Anni Säär osales inimkaubanduse vastase platvormi koosviibimisel

7. ja 8. mail toimus Brüsselis kolmas EL-i kodanikuühiskonna platvorm inimkaubanduse vastu (EU Civil Society Platform against Trafficking in Human Beings). Platvormi vedas ja päevad võttis kokku Euroopa Komisjoni inimkaubanduse vastase võitluse koordinaator Myria Vassiliadou (EU Anti Trafficking Coordinator, European Commission). Esimesel päeval toimus ühine koosolek vabaühenduste esindajate ning riiklike raportööride vahel, kus osad riigid esitasid lühikese ettekande nende koostööst kodanikuühiskonnaga ning sellest, mis on neile tähtis või mida nad on inimkaubanduse vastu võitlemiseks teinud. Teisel päeval said osalejad valida kolme töötoa vahel – inimkaubandusohvrite tuvastamine (identification), inimkaubandusohvrite kaitsmine ja assisteerimine (assistance and protection) ning nõudlus (demand). Päeva lõpus tehti ettekanne töötoa tulemustest ja järeldustest.

Tuvastamise töötoas leiti, et inimkaubandusohvrite tuvastamisel peaksid ametiasutused tegema rohkem koostööd vabaühendustega ning Komisjonile esitatav raport peaks olema ühtse koostöö tulemus. Välja toodi, et tuvastamisel mängib rolli üldine meelestatus (genuine mindset), suhtumine ning poliitiline tahe. Poliitilise tahte puudumine väljendub näiteks selles, et politseile ei anta piisavalt vajalikke ressursse.

Assisteerimise ja kaitse töötoas toodi probleemkohana välja ligipääs assisteerimisele (abile). Rõhutati, et oleks äärmiselt oluline tagada ohvritele ligipääs õigustele, mis peaksid neil tagatud olema. Samuti märgiti, et oluline on see, et ohvritel oleks kriminaalmenetluses olemas esindaja, et vältida lisatraumasid. Samuti peaksid olema tagatud laste parimad huvid.

Tuvastamise töötoa tulemusena leiti, et tuleks uurida trende Euroopas. Läti organisatsioon “Marta” tõi välja, et alates sellest ajast kui Läti võttis vastu seaduse, millest lähtudes on fiktiivabielud üks inimkaubanduse vorme ning seetõttu ka kriminaalkorras karistatav, on langenud Läti naistega sõlmitud fiktiivabielude arv. Samas tõi organisatsioon välja, et see on viinud Eesti naiste “nõutavuse” kasvuni.

Inimkaubanduse vastu võtlemine on äärmiselt oluline. Nii nõudlus kui ohvrid liiguvad ka liikmesriikide siseselt. Tihtipeale ei pruugi inimkaubanduse ohvrid resideeruda ühes liikmesriigis, vaid ringlevad jälgede hajutamiseks erinevate liikmesriikide vahel. On äärmiselt oluline, et riigis ning ühiskonnas oleks mitmel tasandil kindel arusaam, et inimkaubandus on tänapäeva orjus ning see ei ole mitte mingil juhul tolereeritav!

Anni Säär

Anneta inimõiguste heaks!

Halvad asjad juhtuvad seetõttu, et head inimesed on liiga passiivsed. Kui ka Sind on häirinud sallimatus ja inimõigustele vastandumine, siis tegutse!

Annetan
#vordne-kohtlemine
Ostukorv