|
|
Eesti Inimõiguste Keskuse kuukiri 04/2013
Head sõbrad!
Viimane kuu on olnud inimõiguste keskuse jaoks teguderohke ja huvitav. Oleme käivitanud uued (koostöö)projektid, läbi viinud suure üleriigilise avalikkuse teavitamise kampaania, viimistlenud inimõiguste aastaaruannet ja teinud palju muud huvitavat. Nagu ikka annab kuukiri toimunust ja toimuvast põgusa ülevaate.
Ühe koostööprojektina on alanud projekt “Lapse hääl”, mille eestvedajaks on MTÜ Lastekaitse Liit. Sel kuul tutvumegi selle tuntud organisatsiooni seniste ja edaspidiste tegemistega.
Lisaks on keskusel üleskutse kõikidele kogenud ja vähemkogenud graafilistele disaineritele, kes oleksid nõus pisut tasuta tööd tegema (või ametlikku praktikat): nimelt ootab meie viies inimõiguste aastaaruanne uut ja veebisõbralikku kujundust (ja küljendust). Kui kellelgi on tuttavaid, kes võiksid tööst või praktikast huvitatud olla, võiksid nad endast märku anda aadressil info@inimoigused.ee.
Mõnusat lugemist!
|
|
MTÜ Lastekaitse Liidu tegemised
Aprillis käivitus MTÜ Lastekaitse Liidu projekt nimega “Lapse hääl”, kuhu panustab ka inimõiguste keskus. Vestlesime Lastekaitse Liidu spetsialistide Kiira Nautsi, Helika Saari ja Malle Hallimäega nii Lastekaitse Liidust, laste õigustest kui ka käivitunud projektist.
Loe pikemat lugu MTÜ Lastekaitse Liiduga…
|
Avalikkuse teavitamise kampaania tagamaadest
Märtsis toimus üle-riigiline avalikkuse teavitamise kampaania, mis tõstis fookusesse pagulased. Ehk märkasid Sinagi tänaval plakateid, postkaarti enda postkastis või sattusid veebikeskkonda www.pagulane.ee? Kampaania läbiviijad annavad väikese ülevaate kampaania vajalikkuse põhjustest ning selle teostusest ja tagasisidest. Loe lähemalt…
Kuidas kirjutada ideaalset perekonnaseadust?
Keskuse võrdse kohtlemise programmi juht osales neljapäeval, 11. aprillil, Domus Dorpatensise korraldatud debatil, mille teema tundus pealkirja kohaselt esmapilgul üsna mitte-vastuoluline: “Kuidas kirjutada ideaalset perekonnaseadust?”. Marianne kirjutas debatist ka pikemalt.
Osale professor Elspeth Guildi avalikul loengul
Kutsume huvilisi osalema professor Elspeth Guildi eksklusiivsele avalikule loengule TTÜ auditooriumis (X-209). Inglisekeelne loeng teemal “Roma applying for asylum in Europe – conflicts between EU citizenship and refugee rights” toimub 25. aprillil kell 12.15-13.45. Osalemishuvist palume teada anda aadressil info@humanrights.ee.
Toimus ekspertseminar õigusnõustajaile, advokaatidele ja juristidele
Inimõiguste keskus viis 12. aprillil läbi inglisekeelse ekspertseminari “Legal counseling and representation of asylum seekers”, mis oli suunatud varjupaigataotlejate õigusnõustajaile ning neid kohtus esindavatele advokaatidele ja juristidele. Loe lähemalt, kes seminaril esinesid ning millest seal räägiti.
Toimus väitlus “Kas konservatiivne pagulaspoliitika on Eesti jaoks õige?”
Tehnilistel põhjustel lükkus märtsikuine sundrände teemaline väitlus teemal “Kas konservatiivne pagulaspoliitika on Eesti jaoks õige?” 10. aprilli. Väitlesid Riigikogu liige Marko Pomerants ning TLÜ politoloog Oudekki Loone.
Kohtumine Euroopa Nõukogu inimõiguste voliniku Nils Muižnieksiga
Keskuse juhataja Kari Käsper ja võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg kohtusid 25. märtsil Euroopa Nõukogu inimõiguste voliniku Nils Muižnieksiga, kes viibis Eestis kolmepäevasel visiidil. Volinik tundis huvi tegevuse vastu võrdse kohtlemise valdkonnas, sh projekti “Erinevus rikastab” raames tehtu ja plaanitavate tegevuste vastu. Omalt poolt rõhutas volinik vajadust seista selle eest, et Eestis sündinud kodakondsuseta lapsed saaksid automaatselt Eesti kodakondsuse.
Toimus arvamusliidrite arutelu seksuaalvähemuste õiguste teemal
Neljapäeval, 4. aprillil, kogunesid inimõiguste keskusesse ligi 15 erineva valdkonna arvamusliidrit, et arutleda seksuaalvähemuste õigusliku olukorra ja sallivuse üle, samuti leida lahendusi ning formuleerida ühtseid seisukohti. Koosviibimine oli inspireeritud keskuse poolt koostatud LGBT õiguste uuringust, mis annab ülevaate seksuaalvähemuste ja transsooliste inimeste olukorrast Eestis ning toob konkreetseid ettepanekuid vabariigi valitsusele olukorra parandamiseks.
Ilmub viies inimõiguste aastaaruanne “Inimõigused Eestis 2012”
Juba aprilli lõpus avaldame juba viiendat korda inimõiguste aastaaruande “Inimõigused Eestis 2012”. Aruande esitlus toimub 30. aprillil ning jooksvat infot selle kohta jagame inimõiguste keskuse kodulehel.
Toimub inimõiguste- ja pagulasorganisatsioonide ühine ümarlaud
Esmaspäeval, 22. aprillil, toimub MTÜ Eesti Pagulasabi eestvedamisel järjekordne inimõiguste organisatsioonide ümarlaud. Seekord korraldatakse üritust koostöös pagulasorganisatsioonide ümarlauaga, mistõttu on ka teemad suuresti pagulaste ja varjupaigataotlejatele orienteeritud. Ümarlaual kaardistatakse pagulaste ja varjupaigataotlejate huvikaitse vajadusi, arutletakse töös tekkinud probleemide üle ning vahetatakse omavahel infot. Käsitletakse Venemaalt tulnud poliitpõgenike küsimusi.
Inimõiguste keskus sai ELENA võrgustiku liikmeks
Märtsis liitus Eesti Inimõiguste Keskus ECRE ELENA (Euroopa asüüliteemaline õigusvõrgustik) võrgustikuga, kuhu kuulub kokku üle 500 praktiseeriva õigusnõustaja. Kõik nad edendavad varjupaigataotlejate ning rahvusvahelise kaitse saanud isikute inimõigustele vastavat kohtlemist nii nende õigusnõustamisel kui nende õiguste eest seismisel.
• Head sõbrad, kui keegi teab (või on ehk ise) mõnda toredat graafilist disainerit, kes oleks valmis natukene tasuta tööd tegema (võib ka ametliku praktikana kirja panna) meie iga-aastase aruande kujundamisel/küljendamisel ja selle veebisõbralikuks vormistamisel, siis andke palun endast teada aadressil info@inimoigused.ee.
• Keskuse võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg osales Tartus toimuval avalikul debatil teemal “Kuidas kirjutada ideaalset perekonnaseadust?“. Ühes Mariannega arutlesid teema üle ka poliitikud Andres Anvelt (SDE) ja Priit Sibul (IRL).
• Toimus väitlus teemal “Kas konservatiivne pagulaspoliitika on Eestile õige?”
• Inimesed kardavad tavaliselt seda, millega nad ei ole kokku puutunud, ja ka eestlaste arvatav sallimatus on tingitud vähesest kokkupuutest teistsugusega, ütles inimõiguste keskuse juht Kari Käsper saates “Vabariigi kodanikud“.
• Keskuse juhataja Kari Käsper osales ETV saates “Vabariigi kodanikud“.
• Väljasaatmiskeskuse saaga jätkub – Eesti Päevalehes andis intervjuu keskuse juhataja Pärtel Preinvalts, kes kinnitas, et asutuses tõepoolest on suured pinged ning on vajadus uue ja suurema väljasaatmiskeskuse järele.
• Eesti Päevaleht kajastas olukorda Harku väljasaatmiskeskuses. Ka Eesti Inimõiguste Keskus on saanud kinnitamata infot tõsiste probleemide kohta Politsei- ja Piirivalveameti Harku väljasaatmiskeskuses (VSK). Seega tegi keskus 8. märtsil VSK juhile ametliku selgitustaotluse, millele polnud seni vastust saadud. Keskus rõhutab, et kui väited tõele vastavad, on tegu tõsiste inimõiguste rikkumisega, mille toimepanijad peavad selle eest vastutama.
• Eesti Inimõiguste Keskuse kommentaar Euroopa Inimõiguste Kohtu otsusele kaasuses Korobov ja teised vs Eesti.
• Postimees kajastab Euroopa Nõukogu inimõiguste voliniku Nils Muižnieksi, kellega kohtusid ka keskuse juhataja Kari Käsper ja võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg, Eesti-visiiti.
• Ehk on veel keegi, kes ei ole külastanud interaktiivset veebilehte, kus saab nii eesti kui ka vene keeles läbida pagulase teekond: www.pagulane.ee ja www.pagulane.ee/rus.
• Gruusias liiguvad asjad meediavabaduse osas paremuse suunas, näitab OSCE meediavabaduse esindaja tellitud õigusanalüüs, mille koostas Eesti Inimõiguste Keskuse nõukogu liige ja TTÜ õiguse instituudi professor Katrin Nyman-Metcalf.
• EL Põhiõiguste Amet avaldas aruande põhiõiguste kaitsest Euroopa lõunaosa merepiiril (Küprosel, Kreekas, Itaalias, Maltal ja Hispaanias). Aruanne teeb konkreetseid ettepanekuid selle kohta, kuidas põhiõiguste kaitset lõunapiiril paremini tagada.
• Euroopa Liidu liikmesriikidest on Eesti varjupaigataotlejate seas ebapopulaarne paik, seda nii absoluut- kui ka suhtarvudes. Eestist taotles mullu varjupaika 85 inimest. Tegu on madalaima näitajaga 27 EL liikmesriigi seas.
• Keskuse juhataja Kari Käsper ja võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg kohtusid 25. märtsil Euroopa Nõukogu inimõiguste voliniku Nils Muižnieksiga, kes oli Eestis kolmepäevasel visiidil.
• Hyeonseo Lee, noor Põhja-Koreast pärit naine, räägib elust oma kodumaal, sealt põgenemisest ning raskustest uue eluga kohanemisel. Hyeonseo lugu illustreerib ilmekalt seda, millele ka keskuse kampaania tähelepanu juhtis – pagulane on inimene, kes on sunnitud oma koduriigist põgenema.
• Keskuse nõukogu liige Jevgeni Krištafovitš ütleb sõna sekka arutelule, mis on tekkinud vastukajaks petitsioonile, mis on algatatud samasooliste paaride kooselu seadustamise vastu. Ta rõhutab, et kui tõsta sel puhul ausse Vana Testament, peaks seda tegema ka teistes eluvaldkondades.
• Algas online-vihakõne vastane kampaania.
• ÜRO inimõiguste ekspert vastab küsimustele rassismi kohta.
|
|
|
|
|
|