Inimõiguste keskus toetab nõusolekuseaduse jah-mudelit

Inimõiguste keskus saatis eile justiits- ja digiministeeriumile arvamuse karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu väljatöötamiskavatsuse (nn nõusolekuseaduse VTK) kohta. Toetame jah-mudelit ning vajalikke muudatusi karistusseadustikus.

Seksuaalne enesemääramisõigus on üks inimese olulisemaid põhiõigusi. Nende rikkumine on tihedalt seotud ühiskondlike hoiakute ja tavadega. Inimõiguste vaatest on seksuaalsuhetes määrava tähtsusega vabatahtlikkus ja partnerite võrdsus tehtavate otsuste juures.

“Inimõigusi kaitsva organisatsioonina peame oluliseks hinnata seaduste ja kavandatavate seaduste mõju inimõiguste arengule Eestis,” sõnab keskuse juht Egert Rünne. “Kui hetkel kehtiv ei-mudel toetab pigem stereotüüpi, kus suhtes domineerib mees, siis jah-mudel arvestab mõlema osapoole soove. Mudelitel on potentsiaalselt erinev mõju inimõigustele ja võrdõiguslikkuse austamisele Eesti ühiskonnas. Jah-mudel toetab võrdsema ühiskonna printsiipi.”

Lisaks inimõiguste kaitsele Eestis vastab jah-mudel Istanbuli konventsioonile. Liikudes edasi nõusolekuseaduse jah-mudeliga, edastab Eesti rahvusvaheliselt sõnumi, mis rõhutab soolise võrdõiguslikkuse ja seksuaalse enesemääramise kui oluliste inimõiguste põhimõtete tähtsust kogu maailmas. Eelpooltoodut arvesse võttes toetame tugevalt jah-mudeliga edasi liikumist ning vajalikke muudatusi karistusseadustikus.

 

Anneta inimõiguste heaks!

Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!

Annetan
#inimoigused-eestis
Ostukorv