Hea sõber!
Järjekordne teguderohke aasta on lõppemas ja enne veel, kui anname ülevaate lõppenud aastast, paneme teele ka viimasel kuul toimunu.
Hea meel on teada anda, et pagulaste õiguskliiniku töö jätkub EV Siseministeeriumi ja Euroopa Pagulasfondi toel ka 2013. aastal. Ühtlasi on rõõm teatada, et Eesti Inimõiguste Keskus sai mõned päevad tagasi ka Euroopa Põgenike ja Pagulaste Nõukogu (ECRE) liikmeks.
Sel kuul teeme väikese pausi nõukogu liikmete tutvustamisse ja teeme tutvust detsembris lõppeva projekti “Vaatan, osalen, muudan” projektijuhi Kelly Grossthaliga.
Vahetult enne kuukirja ilmumist edastasid üheksa inimõigustega tegelevat organisatsiooni ühispöördumise peaminister Andrus Ansipile seoses Eesti valimisega ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks. Pöördumise eesmärkide ja lisaküsimustega saab tutvuda ka kuukirjas ja keskuse kodulehel.
Ühtlasi soovime teile mõnusat lugemist, rahulikku jõuluaega ning meeleolukat aastavahetust!
Kohtumiseni jaanuaris.
|
|
Kelly Grossthal noortest ja inimõigustest
Kelly Grossthal on Eesti Inimõiguste Keskuse projekti “Vaatan, osalen, muudan!” projektijuht ning pagulaste õiguskliiniku vabatahtlik. Samal ajal on Kelly keskusega seotud juba aegade algusest. Vestlesimegi Kellyga erinevatel inimõigusi ja keskust puudutavatel teemadel.
|
Egert Rünne seminarist “Euroopa väljakutsed migratsiooni teemadega tegelemisel”
20. novembril toimus projekti “Rahvusvahelise sundrände suhtes teadlikkuse tõstmine Eesti ühiskonnas” raames seminar “Euroopa väljakutsed migratsiooni teemadega tegelemisel”, millest projektijuht Egert Rünne ka väikese ülevaate kirjutas.
Pöördumine seoses Eesti valimisega ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks
Üheksa inimõigustega tegelevat organisatsiooni allkirjastasid ühispöördumise Eesti Vabariigi peaministrile seoses Eesti valimisega ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks. Pöördumisega kutsutakse riiki üles looma tingimusi, mis tagaksid inimõiguste organisatsioonide jätkusuutliku arengu. Ühtlasi soovivad organisatsioonid oma tegevuse kavandamiseks saada teavet Vabariigi Valitsuse plaanidest ning esitada täiendavaid küsimusi, mis lisati pöördumisele. Tutvu pöördumise terviktekstiga.
Kristin Rammus vihakõne vastasest koolitusest Budapestis
Inimõiguste keskuse kommunikatsioonispetsialist Kristin Rammus külastas 21. – 25. novembril Euroopa Nõukogu korraldatud virtuaalse vihakõne vastast koolitust Budapestis. Loe lähemalt…
Kari Käsper külastas võrdõiguslikkuse tippkohtumist Küprosel ja konverentsi Riias
Inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper külastas 22.-23. novembril Küprosel toimunud iga-aastast Euroopa Liidu võrdõiguslikkuse tippkohtumist (Equaity Summit) ja 27.-28. novembril Riias toimunud konverentsi EL põhiõiguste hartast ja kodanikuühiskonna rollist põhiõiguste edendamisel.
Algab tasuta loengukursus “Rahvusvaheline sundränne”
2013. aasta kevadel alustavad kolm suuremat ülikooli – Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool tasuta loengukursuse “Rahvusvaheline sundränne” lugemist. Loeng käsitleb sundrände sotsiaalset, õiguslikku, poliitilist ja Euroopa Liidu aspekti ning Aasia ja Aafrika arenguid. Loe lähemalt…
Inimõiguste keskus liitus ECREga
14. detsembril aktsepteeris Euroopa Põgenike ja Pagulaste Nõukogu (ECRE) Eesti Inimõiguste Keskuse avalduse astuda organisatsiooni täieõiguslikuks liikmeks. Loe lähemalt, millega ECRE tegeleb.
Kristi Toodo külastas migratsiooniteemalist ümarlauda Stockholmis
Pagulasprogrammi juht Kristi Toodo osales 6.-7. detsembril Stockholmis, Rootsi organisatsiooni Global Challenge poolt korraldatud ümarlaual, mis käsitles migratsiooni (sh sundrände) tulevikutrende ning koostöövõimalusi Läänemere piirkonna riikide vahel. Lisaks Eestile osalesid ümarlaual ka Rootsi, Läti, Leedu ning Poola esindajad.
Toimus pagulastega tegelevate organisatsioonide ümarlaud
17. detsembril toimus järjekordne pagulastega tegelevate organisatsioonide ümarlaud. Sel korral toimus ümarlaud Tartus, Eesti Pagulasabi kontoris. Tutvuti uue varjupaigataotlejate vastuvõtukeskuse plaanidega ning arutati ka edasisi inimõiguste keskuse avalikkuse teavitamise projekti tegevusi.
Projekt “Vaatan, osalen, muudan!” jõuab lõpusirgele
Detsembrikuuga jõuab finišisirgeni Eesti Inimõiguste Keskuse projekt “Vaatan, osalen, muudan!”, mille eesmärgiks on edendada noorte seas diskussiooni kodanikuteadlikkuse ja sallivuse teemadel. Loe pikemalt…
Marianne Meiorg osaleb ohvrite õigusi puudutavas projektis
Keskuse võrdse kohtlemise ekspert Marianne Meiorg osaleb üle-Euroopalises projektis ohvrite kaitsest kriminaalmenetluse raames. Marianne on vastavasisulisi aruandeid koostanud ka EL Põhiõiguste Ametile. Nii on ka Centre for European Constitutional Law juhitavas projektis Marianne rolliks analüüsida ohvriabi institutsionaalset ja õigusraamistikku ning erinevaid meetmeid, mida ohvrite kaitseks on võetud. Lõplikuks eesmärgiks on analüüsida Eesti valmidust seoses Euroopa Komisjoni väljapakutava direktiiviga, mis seab ohvrite kaitsele Euroopa Liidus miinimumnõuded.
• Väike ülevaade toimunud seminarist “Euroopa väljakutsed migratsiooni teemadega tegelemisel” on saadaval Postimehes nii eesti kui vene keeles.
• Avatud Eesti Fondi saates Kuku raadios kajastati pagulaste ja inimõiguste teemasid. Saates olid külas Kristin Rammus ja Kari Käsper.
• Fotogaleriid: PÖFFi inimõiguste eriprogrammi “Vabadus olla vaba” avamine, seminar “Euroopa väljakutsed migratsiooni teemadega tegelemisel“, arutelu “Mis toidab võõraviha – hirm, eelarvamus, ükskõiksus?” ja inimõiguste päeva tähistamiseks korraldatud heategevuslik üritus “Ma toetan pagulasi”.
• Pühapäeval, 25. novembril toimus Solarise keskuse aatriumis arutelu “Mis toidab võõraviha – hirm, eelarvamused, ükskõiksus?”, mis võttis vaatluse alla Euroopa heaoluühiskondade suhtumise võõrastesse, selle seose sundrände ja sallimatusega. Arutlesid dokumentaalfilmi “Keelatud hääled režissöör Barbara Miller, Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam ning ajakirjanik Krister Kivi. Arutelu oli osa PÖFFi inimõiguste eriprogrammist.
• Varjupaigataotlejate elu-olust Illukal ja keskuse kolimisest Väike-Maarja valda kirjutab pikemalt Virumaa Teataja reporter.
• Kommenteerisime ERRis tõstatatud küsimust, miks näib, et Eesti ei ole varjupaigataotlejatele atraktiivne riik.
• Euroopa Liidu Põhiõiguste Agentuur (FRA) avaldas kaks uut raportit, mis käsitlevad vihakuritegusid Euroopa Liidus. Loe lähemalt.
• Vaatasime Narva kolledžis kohalike noortega filmi “Vahtsõ ilma veere pääl”. Ühtlasi oli noortel peale filmi võimalus diskuteerida filmi produtsendi Vahur Laiapeaga.
• Eesti Pagulasabi ja Eesti Inimõiguste Keskus korraldasid inimõiguste päeva tähistamiseks heategevusliku ürituse “Ma aitan pagulasi” toetamaks pagulaste toimetulekut ja lõimumist.
• Keskuse juhataja Kari Käsper kirjutas Delfis viha õhutamisest.
• Keskuse nõukogu liikmed ja TTÜ professorid Tanel Kerikmäe ja Katrin Nyman-Metcalf kirjutasid Sirbis inimõiguste teoreetilisest taustast ja arengutest tänapäeval.
• 4. detsembril toimus Eesti Inimõiguste Keskuse ruumides neljas inimõiguste ümarlaua kohtumine.
• 4. detsembril allkirjastati leping, millega eraldati 4 miljonit eurot Kreeka varjupaigataotlejatega ja pagulastega tegelevatele mittetulundusorganisatsioonidele, millega toetada varjupaigataotlejate vastuvõtukeskuseid ning pakkuda teenuseid haavatavatele gruppidele, eriti saatjata alaealistele. Selle sammu hädavajalikkust kõnetab ilmekalt ka Euroopa Põgenike ja Pagulaste Nõukogu (ECRE) poolt valminud film “How much further?“, mis näitab just nimelt varjupaigataotlejate olukorda Kreekas viimastel aastatel.
• Praxis hakkab Puuetega Inimeste Koja tellimusel välja töötama ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni järelvalve raamistikku.
• 10. detsembril tähistati rahvusvahelist inimõiguste päeva.
• 11. detsembril toimus projekti “Vaatan, osalen, muudan!” raames filmivaatamine Kristiine Gümnaasiumis, kus ligi 50 noort vaatasid filmi “Mu tütar on terrorist” (Beate Arnestad ja Morten Daae). Peale filmi toimus diskussioon, kus osaleisd Maarika Mill Tallinna Ülikoolist ja Ivan Lavrentjev EMSList. Kuna film räägib Sri Lanka kodusõja koledustest, uurisid noored, kes peaks kaitsma inimõigusi, kui riik seda ise ei tee või ei suuda. Samuti huvitas noori üldine inimõiguste olukord maailmas, lisaks Sri Lankale arutati seetõttu olukorda Gruusias, Venemaal ja Afganistanis.
• 18. detsembril oli rahvusvaheline migrantide päev. Erinevad migrandid, olgu need siis pagulased või muul põhjusel teisele maale minevad inimesed, võivad sattuda sihtriigis ksenofoobia, rassismi või etnilise diskrimineerimise ohvriks ning ei pruugi osata oma inimõigusi täielikult kasutada ja tõhusalt kaitsta.
|
|
|