Mitmekesisuse päev

Millal ja miks?

2019. aasta mitmekesisuse päev toimus 17. aprillil. Mitmekesisuse päeva eesmärk on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii ettevõtetes ja organisatsioonides kui ühiskonnas laiemalt. Kõigil tööandjatel, organisatsioonidel ja eraisikutel on võimalik lüüa päeva väärtuste tutvustamises kaasa ja korraldada sel päeval oma ettevõttes või organisatsioonis mõni huvitav üritus!

Avalikkusele

2019. aasta mitmekesisuse päev jätkas toidumaailma mitmekesisuse lainel. Tutvustasime põnevaid ja erilisi toidukohti, kus mitmekesine on nii menüü, interjöör kui inimesed ise.

Korralda midagi sisukat ja vahvat enda organisatsioonis

Mitmekesisuse päev toimub Eestis igal kevadel. Päeva tähistamises on kaasa lööma ja üritusi korraldama oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid. Tööandjad kannavad olulist rolli võrdse kohtlemise põhimõtete eest seismisel, viies neid väärtusi kandvad sõnumid oma töötajate, klientide ja koostööpartneriteni. Seega loodame korraldajatena, et paljud tublid tööandjad panevad päeva õnnestumisele oma õla alla. Mitmekesisusega haakuvaid tegevusi on oodatud läbi viima ka noortekeskused, teatrid, koolid, kinod, ülikoolid, klubid ja sõpruskonnadki!

Varasematel aastatel on kinod korraldanud mitmekesisuse teemaga haakuvaid eriseansse, Tallinna Kaubamaja Grupis on päeva hinnatud nii sõnas, kui lisatud näiteks kõigile ostutšekkidele mitmekesisuse päeva puhul tervitus, Advokaadibüroo LMP pakkunud tasuta õigusabi tööalase diskrimineerimise ohvritele, Manpower külastanud terve kollektiiviga meie lilleinstallatsiooni ning kajastanud päeva väärtusi oma blogis, Töötukassas aga on maitstud rahvusroogasid, proovitud ratastoolis toimetulekut või saada tükikest aimu pimeda inimese maailmast – loe nende tegemiste kohta siit.

Näiteks 2017. aastal tähistas mitmekesisuse päeva ligi 40 asutust, ettevõttet ja organisatsiooni, kelle ettevõtmisel pöörati päevale töötajate, klientide, õpilaste, seltsiliikmete tähelepanu umbes 80 erinevas kohas üle Eesti. 2018. aastal aga tähistati päeva juba ligi 100s erinevas asukohas ja osa võttis 30 erinevat toidukohta. Vaata 2017. aasta  ja 2018. aasta tegevusi lähemalt.

Aga mida korraldada?

Oleme koostanud tööriistakasti ideede ja ettepanekutega, mida mitmekesisuse päeva puhul korraldada oma töötajatele, koostööparteritele ja avalikkusele. Materjal on eelkõige mõeldud inspiratsiooniks, teha võib loomulikult palju muudki!

Mõned näited tegevustest:  sõnavõtud, arutelud, seminarid, töötoad mitmekesisuse teemal. Fotokonkurss töötajatele-õpilastele-partneritele mitmekesisuse teemal, temaatiline viktoriin või filmivaatamine. Ühine erinevate rahvustoitude valmistamine või tavapärasest mitmekesisem valik töökoha kohvikus. Mitmekesisuse-teemalise infohommiku või seminari korraldamine koostööpartneritele. Koolitus võrdse kohtlemise, mitmekesisuse, inimõiguste teemal. Eelmistel aastatel on kutsutud näiteks ettevõttesse pimemassööre, Ladina-Ameerika tantsude õpetajaid, õpitud valmistama korea toitu, tutvutud pagulaste eluga Eestis, mängitud pimelauatennist ning üks organisatsioon kutsus ühislõunale oma büroohoones asuvad teised rentnikud, et koos mitmekesisuse teemat arutada. Kutsuge ka julgelt esinejaid ja valdkonna eksperte – nõu võid alati küsida meilt!

Soovitused mitmekesisuse päeva korraldamiseks

Mitmekesisuse päeva eesmärk ja kootööpartneri roll

17. aprillil 2019 toimub Eesti Inimõiguste Keskuse ja mitmekesisuse kokkuleppe võrgustikuga liitunud ettevõtete ja organisatsioonide koostöös üle-Eestiline mitmekesisuse päev. Eelmistel aastatel on osalejaid olnud üle 100 ning temaatilisi üritusi toimunud igas maakonnas.
Mitmekesisuse päevaga pöörame tähelepanu mitmekesisuse väärtustele ja iga inimese tähtsusele ning erakordsusele organisatsioonis ja ühiskonnas laiemalt.

Korralduslik informatsioon

Loodame, et leiate siit inspiratsiooni julgeteks ja loovateks edasiarendusteks, mis just teie organisatsiooniga kõige paremini sobivad ja töötajaid enim kõnetavad. Soovitame ideede ja tegevuste loomise protsessi kaasata algusest peale võimalikult palju ka töötajaid endid, nii on päevast osavõtjate hulk kindlasti suurem.

Tegevuste planeerimisel võiksite fookuse sättida mitmekesisuse päevale, 17. aprillile. Samas ei pea tegevused koonduma ainult sellele päevale – mitmekesisuse teemadele võib tähelepanu pöörata ka nädala või terve kuu jooksul.

Mitmekesisuse päeva põhisõnumid

 • Mitmekesisus loob uusi võimalusi ja rohkem väärtust meie kõigi jaoks
 • Märkame ja väärtustame iga inimese tähtsust ja erakordsust
 • Mitmekesisus on meie igapäevaelu loomulik osa – nii täna kui tulevikus
 • Mitmekesisuse on võimalus – tugev organisatsioon oskab seda arengus hinnata

Mitmekesisuse päeva sõnumid töötajale

 • Mitmekesine kollektiiv on tugevam ja loovam
 • Mitmekesisus loob rohkem väärtust ja uusi võimalusi nii iga inimese kui kogu organisatsiooni arenguks.
 • Iga inimene on oluline
 • Me kõik tahame tunda end tööl turvaliselt ja hoitult. Sinul meeskonna liikmena on roll hooliva töökeskkonna loomisel
 • Sina saad olla mitmekesisuse sõnumi ja väärtuste kandja!

Näiteid võimalikest organisatsioonisisestest tegevustest

 • Sõnavõtud, arutelud ja teemahommikud mitmekesisuse teemal. Võimalus selgitada, miks ettevõte on liitunud mitmekesisuse kokkuleppega. Kui vajate abi majaväliste esinejate leidmisel, võtke julgelt ühendust: liina.rajaveer@humanrights.ee
 • Fotokonkurss töötajatele mitmekesisuse teemal. Näiteks maailma kultuuride mitmekesisust kajastavad reisifotod. Parimatest fotodest näitus kontori ruumides, sotsiaalmeedias või näiteks fotokollaaž tervitusega partneritele.
 • Infostendid või nõustamisboksid suuremates ettevõtetes, kust töötajad saavad mitmekesisuse päeval temaatilist infot.
 • Viktoriinid, mängud jm lõbusad ettevõtmised

 


Näiteid võimalikest organisatsioonisisestest tegevustest

 • Heade mõtete või soovide “sein”. Näiteks Mitmekesisuse päeva positiivsete hetkede jäädvustamine. Sein võib olla ka elektrooniline või füüsiline tahvel kontori seinal.
 • Erinevate (rahvus)toitude päev – näiteks mitmekesisuse päeval organisatsiooni kohvikus erilisem ja mitmekesisem toiduvalik.
 • Mitmekesisuse-teemalise infohommiku korraldamine koostööpartneritele (sh neile, kes ei ole mitmekesisuse kokkuleppega liitunud). Näiteks võimalus minna külla mõnele erivajadustega inimesi tööturule aitavale organisatsioonile.

Näiteid sisekommunikatsiooni kasutamisest

 • Mitmekesisuse päeval uudis siseinfokanalis ja/või e-kiri kõikidele ettevõtte töötajatele, et selgitada päeva tähtsust ja seda, et ettevõte on liitunud Mitmekesisuse kokkuleppega.
 • Mitmekesisuse päeva eelinfo uudis- või infokirjas (päeva eesmrgid, ettevõttesisesed ja –välised tegevused selle ajal.
 • Plakatid või muu infomaterjal organisatsiooni ruumides.
 • Rahvustoitude idee kasutamisel kohvikus: mitmekesisuse päeva ja erimenüü tutvustus.

Soovitused ja näited tegevusteks väljapoole

 • Klienditeenindajad soovivad klientidele head mitmekesisuse päeva ja jagavad temaatilist infot.
 • Mitmekesisuse päeva/kokkuleppe teemaline ühine e-kirja jalus kõikidele töötajatele.
 • Mitmekesisuse päeva teemalise sümboolika jagamine klientidele. Näiteks mitmekesisuse päeva sõnumiga ettevõtte helkur toodetega kaasa.
 • Mitmekesisuse päeva teemaline kommunikatsioon omakanalites. Võimalus ka ettevõtte pindadel temaatiliste sõnumite jagamine – näiteks poe reklaampindadel.
 • Erinevate kultuuride rahvusmuusika mängimine organisatsiooni avalike ruumides koos selgitusega, mis on mitmekesisuse päev ja miks organisatsioon on liitunud mitmekesisuse kokkuleppega
 • Mitmekesisuse päeva puhul tasuta teenuste ja koolituste pakkumine või töötubade korraldamine. Näiteks tasuta õigusabi diskrimineerimisega kokkupuutunutele.

Mitmekesisuse päeva eestvedajad: Eesti Inimõiguste Keskus ja mitmekesisuse kokkuleppega liitunud ettevõtted ja organisatsioonid. Mitmekesisuse kokkuleppega liitunud organisatsioonid kannavad olulist rolli võrdse kohtlemise edendamisel ühiskonnas.

Päeva logod ja muu graafika

 

Päeva logo võib julgelt kasutada oma kommunikatsioonis, materjalidel, trükistel, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites. Kõik visuaalsed materjalid on Dropboxi keskkonnas, klikkides siin. Seal on olemas mitmekesisuse päeva logo kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja erinevates formaatides (sh vektor) ning päised Facebookis kasutamiseks.

Ava Dropboxi kaust

Samuti on kaustas plakatite failid eesti, vene ja inglise keeles leiate. Neid saate tellida meilt trükitud kujul või ise välja printida. Samuti on võimalik ise tellida meeneid mitmekesisuse päeva kujundusega – näited on samuti kaustas olemas.

Juhul, kui teil on päeva graafika kohta küsimusi või teil on erisoove, kirjutage palun: liina.rajaveer@humanrights.ee