10. detsembril, tähistatakse Eestis ja kogu maailmas inimõiguste päeva. Inimõiguste keskus annab päev hiljem, 11. detsembril, esmakordselt välja tunnustused inimestele, kollektiividele ja organisatsioonidele, kes on seisnud ja seisavad inimõiguste eest Eestis.
Inimõiguste keskuse asutamisest möödub tänavu 15 aastat. Eesti ühiskond on selle ajaga kiirelt arenenud, teadlikkus inimõigustest on järjepidevalt paranenud. Et muutused ei sünni iseenesest ega üleöö, otsustas inimõiguste keskus pöörata tähelepanu neile, kes võrdsema ühiskonna nimel tegutsedes muutusi ellu on kutsunud või tagant tõuganud. 11. detsembril paneme aluse uuele traditsioonile, kuulutades esmakordselt välja laureaadid inimõiguste kaitsja aunimetusele kolmes kategoorias.
“Inimõiguste keskus on juba 15 aastat tegutsenud selle nimel, et luua üheskoos iga inimese inimõigusi austav Eesti. “Üheskoos”, sest ilma toetajate, annetajate, kaasamõtlejateta oleks senine teekond olnud palju keerulisem, kui mitte võimatu,” sõnab inimõiguste keskuse juhataja Egert Rünne. “Inimõiguste eestkõnelejana oleme näinud, et hoiakute ja süsteemide muutmiseks on vahel vaja lausa uskumatuna näivat veendumust, visadust ja julgust. Sel kolmapäeval tunnustame neid Eesti inimesi, kollektiive ja organisatsioone, kes on vankumatult seisnud võrdsema Eesti eest.”
ÜRO inimõiguste päeva hüüdlause 2024 – “Meie õigused, meie tulevik, nüüd ja kohe” – rõhutab solidaarsust ja kutsub üles tegutsema. Inimõiguste päeval toimuval rassismiteemalisel konverentsil “Mis värvi on võrdsus?” tuletab inimõiguste keskuse ekspert Kelly Grossthal meelde, et sõnavabadus lõpeb seal, kus algab vaenukõne. Maailmas, kus inimõigused ei ole kaugeltki mitte kõigi inimeste jaoks iseenesestmõistetavad või kättesaadavad, lasub vastutus nende eest seista neil, kes seda teha saavad. Head inimõiguste päeva ja nädalat meile kõigile!
Anneta inimõiguste heaks!
Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!
Annetan