Hea sõber!
Märkamatu kiirusega on kätte jõudnud märts ja aeg on välja saata järjekordne kuukiri. Märkamatult on aeg lennanud ilmselt seetõttu, et vahepeal on tehtud palju tööd ning ette valmistatud suuri tegevusi. Neist suurima vilju võib märgata juba sellest nädalast – algas kampaania, millega juhime tähelepanu pagulastele ja koduriigist põgenemise põhjustele. Kutsume kõiki julgelt külastama ka avatud interaktiivset kodulehte www.pagulane.ee.
Kuukirjas anname põgusa ülevaate ka peagi algavatest projektidest ning teistest tegevustest.
Et kõik keskuse töötajad ja nõukogu liikmed on kuukirjades tänaseks ära tutvustatud, hakkame märtsist tutvust tegema oma sõprade ja koostööpartneritega. Esimesena tutvume Eesti Pagulasabi MTÜ’ga.
Mõnusat lugemist!
|
|
Eesti Pagulasabi: organisatsioonist, koostööst ja pagulastest
Et hetkel on õhus pagulastemaatika, saame märtsikuus tuttavaks Eesti Pagulasabi MTÜga, kellega peagi on algamas ka koostööprojekt. Räägime organisatsiooni taustast ja mõjust, tulevikuplaanidest ning koostöömomentidest.
Loe lähemalt…
|
Kampaania tõstab fookusesse pagulased
Esmaspäeval, 18. märtsil algas inimõiguste keskuse üleriigiline kampaania, millega juhime tähelepanu pagulastele ja varjupaigataotlemise põhjustele. Ühe osana on valminud ka uus interaktiivne veebikeskkond www.pagulane.ee, kus saab läbida pagulase teekonda ja tutvuda erinevate faktide ning müütidega. Veebikeskkond avatakse peagi ka vene keeles. Vaata lisainfot kampaania kohta.
Aruanne kaardistas seksuaalvähemuste õiguslikku olukorda Eestis
7. märtsil avaldasime esmakordselt aruande, mis kaardistas seksuaalvähemuste õiguslikku olukorda Eestis. Aruandega andsime iseseisva hinnangu valitsuse tööle. Loe lähemalt, miks aruanne koostati ja mida sealt leiab ning tutvu aruande kokkuvõttega.
Aprillis käivituvad uued projektid
Aprillis käivituvad Eesti Inimõiguste Keskuses kaks uut koostööprojekti: “Huvikaitse võimendamine varjupaiga- ja pagulaspoliitikas” koostöös Eesti Pagulasabiga ning “Võrdse kohtlemise võrgustik” koostöös Eesti Puuetega Inimeste Koja, Eesti LGBT Ühingu, Eesti Noorteühenduste Liidu, Eesti Naisühenduste Ümarlaua ja Tallinna Inimõiguste Infokeskusega.
Pagulasteemalised väitlused Postimees online’is
Veebruaris toimus teine pagulasteemaline väitlus Postimees online’is teemal “Väliseestlaste kogemus kohustab Eestit põgenikusõbralikkusele“, väitlesid Katrin Nyman-Metcalf ja Eesti Väitlusselts. Märtsi väitlus toimub juba märtsi viimasel nädalal. Seekordne teema keskendub konservatiivsele pagulaspoliitikale.
Keskus jätkab koostööd TTÜ õiguse instituudiga
Eesti Inimõiguste Keskus teeb 2013. aastal tihedat koostööd Tallinna Tehnikaülikooli õiguse instituudi võrdse kohtlemise projektiga, mille osaks on aastate jooksul olnud ka avalikkuse teavitamise kampaania “Erinevus rikastab” ning Mitmekesisuse Kokkuleppe välja töötamine ja tutvustamine Eesti ettevõtete seas. Millised tegevused sel aastal projekti raames plaanis on, leiab “Erinevus rikastab” kodulehelt.
Professor Elspeth Guildi avalik loeng TTÜs
Eesti Inimõiguste Keskus kutsub huvilisi prof. Elspeth Guidli eksklusiivsele loengule TTÜ auditooriumis (x-209). Loen toimub 25. aprillil kell 12.15 – 13.45. Loeng toimub inglise keeles ja teemaks on “Conflicts between EU citizenship and refugee rights”. Prof. Guild on lisaks akadeemilisele tegevusele ka mitmete Euroopa Liidu varjupaigaõigust käsitlevate raamatute ja artiklite autor. Osalemishuvist palume teada anda aadressil info@humanrights.ee.
• Keskuse juhataja Kari Käsper rääkis Terevisioonis pagulastest ja alanud kampaaniast (alates 1:23:02)
• Kampaania kommunikatsioonijuht Kristin Rammus rääkis Kuku raadio hommikuprogrammis kampaaniast.
• Egert Rünne rääkis Vikerraadio hommikuprogrammis pagulastest.
• Algas Eesti Inimõiguste Keskuse üleriigiline kampaania, millega juhitakse tähelepanu pagulastele ja varjupaiga taotlemise põhjustele. Kampaania raames avasime uue, interaktiivse, veebikeskkonna www.pagulane.ee. Kampaania teostus pärineb London ADilt.
• Kuku raadio saade “Vanamehed kolmandalt“: Kes on ühiskonnas väärtuslik ja kes ei ole? Mis on õige, mis õiglane? Kes oskab õigesti otsustada? Kas inimese elu saab olla liiga vaba, liiga loominguline, liiga šabloonist väljas? Inimväärikusest, erilisusest ja ühetaolisusest ning filmist “Kohtumõistja” kõnelesid Aet Kukk Inimõiguste Instituudist ja Kari Käsper Eesti Inimõiguste Keskusest.
• Keskuse nõukogu liige Iivi Anna Masso kommenteeris allkirjakampaaniat.
• Keskuse juhataja Kari Käsper kommenteeris Postimehes samasooliste vastast allkirjakampaaniat.
• Kõik teleuudised kajastasid avaldatud aruandes tõstatatud teemasid. Vaata “Aktuaalse kaamera“, “Reporteri” ja “Seitsmeste uudiste” klippe.
• Aruanne: Eestis ei võidelda kuritegudega.
• Postimees kajastab aruannet.
• Esitletud aruandest avaldas Õhtuleht kaks artiklit: koolikiusamisest ja kooseluseadusest.
• Põhjalik aruanne seksuaalvähemuste õiguslikust olukorrast Eestis on saadaval meie kodulehel.
• Koolitus õiguspraktikutele EL diskrimineerimisvastase seadusandluse rakendamist. Koolitaja: Academy of European Law
• Juba kolmandat aastat toimus festival LadyFest. Festival lähtub ideest tutvustada eelkõige naisautorite loomingut ning keskendub naisesust puudutavatele küsimustele isiklikus ja ühiskondlikus kontekstis. LadyFest toimub naistepäeva paiku ja tuletab meelde, et see aeg pole vaid formaalseteks tähelepanuavaldusteks. Olulisem on pakkuda naistele ruumi ja võimalusi end vabalt väljendada ning aktiivselt tegutseda.
• Randjärv: integratsioon peab põhinema vastastikusel austusel
• Välisminister Urmas Paet rõhutas riigikogus peetud välispoliitika aastakõnes, et inimõigused ja väärtused on läbiv teema kõigis välispoliitilistes küsimustes.
|
|
|