Mitmekesisuse päev

Mitmekesisuse päev toimub Eestis iga aasta maikuu teisel kolmapäeval osana Euroopa mitmekesisuse kuust. Päeva eesmärgiks on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Tähistamist veab eest mitmekesisuse kokkuleppe võrgustik, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid. Tööandjad kannavad olulist rolli võrdse kohtlemise põhimõtete eest seismisel, viies neid väärtusi kandvad sõnumid oma töötajate, klientide ja koostööpartneriteni. Mitmekesisusega haakuvaid tegevusi on oodatud läbi viima ka noortekeskused, teatrid, koolid, kinod, ülikoolid, klubid ja sõpruskonnadki!

Varasematel aastatel on kinod korraldanud mitmekesisuse teemaga haakuvaid eriseansse, Tallinna Kaubamaja Grupis on päeva hinnatud nii sõnas, kui lisatud näiteks kõigile ostutšekkidele mitmekesisuse päeva puhul tervitus, Advokaadibüroo LMP pakkunud tasuta õigusabi tööalase diskrimineerimise ohvritele, Manpower külastanud terve kollektiiviga meie lilleinstallatsiooni ning kajastanud päeva väärtusi oma blogis, Töötukassas aga on maitstud rahvusroogasid, proovitud ratastoolis toimetulekut või saada tükikest aimu pimeda inimese maailmast – loe nende tegemiste kohta siit.

Näiteks 2017. aastal tähistas mitmekesisuse päeva ligi 40 asutust, ettevõttet ja organisatsiooni, kelle ettevõtmisel pöörati päevale töötajate, klientide, õpilaste, seltsiliikmete tähelepanu umbes 80 erinevas kohas üle Eesti. 2018. aastal aga tähistati päeva juba ligi 100 erinevas asukohas ja osa võttis 30 erinevat toidukohta. 2019. aastal pakuti eripakkumisi ligi 50 erinevas söögikohas üle Eesti. Vaata, mis toimus 2017., 2018., 2019. ja 2021. aastal.

Aga mida korraldada?

Oleme koostanud tööriistakasti ideede ja ettepanekutega, mida mitmekesisuse päeva puhul ette võtta koos oma töötajatega, koostööpartneritega ja või avaliku üritusena. Materjal on eelkõige mõeldud inspiratsiooniks, teha võib loomulikult palju muudki! Igal aastal toimuvad enne mitmekesisuse päeva ka inspiratsiooniseminarid, kus saab kuulda mitmekesisuse kokkuleppe liikmete kogemusi.

Mõned näited tegevustest: sõnavõtud, arutelud, seminarid, töötoad mitmekesisuse teemal. Fotokonkurss töötajatele-õpilastele-partneritele mitmekesisuse teemal, temaatiline viktoriin või filmivaatamine. Ühine erinevate rahvustoitude valmistamine või tavapärasest mitmekesisem valik töökoha kohvikus. Mitmekesisuse-teemalise infohommiku või seminari korraldamine koostööpartneritele. Koolitus võrdse kohtlemise, mitmekesisuse, inimõiguste teemal. Eelmistel aastatel on kutsutud näiteks ettevõttesse pimemassööre, Ladina-Ameerika tantsude õpetajaid, õpitud valmistama korea toitu, tutvutud pagulaste eluga Eestis, mängitud pimelauatennist ning üks organisatsioon kutsus ühislõunale oma büroohoones asuvad teised rentnikud, et koos mitmekesisuse teemat arutada. Kutsuge ka julgelt külla esinejaid ja valdkonna eksperte – nõu võid alati küsida meilt!

Päeva visuaalid

Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on MyCloud keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor) ning päised Facebookis kasutamiseks. Samuti on kaustas plakatite failid eesti, vene ja inglise keeles. Neid saate tellida meilt trükitud kujul või ise välja printida. Juhul, kui teil on päeva graafika kohta küsimusi või teil on erisoove, kirjutage palun: liina.rajaveer@humanrights.ee

Ava MyCloudi kaust

Inimesed

Ostukorv
  • Ostukorv on tühi.