Mitmekesisuse päev

Millal ja miks?

2021. aasta mitmekesisuse päev toimub 12. mail osana Euroopa mitmekesisuse kuust ja päeva tunnuslauseks on “Mitmekesisus ühendab”. Tähista koos meiega!

Igakevadise mitmekesisuse päeva eesmärk on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Kõigil on võimalik lüüa päeva väärtuste tutvustamises kaasa ja korraldada sel päeval oma organisatsioonis mõni huvitav ettevõtmine!

Avalikkusele

Mitmekesisuse päeva raames teevad eripakkumisi paljud söögikohad üle Eesti. Tutvustame põnevaid ja erilisi kohti, kus mitmekesine on nii menüü, interjöör kui inimesed ise. Täpsemat infot pakkumiste kohta saab päeva lähenedes siitsamalt lehelt.

Korralda midagi sisukat ja vahvat enda organisatsioonis

Mitmekesisuse päev toimub Eestis igal kevadel. Tähistamist veab eest mitmekesisuse kokkuleppe võrgustik, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid. Tööandjad kannavad olulist rolli võrdse kohtlemise põhimõtete eest seismisel, viies neid väärtusi kandvad sõnumid oma töötajate, klientide ja koostööpartneriteni. Mitmekesisusega haakuvaid tegevusi on oodatud läbi viima ka noortekeskused, teatrid, koolid, kinod, ülikoolid, klubid ja sõpruskonnadki!

Varasematel aastatel on kinod korraldanud mitmekesisuse teemaga haakuvaid eriseansse, Tallinna Kaubamaja Grupis on päeva hinnatud nii sõnas, kui lisatud näiteks kõigile ostutšekkidele mitmekesisuse päeva puhul tervitus, Advokaadibüroo LMP pakkunud tasuta õigusabi tööalase diskrimineerimise ohvritele, Manpower külastanud terve kollektiiviga meie lilleinstallatsiooni ning kajastanud päeva väärtusi oma blogis, Töötukassas aga on maitstud rahvusroogasid, proovitud ratastoolis toimetulekut või saada tükikest aimu pimeda inimese maailmast – loe nende tegemiste kohta siit.

Näiteks 2017. aastal tähistas mitmekesisuse päeva ligi 40 asutust, ettevõttet ja organisatsiooni, kelle ettevõtmisel pöörati päevale töötajate, klientide, õpilaste, seltsiliikmete tähelepanu umbes 80 erinevas kohas üle Eesti. 2018. aastal aga tähistati päeva juba ligi 100s erinevas asukohas ja osa võttis 30 erinevat toidukohta. 2019. aastal pakuti eripakkumisi ligi 50s erinevas söögikohas üle Eesti. Vaata, mis toimus 2017., 2018. ja 2019. aastal.

Aga mida korraldada?

Oleme koostanud tööriistakasti ideede ja ettepanekutega, mida mitmekesisuse päeva puhul korraldada oma töötajatele, koostööparteritele ja avalikkusele. Materjal on eelkõige mõeldud inspiratsiooniks, teha võib loomulikult palju muudki!

Mõned näited tegevustest:  sõnavõtud, arutelud, seminarid, töötoad mitmekesisuse teemal. Fotokonkurss töötajatele-õpilastele-partneritele mitmekesisuse teemal, temaatiline viktoriin või filmivaatamine. Ühine erinevate rahvustoitude valmistamine või tavapärasest mitmekesisem valik töökoha kohvikus. Mitmekesisuse-teemalise infohommiku või seminari korraldamine koostööpartneritele. Koolitus võrdse kohtlemise, mitmekesisuse, inimõiguste teemal. Eelmistel aastatel on kutsutud näiteks ettevõttesse pimemassööre, Ladina-Ameerika tantsude õpetajaid, õpitud valmistama korea toitu, tutvutud pagulaste eluga Eestis, mängitud pimelauatennist ning üks organisatsioon kutsus ühislõunale oma büroohoones asuvad teised rentnikud, et koos mitmekesisuse teemat arutada. Kutsuge ka julgelt külla esinejaid ja valdkonna eksperte – nõu võid alati küsida meilt!

Päeva logod ja muu graafika

 

Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on Dropboxi keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor) ning päised Facebookis kasutamiseks.

Ava Dropboxi kaust

Samuti on kaustas plakatite failid eesti, vene ja inglise keeles. Neid saate tellida meilt trükitud kujul või ise välja printida. Samuti on võimalik ise tellida meeneid mitmekesisuse päeva kujundusega – näited on samuti kaustas olemas.

Juhul, kui teil on päeva graafika kohta küsimusi või teil on erisoove, kirjutage palun: liina.rajaveer@humanrights.ee

Inimesed