Hea sõber!
Märkamatult on käes veebruarikuu kolmas kolmapäev ja järjekordse kuukirja ilmumise aeg. Viimane kuu on möödunud aktiivse töö tähe all, mistõttu ilmselt on ka seekordne kuukiri võrreldes viimastega pisut vähem mahukas. Ent võime lubada, et juba märtsis kuulete ja näete meid märksa rohkem. Nii tegeletakse pagulasprogrammi raames kevadiste avalikkuse teavitustegevuste ette valmistamisega ning pannakse kokku juba viiendat korda ilmuvat inimõiguste aastaaruannet “Inimõigused Eestis 2012”.
Veebruaris tutvustame viimast keskuse nõukogu liiget Tanel Mätlikut. Nagu ikka küsisime ka Tanelilt viis lihtsat küsimust keskuse, inimõiguste ja tema tegemiste kohta.
Muuhulgas algas just praegu ka teine pagulasteemaline väitlus Postimees online’is. Sel korral on teemaks “Väliseestlaste kogemus kohustab Eestit põgenikusõbralikkusele” ja väitlevad Tallinna Tehnikaülikooli professor Katrin Nyman-Metcalf ning Eesti Väitlusselts.
Mõnusat lugemist ja kohtume juba märtsis!
|
|
Tanel Mätlik keskusest ja inimõigustest
Veebruarikuus vestlesime keskuse nõukogu liikme Tanel Mätlikuga. Uurisime Tanelilt, milline on tema kokkupuude inimõigustega, rääkisime keskusest ning tema tegemistest.
Loe pikemat lugu Tanel Mätlikuga…
|
Peaministri büroo vastused kümne vabaühenduste ühispöördumisele
Kümme inimõigustega tegelevat organisatsiooni kirjutasid detsembris alla ühispöördumisele Eesti Vabariigi peaministrile seoses Eesti valimisega ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks ning esitasid sellega seoses valitsusele täiendavaid küsimusi. 25. jaanuaril saabusid peaministri büroost esitatud küsimustele vastused, millega saab tutvuda siin.
Pagulasteemalised väitlused Postimees online’is
Jaanuaris toimus esimene pagulasteemaline väitlus Postimees online’is teemal “Eesti peab pakkuma pagulastele paremaid elamistingimusi“, väitlesid Kristiina Ojuland ja Eesti Väitlusselts. Veebruarikuu väitlus toimub juba täna, 20. veebruaril, algusega kell 10.00. Seekordseks teemaks on “Väliseestlaste kogemus kohustab Eestit põgenikusõbralikkusele“, väitlevad Katrin Nyman-Metcalf ja Eesti Väitlusselts.
Aruandlus LGBT inimeste õigustest Eestis
Detsembris saatis Euroopa Nõukogu oma liikmesriikidele küsimustiku, et uurida Ministrite Komitee soovituse Rec(2010)5 täitmise edukuse kohta. Eestis koostas selle kohta aruande Eesti Inimõiguste Keskus. Aruanne avaldatakse juba märtsis. Loe lähemalt…
Ekspertseminar “Integratsiooni poliitika uus ajajärk Läänemere regioonis?”
Eesti Inimõiguste Keskus ja Balti Uuringute Instituut korraldavad esmaspäeval, 25. veebruaril rahvusvahelise ekspertseminari “Integratsiooni poliitika uus ajajärk Läänemere regioonis?”, mis toimub klubis Shahmatt (Pikk tn 39). Programmiga saab tutvuda siin ja registreerumiseks palume kirjutada Kristile (kristi.toodo@humanrights.ee).
Eesti Inimõiguste Keskuse töö seadus- ja poliitikaloomes
Eesti Inimõiguste Keskus on 2012. aasta lõpus ja 2013. aasta alguses osalenud ühe huvigrupina erinevate seaduseelnõude (karistusseadustik, inimkaubanduse direktiivi ülevõtmise seaduse eelnõu, välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seadus, arengukava “Lõimuv Eesti 2020”). Loe lähemalt, millega keskus panustanud on.
• Välisminister Urmas Paet andis saates “Ringvaade” ülevaate oma hiljutisest külaskäigust Jordaania põgenikelaagrisse
• Rahvusvahelise sundrände teemalise teavitusprojekti raames hakkavad alates jaanuarist toimuma pagulasteemalised väitlused Postimees online keskkonnas. Viimane väitlus toimub rahvusvahelisel pagulaspäeval, 20. juunil. Esimesena väitlevad Eesti Väitlusselts ja Kristiina Ojuland teemal “Eesti pakkugu pagulastele paremaid elutingimusi“.
• Keskuse juhataja Kari Käsper ja varjupaigataotlejate õiguskliiniku vanemõigusekspert Anne Veerpalu osalesid Riigikogu põhiseaduskomisjoni istungil, et selgitada oma seisukohta välismaalastele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muudatuste osas.
• Esimesele väitlusele andis oma hinnangu Anna Karolin Eesti Väitlusseltsist.
• Eile vastas justiitsminister Jaak Alliku (SDE) päringule kooseluseaduse staatuse kohta, mille kontseptsioonile andis oma arvamuse eelmise aasta septembris ka Eesti Inimõiguste Keskus.
• Eesti Ekspressi ajakirjanik Krister Kivi, kes osales ka meie poolt korraldatud sundrändeteemalisel õppereisil Stockholmis lahkas Ekspressis põgusalt Eesti piiri ületanud vietnamlaste teemat.
• Arengukoostöö Ümarlaua blogis kirjutatakse õigustepõhisest arengukoostööst.
• TV3s linastus dokumentaalfilm “Minu mees peksab mind“, kus kajastati Eestis toimunud naistevastase vägivalla juhtumeid, millele andis omapoolse kommentaari ka keskuse võrdse kohtlemise ekspert ja nõustaja Merle Albrant.
• Kuni 1. märtsini on aega, et sügissemestriks kandideerida Johannesburgi inimõigusi õppima.
• Keskuse kommunikatsioonispetsialist Kristin Rammus kirjutab lühidalt Postimehe arvamusküljel sellest, kes on pagulased ja miks viimastel nädalatel palju kõneainet pakkuvate vietnamlaste puhul ei saa pagulastest rääkida.
• ETV saade “Ajavaod” käsitles pagulastemaatikat Eesti ajaloos.
• Kolmapäeval toimub teine pagulasteemaline online väitlus. Vabariigi aastapäeva eel ühildame minevikukogemuse tulevikuga ja väitleme teemal “Kas sõjakogemus kohustab eestlasi uuspagulasi aitama?”. Väitlevad väliseesti taustaga TTÜ professor ja keskuse nõukogu liige Katrin Nyman-Metcalf ja Eesti Väitlusselts.
|
|
|