Ühispöördumine: Euroopa kodanikuühiskonna organisatsioonid tunnevad muret inimõiguste olukorra pärast Serbias

Inimõiguste keskus kirjutas alla Euroopa kodanikuühiskonna organisatsioonide ühispöördumisele, mille eesmärk on tõmmata tähelepanu  süstemaatilistele inimõiguste rikkumistele Serbias. Pöördumise algataja on üle-euroopaline inimõiguste organisatsioon The Civil Liberties Union for Europe (edaspidi: Liberties) ja sellega liitus 374 kodanikuühendust 27 Euroopa riigist

Pöördumise ajendiks on 22. jaanuaril 2025 toimunud sündmused, kui Belgradis peeti keset ööd kinni ja saadeti Serbiast välja 10 inimest, kes osalesid Erste Stiftung’i NGO Akadeemia programmis, mis oli suunatud noortele vabaühendustes töötavatele professionaalidele. Kohalikud võimud tõid väljasaatmise põhjenduseks Serbia välismaalaste seaduse artikli 9, mille kohaselt nad väidetavalt ohustasid Serbia turvalisust. Lisaks määrati kõigile väljasaadetud isikutele üheaastane sisenemiskeeld Serbiasse.

Viimase kuu jooksul on toimunud kaks sarnast Horvaatia kodanike väljasaatmist, ning selle aasta alguses määrati sarnaseid keelde Bosnia aktivistidele ja kirjanikele, kes avaldasid toetust Serbia protestidele. Alates möödunud suvest on repressioonid Serbia kodanikuühiskonna, rohujuuretasandi aktivistide ja rahumeelselt protesteerivate tudengite vastu intensiivistunud. Seda tõendavad Amnesty Internationali poolt dokumenteeritud jälitustegevus, kinnipidamised ja riigiga seotud rühmituste karistamata vägivald. Seekord oli režiimi sihtmärgiks rahvusvaheline kodanikuaktivistide grupp, mida toetas piirkondlikku koostööd ja õppevahetust edendav tunnustatud Austria sihtasutus.

See juhtum peegeldab murettekitavat mustrit Serbia valitsuse kasvavast vaenulikkusest nii Serbia kodanike, välisriikide kodanikuaktivistide kui ka ajakirjanike vastu. On ilmne, et nende tegevuste kontekstiks on Serbias puhkenud ulatuslikud tudengiprotestid korruptsiooni, avalike teenuste halva korralduse ja võimu kuritarvitamise vastu, mida režiim näeb tõelise ohuna. Viimane juhtum tekitab tõsiseid küsimusi inimõiguste ja vabaduste austamise kohta Serbias, eriti nende inimeste ja organisatsioonide ohutuse ja turvalisuse osas, kes tegelevad inimõiguste kaitsega nii kohalikul kui ka piirkondlikul tasandil.

Veelgi murettekitavam on see, et ametivõimude tegevus näib olevat osa laiemast strateegiast, mille eesmärk on õhutada vaenu naaberriikide ja kogu Euroopa Liidu vastu. Vučići režiim otsib ilmselgelt “välist vaenlast”, et juhtida tähelepanu kõrvale ja vältida vastutust probleemide eest, mis on seotud avaliku turvalisuse ja avalike teenuste kättesaadavusega ning mis on tekitanud laiaulatuslikku kodumaist kriitikat, mida juhivad tudengid üle kogu Serbia.

Euroopa kodanikuühiskonna organisatsioonid nõuavad tungivalt, et Serbia ametivõimud esitaksid läbipaistva selgituse ELi liikmesriikide ja kandidaatriikide kodanike suhtes toime pandud ebamõistlike ja ebaseaduslike tegude kohta ning tagaksid, et selline ebaõiglane kohtlemine ei korduks. On ülioluline, et kõikide üksikisikute õigusi, eriti nende, kes töötavad ühiskonna positiivse muutuse nimel, austataks ja kaitstaks.

Loe pöördumist täismahus (inglise keeles)

 

 

Anneta inimõiguste heaks!

Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!

Annetan
#pohioigused
Ostukorv