Kuupäev: | 20. juuni 2018 |
Algusaeg: | 12:30 |
Asukoht: | Lennusadam, Tallinn, Estonia (vaata kaardil) |
|
Tule 20. juunil maailma pagulaste päevale “Suur põgenemine” Eesti Meremuuseumi Lennusadamasse!
Eestist pages 1943.-1944. aastatel Punaarmee eest üle 70 000 inimese, umbes 6000 inimest hukkus. Maailma pagulaste päeval uurime, milline on olnud II maailmasõja ja kaasaegsete pagulaste saatus.
12.30 Film “Balti saaga” (2000)
Filmis räägivad oma lood Eesti, Läti ja Leedu pagulased, kes jõudsid Suure põgenemise ajal kaluripaatidega Gotlandile.
12.30 Rollimäng “Jõuluks oleme tagasi”
On aasta 1944. Oled sunnitud Eestist põgenema. Sinult võetakse su pass ja kaotad kõik oma asjad. Kuidas käitud? Muuseumi giidi juhatusel mängitakse läbi Teise Maailmasõja pagulase teekond põgenikelaagrisse.
13.30 Film “Kurbuse meri – lootuse meri” (2018)
Taanlaste lühidokk Süüria perest, kes on sunnitud üle Vahemere põgenema, sest kodumaal ähvardas neid ISIS.
14.00 Andres Sööti film “Põgenemine” (1991)
Haruldaste filmikaadritega tagasivaade eestlaste ja rannarootslaste Suurele põgenemisele Punaarmee eest Rootsi ja Saksamaale.
15.00 Ekskursioon “Suur paadipõgenemine”
Suure paadipõgenemise eriekskursioonile tulevad Rootsist oma lugu rääkima Eesti paadipõgenikud Helmi Warg ja Li Suur Karlsson, kelle isa elu päästnud pisike sõudepaat on ainulaadne lennusadama eksponaat. Ekskursioon lõpeb haruldaste filmikaadrite vaatamisega, kus näidatakse põgenike saabumist Stockholmi 1944. aastal.
16.00 Arutelu teemal “Pagulaskriisid Eesti ajaloos ja tänapäeval”
Pagulaskriiside üle arutlevad 1944. aasta paadipõgenik Ilvi Cannon ja Süüria paadipõgenik Alaa, Sander Jürisson Okupatsioonide muuseumist ning ÜRO Pagulasameti Eesti kõneisik Didzis Melbiksis. Vestlust juhib Meelis Niine Rahvusvahelisest Migratsiooniorganisatsioonist.
17.00 “Saame tuttavaks!” Eesti ja nüüdisaja pagulastega
“Elav raamatukogu” muuseumi kohvikus Maru, kus vestluseks saab “laenutada” põgenikke. Jutuajamise kõrvale pakuvad pagulased tasuta maitsvaid suupisteid.
Terve päeva on muuseumis üleval näitus “Eesti Rändeajastul”. Virtuaalreaalsuse prillidega saab külastada pagulaslaagreid Lähis-Idas, Sudaanis ja Ukrainas.
Osalemine muuseumi piletiga, elav raamatukogu muuseumi kohvikus on kõigile tasuta.
Maailma pagulaste päeva korraldavad ÜRO Pagulasameti Põhja-Euroopa esindus, Eesti Meremuuseum, Eesti Pagulasabi, Eesti Inimõiguste Keskus, IOM, Inimõiguste Instituut ja Euroopa rändevõrgustiku Eesti kontaktpunkt.
“Saame tuttavaks!” projekti kaasrahastavad Euroopa Liit Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi kaudu ning Siseministeerium. Projektist lähemalt www.saametuttavaks.ee
Päeva programmi leiad siit.
Anneta inimõiguste heaks!
Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!
Annetan