Hea sõber!
Alles see oli, mil ilmus 2012. aastas viimane inimõiguste keskuse kuukiri kui juba on aeg uue käes. Et kahe kuukirja ilmumise vahele jäid pikad pühad ning uue tööaasta käima lükkamine, otsustasime selle kuukirja pühendada eeskätt möödunud aastale tagasi vaadates – mida on korda saadetud pagulasprogrammis ja kuidas on läinud võrdse kohtlemise nõustamine.
Tutvustamata on veel kaks nõukogu liiget, kellest ühega vestleme jaanuaris. Kuupersooniks on Jevgeni Kristafovitš.
Ühtlasi on hea meel teada anda, et sel aastal jätkub nii igakolmapäevane tasuta võrdse kohtlemise nõustamine kui ka pagulaste õigusabi kliiniku töö!
Omalt poolt loodame, et uus aasta on edukalt alanud ja soovime mõnusat lugemist!
|
|
Jevgeni Krištafovitš keskusest ja inimõigustest Eestis
Jevgeni Krištafovitš kuulub Eesti Inimõiguste Keskuse nõukogusse 2011. aastast, ent inimõiguste eest on Jevgeni seisnud juba pikka aega. Vestlesimegi Jevgeniga lühidalt tema nägemusest keskust ning tema teistest tegevustest.
|
Pagulasprogrammi tegemised 2012. aastal
2012. aasta oli pagulasprogrammi jaoks väga edukas – lisaks teist aastat töötavale pagulaste õigusabi kliinikule, käivitusid ka kaks uut projekti: rahvusvahelisest sundrändest avalikkuse teavitamise projekt ning rahvusvaheline projekt “Varajases staadiumis õigusabi andmine varjupaigataotlejatele”. Loe lähemalt õiguskliiniku viimase aaasta kokkuvõtet ning pagulasprogrammi raames toimunud tegevuste kokkuvõtet.
Võrdse kohtlemise nõustamisest 2012. aastal
Eesti Inimõiguste Keskus pakkus ka 2012. aastal tasuta võrdse kohtlemise nõustamist nii eesti, vene kui ka inglise keeles. 2012. aastal pöörduti nõustamisele 77. korral. Loe lähemalt, millistes küsimustes Eesti Inimõiguste Keskuse poole pöörduti.
Kari Käsper: Rassism ei ole pseudoprobleem, vähemalt mitte Kreekas
Keskuse juhataja Kari Käsper osales detsembris Ateenas toimunud Euroopa rassismivastase organisatsiooni EGAM üldkoosolekul ja rongkäigul, et toetada Kreeka vabaühendusi, demokraatlikke erakondi ja rahvast nende võitluses üha enam leviva rassismi vastu. Kari kirjutas pikemalt nähtust ja olukorrast Kreekas.
Algavad igakuised väitlused Postimees online keskkonnas
Jaanuaris algavad rahvusvahelise sundrände teemalise avalikkuse teavitamise projekti raames igakuised väitlused Postimees online keskkonnas. Kord kuus väitlevad Eesti Väitlusseltsi liige mõne avalikkusele tuntud inimesega ühel konkreetsel rahvusvahelise sundrändega seotud teemal. Esimene väitlus toimub juba järgmisel nädalal.
Algab TASUTA loengukursus “Rahvusvaheline sundränne” kolmes Eesti ülikoolis
Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli bakalaureuse- ja magistriõppe tudengid ning avatud ülikoolis õppijad saavad alates veebruarist võtta tasuta loengukursust “Rahvusvaheline sundränne” (6 EAP). Kursus annab sissejuhatava ülevaate rahvusvahelisele sundrändele nii Eestis kui maailma kontekstis. Registreerumine käib läbi ÕISi. Loe lähemalt loengukursuse sisu, õppejõudude ja registreerumise kohta.
Inimõiguste keskuse ettepanekud KarS muutmise seaduse eelnõule
Eesti Inimõiguste Keskus edasta Justiitsministeeriumile ettepanekud seoses KarS viha õhutamise sätete muutmise seaduse eelnõuga. Tutvu kommentaaride ja ettepanekutega meie kodulehel.
Keskuse seisukoht VRKS ja seonduvate seaduste muutmise seaduse juurde
Eesti Inimõiguste Keskus edastas Riigikogu põhiseaduskomisjonile enda seisukohad välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse 354 SE juurde. Loe lähemalt…
• Üheksa inimõigustega tegelevat organisatsiooni allkirjastasid ühispöördumise Eesti Vabariigi peaministrile seoses Eesti valimisega ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks. Pöördumisega kutsutakse riiki üles looma tingimusi, mis tagaksid inimõiguste organisatsioonide jätkusuutliku arengu. Ühtlasi soovivad organisatsioonid oma tegevuse kavandamiseks saada teavet Vabariigi Valitsuse plaanidest ning esitada täiendavaid küsimusi, mis lisati pöördumisele. Tutvu pöördumise terviktekstiga siin.
• 2. jaanuaril linastus ETVs noore režissööri Brett Orloffi dokumentaalfilm “Elu libedal jääl”. Film räägib kahe Eestisse tulnud pagulase – Sri Lankalt pärit Ananthani ja Pakistanist pärit Maroofi – loo. Muuhulgas nägi filmis katkendeid tARTuFFil toimunud arutelust teemal “20 aastaga 60 pagulast Eestis – palju või vähe?”, mis oli inimõiguste keskuse sundrände teemalise teavitusprojekti esimene tegevus.
• Head uut aastat. Loodame, et 2013. aastast tuleb inimõigustele Eestis ja maailmas hea aasta. Algas ka Eesti ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmelisus.
• Tähelepanu-tähelepanu, Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli bakalaureuse- ja magistritudengid ning avatud ülikoolis õppijad! Veebruaris algab kõigis kolmes ülikoolis ainulaadne TASUTA loengukursus “Rahvusvaheline sundränne” (6 EAP). Kursus annab sissejuhatava ülevaate rahvusvahelisele sundrändele nii Eesti kui maailma kontekstis. Tartu Ülikoolis on registreerumine juba alanud (ning registreerunud on üle 35 inimese), TLÜs ja TTÜs algab registreerimine õige pea.
|
|
|