Paljud Eesti inimesed toetavad kooseluseaduse vastuvõtmist. Sellelt lehelt leiad valiku tsitaate meedias ilmunud intervjuudest ja artiklitest, milles toetajad selgitavad, miks nad kooseluseadust toetavad. Viimati uuendatud septembris 2014.

***

“[M]ul hea meel, et samasooliste kooselupaaride õigusi kindlustav seaduseelnõu on lõpuks teie laudadel. Selle debati toonist ja viisist peegeldab vastu Eesti poliitilise kultuuri hetkeseis. Just seda küsimust arutades seisame otsekui ristteel, kust edasi minnes otsustame, milliste riikide ja rahvaste moodi me soovime ja suudame olla. Millisesse väärtusmaailma me kuulume. Kuhu tahame kuuluda.”

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves (kõne Riigikogu sügisistungjärgu avamisel, 8. september 2014)

***

“Eesti ei vaja kooseluseadust selleks, et nina püsti ajada ning öelda – vaadake, ka meie pole enam sovjetid. Eesti vajab seda seadust selleks, et igal siin elaval inimesel oleks võimalik oma kooselu mõistlikul moel korraldada. Mitte elada teadmises, et oma vähemusse kuuluvuse tõttu on ta tõrjutud või kuidagi halvem.”

Riigikogu esimees Eiki Nestor (kõne Riigikogu sügisistungjärgu avaistungil,  8. september 2014)

***

“Ma arvan, et meil Eestis ühiskondlikult ei ole midagi kaotada, kui me anname inimestele võimaluse oma kooselu niimoodi kinnistada ning anname neile kindluse, et teised neid perekonnana tunnustavad.”

Tartu Ülikooli praktilise filosoofia dotsent Kadri Simm (Riigikogu õiguskomisjoni korraldatud kooseluseaduse teemalisel arvamusseminaril, 29. august 2014)

***

“Kui on tegemist kahe täiskasvanud inimese teadliku otsusega luua liit, mis pakub neile ja nende lastele emotsionaalset ja majanduslikku turvatunnet, peaks kooselu tunnustamine olema loomulik osa demokraatlikust õiguskorrast ning vahelduseks võiks eestlane ka näidata, et suudab olla hooliv ja toetav ning ehk isegi rõõmustada selle üle, et mingil osal kaasmaalastest läheb tänu seadusemuudatusele elu kergemaks.”

Tartu Ülikooli teadlased Eveliis Kurs ja Mare Ainsaar (artiklis “Kellel on Eestis õigus elada perena?“, Eesti Ekspress, 27. august 2014)

***

“Aga ühel päeval on praegused homovastased või nende lapsed või lapselapsed tänulikud, et just 2014. aastal jätkus enamikul riigikokku valitud meestel ja naistel julgust, et öelda siiski kindlalt: me oleme kõik võrdsed ja meile kõigile peavad olema tagatud võrdsed õigused ja riik peab kaitsma iga perekonda.”

Raimond Kaljulaid (lugeja kiri EPLis, 27. august 2014)

***

“Ma ei näe, kuidas see eelnõu kahjustaks Eesti pereinimeste huvisid. Pigem vastupidi. Ta annab päris paljudele lisavõimalusi ja kui ta on mõnede meie kaasmaalaste jaoks vajalik ja teiste huvisid ei kahjusta, siis lausalise vihkamiskampaaniaga eelnõu materdamine minu meelest õige ei ole.”

Peaminister Taavi Rõivas (Intervjuu EPLile, 25. august 2014)

***

“See seadus ei muuda perekonna määratlust, selle seostamine samasooliste seksuaalsuhete lubatavuse, abiellumise või lapsendamise õiguste võimaliku laiendamisega on meelevaldne. See ei vähenda ühegi inimeste rühma õigusi ega saa kuidagi mõjutada abielluda kavatsevaid inimesi.”

Rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit (EPL, 18. august 2014)

***

“Kuna ka minu poolt omaksvõetud arusaama kohaselt piibel homoseksuaalsust hukka ei mõista (loomulikult on võimalikud ka teistsugused piiblitõlgendused), siis peaks kristlane rakendama geidele kristlikke käitumisjuhendeid: käitu nii, nagu sa tahad, et teised sinuga käituksid, ning armasta oma ligimest nagu iseennast. Heteroseksuaalina tahan ma väga, et minu perekondlik suhe oleks ka riigi tasandil reguleeritud ning tunnustatud, miks peaks see keelatud olema teistsuguse seksuaalse orientatsiooniga inimestele.”

Religiooniõpetaja Toomas Jürgenstein (SIRP, 15. august 2014)

***

“Rahva heakskiidu pälvinud põhiseadus ei fikseeri kusagil, et õigus perekonnaelule on ainult mehe ja naise õigus. Seega on see igaühe õigus.”

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste (EPL, 13. august 2014)

***

“Praegu, mil paljud meie homoseksuaalidest kaaskodanikud ei julge end näidata, võivad geivastased survegrupid kokku luuletada ükskõik mida LGBT kogukonna kohta ja kahjuks neid usutakse. Tundmatu vaenlane on ikka parim vaenlane ning pole midagi imestada tõsiasjas, et inimesed, kellel on geituttavaid, toetavad geikooselusid ja -abielusid palju rohkem.”

 Priit Tohver Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsist (“Kuidas jõuda vihkamisest mõistmiseni”,  Eesti Ekspress, 31. juuli 2014)

***

“Pean tunnistama, et küsitluse tulemused üllatasid mind. Oletasin, et suhtumine homoseksuaalidesse on pigem negatiivne ning nooremate ja vanemate arvamused ei ühti. Vastustest võisin aga välja lugeda, et enamik suhtub homoseksuaalidesse hästi või neutraalselt.”

Saaremaa ühisgümnaasiumi vilistlane Liis Lepik (Saarte Hääl, 24. juuli 2014)

***

“Kui ma mõtlen välisele survele ja kohtlemisele, mida me oleme kiriku ja ühiskonnana seksuaalsete vähemuste suhtes toime pannud ja mis jätkub ka praegu, siis ma leian, et on aeg vabanduseks. Ilma selgituste või puiklemisteta,”

Soome evangeelse luterliku kiriku peapiiskop Kari Mäkinen (Delfi, 14. juuli 2014)

***

“Soovin, et Soomes legaliseeritaks samasooliste abielud. Vähemalt on see mu eesmärk.”

Soome peaminister Alexander Stubb (“See on fantastiline, et meil on  Soomes 60 000 eestlast”,  Eesti Päevaleht, 1. juuli 2014)

***

 “Kui ma oleksin praegu riigikogus, oleksin kindlasti selle eelnõu algatajate ringis, sest ma pean selle ideed ja sõnumit sedavõrd oluliseks.”

 Evelyn Sepp (“Sepa hinnangul on kooseluseadus märgiline õigusakt”,  BNS, 28. juuni 2014)

***

 “Jah, homod on ühiskonnas vähemus, kuid eks ole seadusemuudatusi igati õigustatult alustatud ka ühe inimese või pere elus ilmnenud probleemi lahendamiseks.”

Urmo Kübar (“Tark hobune ja parlament”, ERR, 27. juuni 2014)

 ***

 “Perekond on tänapäeval ka näiteks üksikvanem koos oma lapsega, perekond võib olla mingisugune uus kooslus, kus elavad koos erinevatest eelmistest abieludest pärit lapsed.”

Barbi Pilvre (“Kas homoabielu ohustab Eestit?”, Eesti Ekspress, 24. juuni 2014)

 ***

“Riigi kohus on pakkuda kõigile oma kodanikele kaitset sõltumata nende soost, usust, nahavärvist või sellest, kelle kaisus keegi pärast päevatööd uinub.”

Peaministri büroo juhataja Liina Kersna (“Inimesel on vabadus vihata, riigil mitte”,  Postimees, 19. juuni 2014)

 ***

“Kooseluseaduse heakskiitmise või läbikukutamise kaudu teeb riigikogu valiku, kas tahame väljuda mõtteviisist, mis toidab paljusid tänase Eesti elu probleeme, või jääme selle truuks orjaks.”

 Eesti alalise esinduse Euroopa Nõukogu juures nõunik Kärt Juhasoo-Lawrence (“Kooseluseaduse valikud”, Postimees, 17. juuni 2014)

***

“Püüdsin leida uuringuid, mis kinnitaks usaldusväärselt, et tolerantsetes ühiskondades suureneb homoseksuaalsete inimeste arv. Seda pole siiani mitte kusagil juhtunud. Homoseksuaalsus ei võta mitte kunagi kogu populatsiooni üle, see ei saa uueks statistiliseks normiks.”

ajakirjanik Marti Aavik (“Homotont”, Postimees, 14. juuni 2014)

 ***

“Sooneutraalne kooseluseadus kinnitab Eesti kuuluvust läänekristlikku kultuuriruumi.”

Politoloog Alar Kilp (“Kummale poole joont kooseluseadus meid asetab?”, Maaleht, 8. juuni 2014)

 ***

“Eks see meie ühiskond on seeline õrnake. Me veel ise ei taha küll tunnistada, aga väga paljude inimeste mõistust segab veel (elu) seal totalitaarses ühiskonnas, kus need, kes meist erinevad olid, olid meie vaenlased. Nüüd võiks kuidagi sallivam olla või kuidagi maha rahuneda ja aru saada, et need inimesed elavad oma elu, nad ei sega meid teistsuguseid ja laskem neil neil siis oma elu ka õnnelikult elada. Me ei pea ju neid segama.”

Riigikogu esimees Eiki Nestor (“Seksuaalvähemuste teemal võiks olla rohkem mõistmist ja vähem pahatahtlikkust”, Postimees, 7. juuni 2014)

***

“Oleme tavaline perekond, üks 37-, teine 39-aastane. Oleme särasilmse pea nelja-aastase poisipõnni vanemad, abielus kuuendat aastat. Raske on leida endas kübekestki kibestumist, haavumist või solvumist (või midagi muud negatiivset, mida nn perekonnakaitsjad on meile omistanud), mida n-ö homoabielude seadus peaks meis tekitama.”

Ajakirjanikud Manona ja Krister Paris (“Hirmsad homod meie õnneliku perekonna kõrval”, Eesti Päevaleht, 31. mai 2014)

 ***

“Viimase 25 aasta vältel on analüüs analüüsi järel kinnitanud, et samasooliste vanematega kasvanud lapsed on täpselt sama hästi kohastunud kui eri soost vanemate kasvandikud.”

Priit Tohver (“Last kasvatab vanem, mitte sugu”, Postimees, 31. mai 2014)

***

“Võib-olla ongi just kooseluseadus see äratuskell, mida traditsiooniline peremudel vajab, et uuesti kõik oma väärtused legendide muinasmaalt tegelikku igapäevaellu tagasi kutsuda. Konkurents motiveerib, monopol stagneerib.”

Mart Sander (“Võitlus seierite pärast ehk traditsioonilise peremudeli tõehetk” , Eesti Ekspress, 28. mai 2014)

 ***

“Lähtudes eeldusest, et seadused  on inimeste jaoks ja meie ühise elu paremaks reguleerimiseks, siis koos elamise seadusandlus, mis puudutab hetkel vaid heteroseksuaalseid paare, on liiga piiratud.”

Näitleja Liina Raud (“Kes otsustab, mis on armastus?!”, Delfi, 22. mai 2014)

  ***

“Viimasel ajal on Eesti ühiskonnas teravalt arutletud kavandatava kooseluseaduse teemade üle. Kuulun nende hulka, kelle arvates on mõistlik see seadus riigikogus vastu võtta, kristlasena ei näe ma selles seaduses vastuolu pühakirjaga ega südametunnistusega.”

 Toomas Jürgenstein, (“Suhtumine homodesse sarnaneb paljuski kunagise orjusesse suhtumisega”, Eesti Päevaleht, 12. mai 2014 või Tartu sotsiaaldemokraatide blogi, 22. mai 2014)

  ***

“On väga põhimõtteline erinevus, kas me ainult püüame teha riiklikul tasemel nägu, nagu oleksime osa mitmekesisust heakskiitvast maailmast, või kas me võtame erinevaid inimesi ka tegelikult ühiskonnas enestega võrdsetena – olgu nad naised, ratastoolis liiklejad, taimetoitlased, geid, usuinimesed, ülekaalulised või kõik eelnev ühes isikus – tegelikkuses mingit normaalsust ei eksisteeri!”

 Müürilehe peatoimetaja Helen Tammemäe (“Varro Vooglaid – “a man troubled by homosexuality””, Müürileht, 9. mai 2014)

  ***

“Demokraatia ei seisne mitte enamuse tahte pealesurumises vähemusele, vaid vähemuste õiguste tagamises. Vähemused peavad olema demokraatias kaitstud, mitte diskrimineeritud.”

Jurist Reimo Mets (“Perekonna sildi all kiusatakse vähemusi”, Õhtuleht, 2. mai 2014)

  ***

“Mina toetan seda kooseluseadust. Meil on 170 000 inimest, keda praegu seadus ei kaitse.”

Euroopa Parlamendi liige ja endine peaminister Andrus Ansip (“Kooseluseadus on kõigile kasulik”, Delfi, 26. aprill 2014)

  ***

“Abielu on täiesti enesestmõistetavalt kahe inimese omavaheline asi. Selleks et tagada endile ja oma järeltulijatele teatud juriidilised õigused, on tarvis anda ametlikele paberitele ka paar allkirja, aga see on kõik. Kolmandatel isikutel pole siin midagi õpetada ega näägutada, kõige vähem kirikul, keda pole mitte keegi volitanud kellegi abielukõlblikkuse teemal asjatundjat ja kohtumõistjat mängima.”

Kirjanik Andrus Kivirähk (“Abielu ja kirik”, Eesti Päevaleht, 26. aprill 2014)

  ***

“Mulle meeldivad naised ja mulle meeldivad ka mehed. Ma ei ole seda kunagi perekonna ja sõprade eest varjanud. Ma olen inimene ja mul on õigus olla õnnelik. Päikest kõigile!”

Laulja Vaido Neigaus (“Mulle meeldivad naised ja mehed!”,  Publik.ee, 26. aprill 2014)

  ***

“Sallivuse suurendamiseks ei ole kunagi liiga vara. Täna seostab terve maailm homofoobiat Vladimir Putini autokraatia ja agressiivsusega. Eesti peab ennast mentaalselt sellest pärandist vabastama.”

 Isamaa ja Res Publica Liidu aseesimees Eerik-Niiles Kross (“Homofoobia esindab Putini mõtteviisi”, Postimees, 23. aprill 2014)

  ***

“Mis tähendab liiga vara [lasta samasoolistel oma kooselu seadustada]? Miks meil peaks olema midagi sellise seaduse vastu, kui see ei tee meile midagi kurja? Mulle on see täiesti arusaamatu.”

David Vseviov, (“Kõige ohtlikum on hirm, sest see halvab kaine mõistuse”, Eesti Päevaleht, 22. aprill 2014)

  ***

„Seadustades samasooliste paaride võrdsed õigused perekonnaelule ning selle kaitsele, saadab riik üliolulise sõnumi – te olete võrdsed kodanikud võrdsete õigustega, teie pered ja lapsed on Eestile sama väärtuslikud kui ükskõik millised teised pered,“

Võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepper (“Vähemusgrupi õiguste pisendamine, laimamine ning nende vastu üles ässitamine on seadusega keelatud”,  Eesti Päevaleht, 17. aprill 2014)

  ***

“Ma ei näe ühtegi põhjust, miks peaksime olema selle vastu, kui samasoolised tahavad oma kooselu registreerida”

Laulja Karl-Erik Taukar (“Geisuhte vastu võitlemine on väiklane”, Elu24.ee, 10. aprill 2014)

***

“Jeesus ei olnud see, kes kaitses traditsioone või toonaseid väärtushinnanguid, vaid ta kaitses inimest ja tuli päästma inimest.”

 EELK Risti koguduse õpetaja Annika Laats (“Kristlus peaks käe ulatama, mitte nurka suruma”,  ERR, 26. märts 2014)

  ***

“Niisiis on põhimõtteliselt vale küsida, kas Eesti põhiseadus annab kõikidele erineva seksuaalse orientatsiooniga isikutele samad õigused, sest inimestel on need õigused juba olemas. Õige oleks hoopis küsida, kas põhiseadus neid õigusi tunnustab või mitte.”

 Liiri Oja (“Seksuaalne orientatsioon heteronormatiivses inimõiguste süsteemis”, Postimees,  26. detsember 2013)

 ***

“Elu jooksul kujuneb meil peas homoseksuaalsusest reeglina stereotüüp, ehk arvamus, et homoseksuaalne on mingit kindlat tüüpi inimene. Homoseksuaalne saab olla tegelikult igasugune inimene: ta võib olla professor, kunstnik, sportlane, lihttööline, sõjaväelane, ükspuha missugusest eluvaldkonnast ja millise välimusega.”

Olev Poolamets (“Homoseksuaalsus pole põhjus vihkamiseks või vägivallaks”, Bioneer, 9. september 2013)

 ***

 

“Eestile on kasulik liikuda hoolivama ühiskonna suunas, kus väärtustatakse kõiki inimesi ja hoitakse kõiki peresid, siis on meie riigis inimestel hea ja turvaline elada.”

Helen Talalaev, LGBT Eesti president (“Kõik pered väärivad kaitset”, Postimees, 16. mai 2013)

 ***

 

“Ma teen kõik selleks, et asjad läheksid paremaks.”

Kristiina Ojuland, Euroopa Parlamendi saadik Eestist rahvusvahelisel homofoobiavastasel päeval (Vimeo, 17. mai 2012, 01:08)

  ***

“Niisiis ei ohusta Eesti loovust ja innovatiivsust mitte homoseksuaalid, vaid homofoobia; mitte haritud ja andekad naised ega Neeme Järvi, nagu meedia mõnikord mõista annab, vaid sallimatus, egoism ja ligimesearmastuse nõrkus. 1936. aastal kirjutas mainekas inglise juudi ajaleht The Jewish Chronicles Eestist kui tolerantsuse saarest. Seda mainet võiks kanda Eesti praegugi.”

Imbi Paju, (“Homofoobia ja vihaga loova Eesti vastu”, Postimees, 1. oktoober 2010)

Ostukorv