5. detsembril annab inimõiguste keskuse kutsel Eestis loengu Hispaania kliiniline psühholoog Arun Mansukhani, kelle töö fookuses on muuhulgas ka vaenukõne põhjused ja levik. Mansukhani ettekandele vaenu ja sallimatuse psühholoogilistest juurpõhjustest järgneb arutelu, mida modereerib vandeadvokaat Steven-Hristo Evestus.
Kes meist poleks tähele pannud, et poliitilised ja ühiskondlikud debatid on tihti väga polariseerivad? Pahad on justkui üleni pahad ja head üksnes head. Miks kipume nägema endast väga erinevaid gruppe ja inimesi mustvalgetes toonides? Viha on ilmas ja õelust ka, aga kust pärinevad meie hoiakud ja tunded, mis panevad inimesi nägema skaalal “meie” versus “nemad”? Ning miks on see teema oluline inimõiguste, vaenukõne ja kasvõi kohtumõistmise kontekstis?
Seminaril aitab teemat mõtestada Hispaania kliiniline psühholoog Arun Mansukhani, tutvustades dihhotoomse ehk mustvalge mõtlemise olemust, mille tulemusel jagame inimesi gruppidesse. Tihti tähendab see nende gruppide eelistamist, millesse ise kuulutakse. Emotsioonid ja eelarvamused on inimlikud, kuid neist tasub olla teadlik ja nendega arvestada, sest need mõjutavad otsustusprotsesse õigussüsteemist ajakirjanduseni. Halval juhul võib see viia vaenukõne ja -kuritegudeni, seda eriti poliitiliselt laetud situatsioonides ja ühiskondliku polariseerituse korral. Mansukhani pakub välja ka lahendusi, kuidas nii isiklikul kui ka riiklikul tasandil gruppidevahelist mõistmist suurendada.
Mansukhani juhib Malagas psühholoogiakeskust Nuestro Centro de Regulación Emocional, mis keskendub emotsioonide reguleerimisele. Oma igapäevatöös kliinilise psühholoogina on ta spetsialiseerunud traumadele ja kiindumussuhtele. Ta on andnud magistriõppe loenguid ja koolitusi vaimse tervise spetsialistidele paljudes riikides, nt Hispaanias, Portugalis, Prantsusmaal, Saksamaal, Hollandis, Inglismaal, Iirimaal, Šotimaal, Venemaal, Indias, Tšiilis, Mehhikos, Peruus ja Ameerika Ühendriikides. Lisaks on ta töötanud esindaja ja nõustajana mitmes riiklikus ja rahvusvahelises organisatsioonis ning on hetkel Euroopa Kodanike Nõukogu vaenukõne vastase nõuandepaneeli (European Citizens’ Panel on Anti-Hatred) liige.
Vaata Arun Mansukhani TED-kõnet (hispaania keeles, ingliskeelse tõlkega)
Ürituse päevakava ja registreerumine
Seminari toimumist toetab Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Anneta inimõiguste heaks!
Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!
Annetan