“Inimõiguste ABC” projektid näitavad, kuidas noored saavad seista inimõiguste eest

Veebruaris Pühajärvel toimunud kolmepäevane noortelaager “Inimõiguste ABC” tõi kokku aktiivsed inimõigustest huvitatud Eesti noored ja pagulastaustaga noored Ukrainast. Pärast laagrit seisavad nad endale südamelähedaste teemade eest, viies Eesti Inimõiguste Keskuse ning ÜRO Rändeameti IOM kogenud mentorite toel ellu kuus inimõigustega seotud miniprojekti. Projektid ja üritused, kus saab kaasa rääkida, end harida ning näha, mis noorte jaoks tähtis on, algavad juba aprilli lõpus. Püsi lainel! 

Noori huvitavate teemade ring on lai ning võimalusi osa saada või kaasa lüüa mitmeid. Näiteks tõstab üks projekt teadlikkust töö- ja kaasamisvõimalustest inimõiguste valdkonnas. Interaktiivsel üritusel, mille eesmärgiks on julgustada Eesti ja Ukraina noorte vahelist lõimumist, saab jagada mõtteid ja kogemusi inimõigustest ning leida inspiratsiooni nende eest seismiseks. Teise projekti raames korraldavad noored eri valdkondade ekspertide loenguid, et pöörata tähelepanu vaenukõne psühholoogilistele, kultuurilistele ja juriidilistele aspektidele.

“Üks inimese õigusi on eksisteerida teadmises, et sul on võimalik end ohutult väljendada, kartmata ülbeid kommentaare, solvanguid ning surmaähvardusi. Kuniks ühiskonnas levib vaenukõne, on see võimatu, kuna inimesed tunnevad end ohustatuna, kui nad end väljendavad. Meie üritus keskendub otseselt sellele teemale ning usun, et isegi kui me ei paranda probleemi tervikuna, saame me pakkuda lootusekiirt neile, kes vaenukõnega silmitsi seisavad,” sõnab vaenukõne teemat käsitleva projekti tiimiliige Marem.

Lühifilmides ja intervjuudes jagavad noored inimlikke lugusid nii sellest, milliseid takistusi on kogenud Eestisse migreerunud inimesed, kui ka kiusamise psühholoogilisest ja ühiskondlikust mõjust. Paar projekti tutvustavad keerukaid inimõiguste rikkumisi ja sotsiaalseid probleeme mängulises ja kunstilises võtmes, luues kooliõpilastele ja noorsootöötajatele kaardimängu ning korraldades moenäituse, et vähendada eelarvamusi HIV-positiivsete inimeste suhtes.

“See projekt tähendab mulle palju — see annab hääle lugudele, mis väärivad kuulmist. Mis mind enim inspireerib, ei ole vaid meie tiim, mis sellesse usub. Külalised, kes on jaganud oma lugusid, psühholoog, kes meid toetab, isegi inimesed, kellega me projektist räägime — nad kõik näevad selle väärtust ja tahavad aidata sellel kasvada. Selline toetus loob midagi tõeliselt võimast,” ütleb kiusamiseteemalise lühifilmi “Stigma” tiimiliige Darja.

Projekti rahastab Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide kahepoolsete suhete fond.

Anneta inimõiguste heaks!

Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!

Annetan
#inimoigused-eestis
Ostukorv