Inimõiguste keskuse projekt “Inimõigustepõhine arengukoostöö: teadmised ja vahendid” püüab tugevdada inimõigustepõhise lähenemise rakendamist arengukoostöös, pakkudes Eestis tegutsevatele organisatsioonidele praktilisi teadmisi ja tööriistu selle süsteemseks kasutamiseks.
Projekti eesmärkide saavutamiseks tõstetakse keskuse ekspertide pädevust, töötatakse välja koolitusprogramm ning valmib tööriist, mis aitab arengukoostöö projekte kavandades, ellu viies ja rahastades tagada nende kooskõla inimõiguste põhimõtetega. Keskuse töötajaid koolitab rahvusvahelisele õigusele spetsialiseerunud advokaat Agneta Johansson, kes on erinevate arengukoostöö projektidega tegelenud üle 30 aasta.
“Kui Eesti soovib rahvusvahelises suhtluses väljendada toetust õiguspõhisele maailmakorrale, on loogiline seista selle eest, et inimõigusi edendaks ka arengukoostöö,” selgitab inimõiguste keskuse juht Egert Rünne. “Inimõiguste kaitse ei saa olla valikuline – kui me seisame riigina demokraatlike väärtuste eest, siis peame neid silmas pidama ka arengukoostööga seotud tegevustes. Inimõiguste keskus aitab selle eesmärgini jõuda.”
Inimõigustepõhine lähenemine arengukoostööle on rahvusvaheliselt tunnustatud põhimõte, mis tagab, et arenguprogrammid edendavad inimõigusi, vähendavad ebavõrdsust ning aitavad kaasa demokraatia ja õigusriigi tugevdamisele. Sellise lähenemisviisi tuumaks on arvestamine sihtriikide elanike vajadustega ja tegevuste soovimatute negatiivsete mõjude vältimine (põhimõte „ära tekita kahju“).
Projekti tulemusena hakkab inimõiguste keskus pakkuma teadmisi ja tööriistu, mis aitavad organisatsioonidel süsteemselt tegeleda inimõiguste edendamisega oma tegevustes ning hinnata selle mõju arengukoostööle ja arenguriikides tehtavatele investeeringutele.
Projekti toetab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus ESTDEV.
Anneta inimõiguste heaks!
Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!
Annetan