Õigusriigi põhimõtete tagamine

Klient: Mõkola

Esindavad juristid: Uljana Pononarjova ja Nora Kurik

Eesmärk: õigusriigi põhimõtete tagamine

Kaasuse sisu

Tollal 18-aastane Mõkola lahkus Ukrainast 2015. aastal, et minna edasi õppima Leetu.  Pärast bakalaureusekraadi omandamist asus ta 2019. aastal elama Eestisse. Täna töötab ta Eestis tuntud IT-ettevõttes analüütikuna ning õpib Tallinna Ülikooli magistriõppes.

2024. aasta aprillis esitas Mõkola PPAle tähtajalise elamisloa taotluse Eestisse püsivalt elama asumiseks. Mais saatis PPA talle e-kirja, milles palus mh esitada sõjaväepileti või tõendi teenistusest väljaarvamise kohta. Juunis saatis Mõkola PPAle vastuseks e-kirja, milles selgitas, et ta pole läbinud Ukraina kaitseväeteenistust ja põhjendas, miks tal ei ole võimalik nõutud dokumenti esitada.

Juulis tegi PPA otsuse, millega jättis Mõkola tähtajalise elamisloa taotluse läbi vaatamata. Otsuses sedastab PPA, et ilma nõutud tõendita pole neil võimalik hinnata, kas Mõkola kujutab endas ohtu Eesti riigi avalikule korrale või julgeolekule. PPA lähenemine on arusaamatu ja ei vasta õigusriigi põhimõtetele.

Ühiskondlik ja õiguslik probleem

Oma riigi sõjaväeteenistuses osalemise tõlgendamine Eesti riigi julgeolekut või avalikku korda ohustava asjaoluna ei tohi olla abstraktne, vaid selline hinnang peab lähtuma konkreetsetest asjaoludest ning kujutama endast välismaalaste seaduse (VMS) §-des 124 ja 125 sätestatud ohtu ning olema konkreetsete kaebajat iseloomustavate asjaoludega põhjendatud. PPA ei ole enda otsuses selgitanud, missugust ohtu Eesti riigi avalikule korrale või julgeolekule saaks tõendada või ümber lükata, kui taotleja esitaks Ukraina sõjaväepileti või tõendi sealsest teenistusest väljaarvamise kohta.

Lisaks, kui Mõkolal ka oleks võimalik esitada Ukraina riigi poolt väljastatud sõjaväepilet või tõend teenistusest väljaarvamise kohta, ei saaks kumbki tõend potentsiaalselt põhjendada PPA järeldust, et talle elamisloa andmisega võib kaasneda oht Eesti riigi julgeolekule või avalikule korrale. Ukraina riigi vabaduse eest seismine ja selle kaitsmine ei ohusta Eesti riigi julgeolekut või avalikku korda. Seega ei oleks sõjaväepilet, mis tõendab kaebaja osalemist Ukraina sõjategevuses, kvalifitseeritav ühegi VMS §-des 124-125 sätestatud tingimusena. Siseministeerium on avaldanud, et sõjaväepileti puudumine ei ole asjaoluks, mis välistab tingimata elamisloa andmise. PPA rakendab aga praktikat, mille puhul sõjaväepileti või sõjaväeteenistusest väljaarvamise tõendi esitamata jätmise puhul ei vaadata elamisloa taotlusi isegi läbi. Seega läheb PPA praktika otseselt vastuollu siseministeeriumi ametliku avaldusega.

Ajajoon

  • Aprillis 2024 esitas Mõkola PPAle tähtajalise elamisloa taotluse
  • Juulis 2024 tegi PPA otsuse, millega jättis Mõkola tähtajalise elamisloa taotluse läbi vaatamata
  • Augustis 2024 esitas Mõkola keskuse juristidega Tallinna Halduskohtule kaebuse tähtajalise elamisloa taotluse läbi vaatamata jätmise otsuse tühistamiseks ja kohustamiskaebuse PPA kohustamiseks Mõkola tähtajalise elamisloa taotlus läbi vaadata

Meediakajastused

2.8.2024 avaldas Eesti Ekspress artikli, mis kajastas muudatust elamisloa taotlemise dokumentide nimekirjas, mis ei jäta paljudele siin elavatele ukrainlastele muud võimalust peale Eestist lahkumise.

Anneta inimõiguste heaks!

Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!

Annetan
#strateegiline-hagelemine
Ostukorv