Mitmekesisuse päev

Mitmekesisuse päev toimub Eestis iga aasta maikuu teisel kolmapäeval osana Euroopa mitmekesisuse kuust. Päeva ja kuu eesmärgiks on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Tähistamist veab eest Eesti Inimõiguste Keskus koos mitmekesisuse kokkuleppe võrgustikuga, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid. Tööandjad kannavad olulist rolli võrdse kohtlemise põhimõtete eest seismisel, viies neid väärtusi kandvad sõnumid oma töötajate, klientide ja koostööpartneriteni. Mitmekesisusega haakuvaid tegevusi on oodatud läbi viima ka noortekeskused, teatrid, koolid, kinod, ülikoolid, klubid ja sõpruskonnadki!

2023. aastal tähistame mitmekesisuse päeva 10. mail.

2022. aasta Euroopa mitmekesisuse kuu juhtlause oli “Sildu luues” ning Eestis oli mitmekesisuse kuu tähtsündmuseks mitmekesisuse päev 11. mail.

Igal aastal tähistab mitmekesisuse päeva ja kuud mitukümmend organisatsiooni üle Eesti ja Euroopas kokku tuhanded tööandjad. Vaata ka, mis toimus mitmekesisuse päeva raames Eestis 2017., 2018., 2019. ja 2021. aastal.

Aga mida korraldada?

Oleme koostanud tööriistakasti ideede ja ettepanekutega, mida mitmekesisuse päeva puhul ette võtta koos oma töötajatega, koostööpartneritega ja või avaliku üritusena. Materjal on eelkõige mõeldud inspiratsiooniks, teha võib loomulikult palju muudki! Igal aastal toimuvad enne mitmekesisuse päeva ka inspiratsiooniseminarid, kus saab kuulda mitmekesisuse kokkuleppe liikmete kogemusi.

Ideid leiab ka Euroopa Komisjoni kokku pandud juhistest, mis on saadaval kõigis Euroopa Liidu ametlikes keeltes Euroopa mitmekesisuse kuu kodulehelt.

Kui juba tead, kuidas tähistad, pane oma ettevõtmine kirja Euroopa mitmekesisuse kuu lehel – nii moodustub maikuus üks eriti mitmekesine Euroopa kaart!

Mõned näited tegevustest inpiratsiooniks: sõnavõtud, arutelud, seminarid, töötoad mitmekesisuse teemal. Fotokonkurss töötajatele-õpilastele-partneritele mitmekesisuse teemal, temaatiline viktoriin või filmivaatamine. Ühine erinevate rahvustoitude valmistamine või tavapärasest mitmekesisem valik töökoha kohvikus. Mitmekesisuse-teemalise infohommiku või seminari korraldamine koostööpartneritele. Koolitus võrdse kohtlemise, mitmekesisuse, inimõiguste teemal. Eelmistel aastatel on kutsutud näiteks ettevõttesse pimemassööre, Ladina-Ameerika tantsude õpetajaid, õpitud valmistama korea toitu, tutvutud pagulaste eluga Eestis, mängitud pimelauatennist ning üks organisatsioon kutsus ühislõunale oma büroohoones asuvad teised rentnikud, et koos mitmekesisuse teemat arutada. Kutsuge ka julgelt külla esinejaid ja valdkonna eksperte – nõu võid alati küsida meilt!

Päeva visuaalid

Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on MyCloud keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor).

Ava MyCloudi kaust

Inimesed

Üritused 2022

Nii mõneski Eesti organisatsioonis tähistatakse mitmekesisuse kuud ja päeva juba mitmendat korda. Korraldatakse loenguid, arutelusid, töötubasid, mänge, viktoriine ja ekskursioone. Siit leiab põnevaid ja harivaid näited tegevuste kohta, mida läbi viia enda ettevõttes, organisatsioonis või ka sõprade ringis!

 

Avalikud üritused

Euroopa mitmekesisuse kuu avaüritus toimus üle videosilla 29. aprillil.

 

Eesti Inimõiguste Keskus

Inimõiguste keskus avas teisipäeval 3. mail kl 18 koostöös MTÜ Eesti Tänavafotograafia ja Telliskivi Loomelinnakuga Kolme puu galeriis fotonäituse. Mai kolmel järgneval kolmapäeval toimusid tuurid erinevate giididega, et külastajatel oleks võimalus mõtestada fotosid põnevatest vaatenurkadest.

Mitmekesisuse päeval, 11. mail, viisime läbi paneeldiskussiooni Telia, SEB Panga, Prisma ja Microsoft Estoniaga, otseülekanne toimub Postimees.ee portaalis.

 

Üritused organisatsioonides

Breakwater Technology OÜ

Breakwater Technology OÜ seab mitmekesisuse päeva raames kontori ühisalasse suure tahvli küsimusega “What is Diversity?”. Töötajad saavad tahvlile lisada mõtteid, mida see nende jaoks tähendab ning seeläbi anda ideid, kuidas teemat paremini käsitleda. Lisaks saab soovituste karpi panna mõtteid, kuidas juhtkond saaks mitmekesisust ja kaasatust suurendada. Sotsiaalmeedias jagatakse oma ettevõttest mitmekesisuse fakte: kui palju on ettevõttes mehi/naisi; mitu erinevat rahvust on esindatud jpm.

Nordea Bank Abp Eesti filiaal

Mitmekesisuse kuud tähistab nii Nordea Grupp kui ka Nordea Eesti. Grupi tasandil viiakse läbi paneeldiskussioone, kohalikul tasandil üritusi kus töötajad saavad füüsiliselt kokku tulla: nt. lõbus ekskursioon vanalinnas (peamine sihtrühm on välismaalt Eestisse tulnud töötajad); “About us” ühine näituse külastus; kontori köökides “conversation cards” vestluse alustamiseks lõunapauside ajal; EIK poolt koostatud mitmekesisuse-teemaline viktoriin.

TechIuris OÜ

TechIuris OÜ igakuine ”Monthly team social” üritus on seekord mitmekesisuse kuu temaatikaga. Kuu vältel toimub näiteks lauamängu päev ja pannakse kokku Youtube’i playlist, pidades silmas erinevatest rahvustest kolleege ja tutvustades nende muusikat ning traditsioonilisi laule. Kuu lõpus pannakse kokku väike brošüür, et kinnistada kolleegide teadmisi mitmekesisusest ja kaasatusest.

Stell Eesti AS

Stell Eesti AS teeb oma sisekommunikatsiooni lehel terve kuu kestva fotokonkursi “Märka mitmekesisust enda ümber!”. Sooviks on seekord oma ettevõtte siseselt märgata vanust, tähele panna erineva vanuse ja staažiga töötajaid ning omavahel kogemusi vahetada. Ettevõttesse kutsutakse külaline mitmekesisuse teemal loengut andma.

Kaubamaja AS

Kaubamaja viib läbi Udmurdi kultuuri infotunni ja töötoa, kus meisterdatakse Udmurdi kaelakeed. India kultuuri ja traditsioone tutvustatakse läbi maitserännakute. Meeskondade vahele viiakse läbi mäng „Minu pilt, Sinu silt“. Lisaks toimub mitmekesisuse programmist ja märgisest kõnelev infotund.

DPD Eesti AS

Mitmekesisusele pööratakse nädala jooksul tähelepanu sisekommunikatsiooni platvormil postitusi tehes, tuuakse esile erinevate kolleegide eripärasid lõbusas võtmes.

JK Tallinna Kalev

Mitmekesisuse päeva puhul pakub JK Tallinna Kalev kõikidele klubiliikmetele oma välismaalastest mängijate koduriikidele iseloomulike toite ja kaunistab hoone mitmekesisuse sõnumit edastavate plakatitega.

Tieto Estonia AS

Mitmekesisuse nädala raames jagatakse oma töötajatega infot mitmekesisusest üldiselt, ning ka eraldi erinevatest kolleegidest, näiteks intervjueeriti noorimat (21) ja vanimat töötajat (61). Pannakse kokku mitmekesisuse teemaline viktoriin.

SOL Baltics OÜ

SOL Baltics OÜ korraldab mitmekesisuse teemalise loengu kõikidele töötajatele (ka Lätis, Leedus). Sisekommunikatsioonis on eraldi avatud mitmekesisuse teemaline kanal, kus muuhulgas jagatakse temaatilist viktoriini. Aktiivsemad osalejad võidavad kingitusi.

Ecartic Industries

Tähelepanu pööratakse seekord erisustele, mis välja ei paista ja korraldatakse vaimse tervise teemaline seminar ning lisaks viktoriinid ja vestlusringid.

Vanalinna Ehitus OÜ

Sarnaselt tähistatakse ka Vanalinna Ehitus OÜs, kus viiakse läbi ühine hommikupoolik veebiseminariga, teemaks empaatia.

Tartu Ülikool

Viiakse läbi Jaapani kultuuriõhtu, viktoriin ning lühiloengud kultuurierinevuste, stereotüüpide ning eri põlvkondade teemal. Lisaks tuletatakse ülikooliperele meelde, et kõik huvilised saavad vaadata meie viimast vaimse tervise konverentsi, alateemaga „Võrdsusest ja õiglusest“.

Estanc AS

Terve nädala jooksul on mitmepalgelisi üritusi. Näiteks “Lapsed tööle kaasa” päev; vaimse tervise erivajadusi tutvustav veebiseminar; rahvustoitude fotokonkurss; mitmekesisuse viktoriin; temaatiline videoklipp tegevjuhi poolt ja isegi kontoritooli ralli!

Enics Eesti AS

Maikuus on au sees toidud paikadest, kus asuvad Enicsi teised tehased (Slovakkia, Aasia, Soome ja Rootsi). Õpitakse uusi retsepte ja muudetakse ka restorani menüüd. Korraldatakse fotonäitus “Minu reis mitmekesises maailmas”. Pannakse kokku ristsõna ja interaktiivne mäng, mis toob välja ettevõtte inimeste erinevused.

Swedbank As

Mitmekesisuse päeval jagatakse inimõiguste keskuse poolt kokku pandud viktoriini ja korraldatakse fotokonkurss “Mida mitmekesisus minu jaoks tähendab” – kuhu töötajad saavad saata pilte kas reisidelt või igapäevaelust asjadest ja olukordadest, mis nende jaoks selle teemaga seonduvad.

DHL Logistics Estonia OÜ

Kollektiivi kutsutakse üles saatma fotosid “Mitmekesisus rikastab” teemalisele näitusele, kus valitakse ka kõikide lemmik.

ADM Interactive OÜ

Mitmekesisuse nädala esimesel poolel keskendutakse iga päev erinevale teemale, nädala keskel tähistatakse mitmekesise lõunaga. Nädalajagu tegevusi kulmineerub reedel, mis on täis töötubasid ja õhtuse “Diverse ADM Party” jaoks on kokku pandud kuldvillak. Õpitakse läbi erinevate mängude tundma enda kollektiivi erinevaid kultuure, rahvuseid ja keeli ning veedetakse lõbusat aega üksteise seltsis.

YFU Eesti

Rahvusvahelisi haridusprogramme läbiviiv YFU Eesti kuulutab mitmekesisuse päeval välja fotokonkursi, milles osalejatel on võimalus võita auhindu.

Hispaania klubi ja keeltekool La Tarara

Keeltekool arutleb keeletundides sellest, kuidas Hispaania ühiskonnas mitmekesisuse teemale tähelepanu pööratakse. Räägitakse erinevustest ja sarnasustest ning õpitakse kahe riigi kogemustest.

Sotsiaalministeerium

Ministeeriumis tähistatakse mitmekesisust terve kuu vältel, alustades Ukraina toidukultuuri tutvustamisega ja lõpetades teraapiakoertega kohtumisega. Lisaks toimub filmi “Äge” ühisvaatamine ja arutelu ekspertidega. Veebiviktoriin ja mõttetalgud ning erivajadustega inimeste võimalusi tutvustava kogemusraja kasutamine.

Manpower OÜ

Manpower korraldab oma kollektiivile mitmekesisuse teemalise töötoa külalisesinejaga, kajastab mitmekesisuse teemat spetsiaalses e-kirjas, mille osa on ka viktoriin. Ning mitmekesisuse päeval pakub kontoris erikujulisi ja -maitselisi muffineid.

 

Ostukorv