„Ma pole rassist, aga…“ – Arvamusfestivalil räägime rassismist Eestis

Eesti Inimõiguste Keskus, võrdõigusvoliniku kantselei ja Eesti Pagulasabi kutsuvad Arvamusfestivalil arutlema rassismi üle Eestis. Kogemuslugudega põimitud arutelu “Ma pole rassist, aga…” leiab aset reedel, 8. augustil kell 16.00 Turvalisuse alal.

Võrdõigusvolinik Christian Veske sõnul ei usu Eesti inimesed sageli, et diskrimineerimine nahavärvi või päritolu tõttu oleks meil levinud. “Eelmisel aastal läbi viidud uuringu tulemused näitavad aga muud. Kutsume Arvamusfestivalil sellele “muule” otsa vaatama ja arutlema, mida saame teha, et kõigil inimestel oleks Eestis hea ja turvaline elada,” ütles Veske.

Eesti meedias ja avalikus diskussioonis on rassismist vähe räägitud. Veelgi tundmatum on struktuurse rassismi mõiste – see, et rassism võib lisaks otsesele solvangule väljenduda ka näiteks teenuste kättesaadavuses, töösuhetes või kokkupuutes avaliku võimuga.

“Rassismist ausalt rääkimine on esimene samm lahenduste suunas,” sõnas inimõiguste keskuse mitmekesisuse ja kaasatuse valdkonna juht Kelly Grossthal. “Kuna väljaspool kodu moodustab suure ja olulise osa inimese elust töö, siis on arutelule eriti oodatud tööandjad. Just neil on võimalik probleemiga inimeste tasandil tegeleda ja seista seeläbi inimõiguste ja võrdse kohtlemise eest.”

Eesti Pagulasabi Eesti programmide juhi Sigrid Solniku sõnul ei ole rassism alati kõrvalseisjale silmaga nähtav ega mõistetav – eriti juhul, kui kõrvalseisja on näiteks valge eestlane. “Teise nahavärvi või päritolu tõttu toimunud ebameeldivad suhtluskogemused võivad olla küll pisikesed, ent on sageli korduvad ja süsteemsed, ja nendega tegelemine võtab palju vaimset ressurssi. Kui pagulased ja teise nahavärvi või päritoluga inimesed tunnevad end selliste väikeste, kuid kuhjuvate rassismiilmingute tõttu Eestis tõrjutuna, jääb kasutamata nii nende potentsiaal kui ka meie võimalus kujundada tugevamat ühiskonda,” selgitas Solnik.

Tänases Eestis päriselt aset leidnud sündmustest tõukunud arutelul “Ma pole rassist, aga…” vahetavad mõtteid ja kogemusi Mare Heinluht (Bolt), Merle Ojasoo (Tallinna Tehnikaülikool), Kristi Mäe (Politsei- ja Piirivalveamet). Vestlust juhib Andrei Liimets.

Anneta inimõiguste heaks!

Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!

Annetan
#vordne-kohtlemine
Ostukorv