäeval ilmub temaatiline ajalehelisa Postimehe vahel
Homme, rahvusvahelisel pagulaspäeval, ilmub Postimehe vahel 16-leheküljeline ajalehelisa, mis keskendub rahvusvahelise sundrände teemade käsitlemisele. Nii võib lisalehest lugeda intervjuud välisminister Urmas Paetiga, portreteerime Eesti esimest pagulast Afganistanist; arvamust avaldavad Kadi Viik, Abdul Turay, Krister Kivi, Mihhail Lotman jt. Riigikogus esindatud erakondade esindajad Marko Pomerants (IRL), Enn Eesmaa (Keskerakond), Rait Maruste (Reformierakond) ja Jevgeni Ossinovski (SDE) arutavad selle üle, milline peaks olema Eesti pagulaspoliitika ning kuidas Eestis pagulasi koheldakse.
Kaks viimast sundrände teemalist väitlust Postimees online’is
Maikuu väitlus teemal “Kas neeger on halvustav sõna?” toimus erandkorras 12. juunil. Eesti Keele Instituudi direktor Urmas Sutrop leidis, et neeger tõepoolest on halvustav sõna, Keelehooldekeskuse koordineerija Egle Pullerits kaitses aga vastupidist seisukohta. Väitluste sarja viimane väitlus toimub homme, rahvusvahelisel pagulaspäeval, ning selle teema haakub pagulaspäeva teemaga (milleks on “Perekond”): “Kas pagulane peab saama oma pere järele tuua?“. Sel korral väitlevad Johannes Mihkelsoni Keskuse pagulaste ja varjupaigataotlejate tugiteenuste juht Juhan Saharov ja Eesti Entsüklopeediakirjastuse peatoimetaja Hardo Aasmäe.
Võrdse kohtlemise programmi esindajad kohtusid kolleegidega Gruusiast ja Süüriast
Võrdse kohtlemise nõustaja Kelly Grossthal kohtus Araabia Reforminitsiatiiv asejuhi Salam Kawakibiga ning võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg kohtus Salome Ugrekhelidze’ga Gruusia organisatsioonist Public Advocacy. Loe lähemalt…
Võrdse kohtlemise võrgustik hakkab strateegiliselt edendama võrdset kohtlemist
Seitse inimõigustega tegelevat vabaühendust lõid selle aasta aprillis võrdse kohtlemise eest seisva ja diskrimineerimise kaitset edendava võrgustiku, et strateegiliste tegevuste kaudu mõjutada poliitilisi otsuseid võrdse kohtlemise valdkonnas. Loe võrgustiku tööst lähemalt.
Kohtumine Sotsiaaldemokraatliku erakonnaga
Inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper ja võrdse kohtlemise programmi juht kohtusid Sotsiaaldemokraatliku erakonna esindajatega, et arutleda inimõiguste olukorra üle Eestis.
• Konverentsist, mille korraldas Hollandi valitsus rahvusvahelise homofoobia ja transfoobia vastase päeva auks, võtab osa Keskuse võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg.
• Marianne Meiorg ja Kelly Grossthal Eesti Inimõiguste Keskusest märgivad, et Eestis on homofoobia olemas mitte ainult tänavatel inimeste seas, vaid ka poliitilistes võimukoridorides ja rahvaesindajate sõnavõttudes.
• Euroopa Liidu põhiõiguste amet avaldas EL seni suurima LGBT isikute küsitluse tulemused. Loe pressiteadet ja vaata kõik andmeid.
• EMP toetuste Vabaühenduste Fondi toetusel (mida vahendab Avatud Eesti Fond) loodi võrdse kohtlemise võrgustik, mis hakkab edaspidi strateegiliselt edendama võrdset kohtlemist.
• Soovitame lugeda Abdul Turay eilset arvamusartiklit Postimehes, kus ta räägib väga mitmest väga olulisest valukohast.
• Eesti on juba praegu multikultuurne riik, kuid pagulaspoliitika on meil üsna ebaselge, kirjutab Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Kari Käsper.
• Eesti Inimõiguste Keskus: Rassismil ei tohi Eestis kohta olla
• EIK nõukogu liige Jevgeni Kristafovitš leiab samuti, et rassism tuleks kiiresti hukka mõista.
• Kas teadsid, et 1. juunist saab Eesti Inimõiguste Keskust toetada ka Swedbanki annetuskeskkonnas? Annetuskeskkond tähistab juunis oma 5. sünnipäeva ning selle puhul pannakse kokku piltmosaiik, milles saad Sinagi osaleda.
• Inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper kommenteeris TV3 uudistele Martin Helme rassistlikku mõtteavaldust.
• Kutsume kõiki Eesti Inimõiguste Keskusele annetama, et edendada vähemuste inimõiguste kaitset Eestis. Annetada saab eriti mugavalt Swedbanki annetuskeskkonnas. Oleme esimese nädalaga kogunud juba 221 eurot. Anneta Sinagi!
• Õiguskantsleri kodulehel on avaldatud väljasaatmiskeskuse kontrollkäigu kokkuvõte ning märgukiri kinnipidamistingimuste kohta. Väljasaatmiskeskuses peetakse hetkel ka varjupaigataotlejaid, kes asüülitaotluse seal on esitanud v õi kujutaad riigi arvates ohtu julgeolekule.
• Egert Rünne osales viiepäevasel rassismivastasel konverentsil Leedus. Konverentsile oli kokku tulnud üle 80 vabaühenduse esindaja kogu Euroopast, et jagada oma kogemusi võitluses sallimatusega ning üheskoos püüti leida uusi lahendusi. Ülevaadet toimunust loe siit.
• Keskuses juba mitmendat aastat tegutsev varjupaigataotlejate õigusabikliinik ootab õigustudengeid praktikale. Kogemus on seda kindlasti väärt. Huvi ja küsimuste korral kontakteeruge palun Kristiga – kristi.toodo@humanrights.ee
• Eesti Interneti Kogukond juhib tähelepanu äärmiselt murettekitavale privaatsusõiguse rikkumisele, millel võib olla mõju ka Eesti inimeste põhiõiguste kaitsele.
• Tõenäoliselt märkasite, et maikuus ei toimunud igakuist väitlust Postimees online’is. See viga sai parandatud 10. juunil, mil toimus väitlus teemal: “Kas neeger on halvustav sõna?“. Väitlesid Urmas Sutrop ja Egle Pullerits. Avakõned leiab siit ja ristküsitluse siit.
• Veel on võimalus osaleda sisserändaja taustaga koomiksikunstnike võistlusel! Osaleda saab kolmes kategoorias: rassismivastane võitlus, rändelood ja stereotüübid. Parimatele koomiksitele on auhinnaks 1000 eurot. Täpsemat infot võistluse kohta leiab siit.
• Kas pagulasel peab olema õigus oma perega taasühineda ning pereliikmed kodumaalt uude elukohta järele tuua või mitte? Sel teemal debateerivad homme, rahvusvahelisel pagulaspäeval, Postimehe arvamusportaalis Johannes Mihkelsoni Keskuse pagulaste ja varjupaigataotlejate tugiteenuste juht Juhan Saharov ja Eesti Entsüklopeediakirjastuse peatoimetaja Hardo Aasmäe. Tegu on viimase rahvusvahelise sundrände teemalise väitlusega Postimehe arvamusportaalis.
|
|
• Avaldati seksuaalse sättumuse alusel toime pandud vihakuritegude ja diskrimineerimise uuring
• Võrgustik hakkab strateegiliselt edendama võrdset kohtlemist
• Rassismil ei tohi Eestis kohta olla
• Kes, kui mitte sina? Millal, kui mitte praegu? Kuidas, kui mitte ühiselt?
• Koomiksivõistlus sisserändaja taustaga kunstnikele
• Kristi Toodo külastas ELENA võrgustiku kohtumist
• Eesti LGBT Ühing oma tegevusest ja seksuaalvähemuste olukorrast Eestis
• Muljeid esimesest rahvusvahelisest IDAHO konverentsist
• Võrdse kohtlemise programmi esindajad kohtusid kolleegidega Süüriast ja Gruusiast
• Anni Säär osales inimkaubanduse vastasel platvormil
|