Mitmekesisuse päev

Mitmekesisuse päev toimub Eestis iga aasta maikuu teisel kolmapäeval osana Euroopa mitmekesisuse kuust. Päeva ja kuu eesmärgiks on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Tähistamist veab eest Eesti Inimõiguste Keskus koos mitmekesisuse kokkuleppe võrgustikuga, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama on oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid.

2023. aastal tähistame mitmekesisuse päeva 10. mail, kuid kogu kuu vältel saab osa näitusest, mille fookuses on inimesed kogu nende mitmekülgsuses.

Mitmekesisusest kõneldes kipub esimesena pähe tulema mõte erinevustest – sellest, kui erinevad inimesed on. Sel aastal otsustasime pöörata mitmekesisuse kuu fookuse ümber – leiame sarnasusi! Sest neid on ka väga erinevatel inimestel. Sarnane kogemus loob ühisosa või silla, mille kaudu üksteiseni jõuda. Kuna usume, et sildu aitavad luua lood, empaatia ja inimlikud kogemused, siis kogusime tänavu lugusid erinev olemisest, kuulumisest, üksi jäämisest, kõrvalejäetusest. Kui sul on lugu, mida raatsid teistega jagada, siis palun tee seda siin (link). Inglise keeles saab oma lugu jagada siin. Kogutud lugusid näitame maikuu jooksul avalikus ruumis, meedias ja sotsiaalmeedias.

Lugusid kannavad endaga ka raamatud ja sestap panime kokku väikese nimekirja raamatutest (link), mis inspireerivad mitmekesisuse teemal mõtlema.

2023. aasta Euroopa mitmekesisuse kuu juhtlause on “Sildu luues”.

Igal aastal tähistab mitmekesisuse päeva ja kuud mitukümmend organisatsiooni üle Eesti ja Euroopas kokku tuhanded tööandjad. Vaata ka, mis toimus mitmekesisuse päeva raames Eestis 2017., 2018., 2019., 2021. ja 2022. aastal.

Aga mida korraldada?

  • Teemad, mida võiks käsitleda: töötajate heaolu ja tööõnn, vaimne tervis, mõtteviiside mitmekesisus, sooline võrdsus, erivajadused ja puuetega inimesed töökeskkonnas ja ühiskonnas, paindlik töö, vanuseline mitmekesisus ja eri põlvkonnad, vähemusrahvused Eestis, erinevad kultuuriruumid, pagulaste kogemused, LGBT+ inimesed töökeskkonnas, võrdne kohtlemine/diskrimineerimine, mikroagressioonid, eelarvamused jpm
  • sõnavõtud, arutelud, seminarid, töötoad mitmekesisuse teemal
  • fotokonkurss töötajatele-õpilastele-partneritele mitmekesisuse teemal, temaatiline viktoriin või filmivaatamine
  • ühine erinevate rahvustoitude valmistamine või tavapärasest mitmekesisem valik töökoha kohvikus
  • mitmekesisuse-teemalise infohommiku või seminari korraldamine koostööpartneritele
  • koolitus võrdse kohtlemise, mitmekesisuse, inimõiguste teemal
  • positiivsed sõnumid seinal – miks mitmekesisus tore, miks hea siin töötada
  • eelmistel aastatel on kutsutud näiteks ettevõttesse pimemassööre, Ladina-Ameerika tantsude õpetajaid, õpitud valmistama korea toitu, tutvutud pagulaste eluga Eestis, mängitud pimelauatennist
  • üks organisatsioon kutsus ühislõunale oma büroohoones asuvad teised rentnikud, et koos mitmekesisuse teemat arutada
  • kutsuge julgelt külla esinejaid ja valdkonna eksperte – nõu võid alati küsida meilt: võta ühendust Heleniga, helen.talalaev@humanrights.ee.

Häid nõuandeid nii teemade kui tegevuste kohta leiad ka juhendist Euroopa mitmekesisuse tähistamiseks.

Väärt põhimõtted sündmuste korraldamisel mitmekesisuse kuul:

  • Otsi võimalusi dialoogi loomiseks ja ühisosa leidmiseks, teise inimese vaatenurga kogemiseks ja mõistmiseks.
  • Kaasa ideede ja tegevuste loomise protsessi algusest peale võimalikult palju inimesi oma organisatsioonis, nii on päevast osavõtjate hulk kindlasti suurem.
  • Mõtle läbi, kuidas see, mida korraldad, paneks inimesi omavahel rääkima, üksteist tundma õppima ja tunnustama.
  • Veendu, et lood turvalise ruumi, kus osalejad on hoitud ja austatud.
  • Veendu, et su tegevus oleks ligipääsetav kõigile. Ja et saaksid kaasa lüüa ka need, kes kodukontoris/kaugtööl/kaugel või töötavad vahetustega.
  • Mõtle hoolega läbi, kuidas oma organisatsiooni sees ja väljapoolgi mitmekesisuse kuu tähistamisest räägid.

Kui juba tead, kuidas tähistad, pane oma tegevus siia kirja, et saaksime sõna edasi levitada ja oleksime kursis, millistes Eesti eri nurkades mitmekesisuse teemadel kaasa mõeldakse.

Euroopa kaardile jõutmiseks pane oma ettevõtmine kirja Euroopa mitmekesisuse kuu lehel – nii moodustub maikuus üks eriti mitmekesine Euroopa kaart!

Tööriistad

Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on kättesaadavad Google Drive keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo, plakatid, mitmekesisuse bingo ning muud sotsiaalmeedia kujundused kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor).

Ava Google Drive kaust

Inimesed

Ostukorv